Aneta Mikšovská by se již v tomto roce mohla na turnajích potkávat s těmi nejlepšími soupeřkami a mohla by získávat své první body. Tomuto svému snu, stejně jako „bílému sportu", podřizuje naprosto všechno.

Do první třídy nastoupila na Základní školu Emila Zátopka v Kopřivnici, kam chodila až do páté třídy, a potom přešla na Masarykovo gymnázium do Příbora, kde studovala dva roky. „Protože mi na této škole nevycházeli vstříc kvůli tenisu, tak jsem devátou třídu dochodila na Základní škole Milady Horákové v Kopřivnici, kde jsem našla pro tenis, ze strany učitelů i ředitele, pochopení. Nyní chodím na Gymnázium a SOŠ do Nového Jičína, kde studuji obor Pedagogické lyceum," uvádí Aneta Mikšovská.

Tenis začala hrát v první třídě, když ji rodiče přihlásili do tenisové školičky v Kopřivnici. „Ze začátku jsem trochu koketovala i s jinými sporty, hrála jsem hlavně volejbal, který mě taky moc bavil, a pár let jsem dělala i aerobic. Brzy jsem ale zjistila, že mě nejvíce baví tenis, a rozhodla jsem se pro něj," pokračuje mladá dívka, která již měla několik výborných trenérů. Například ve Frýdlantě nad Ostravicí ji trénoval Mojmír Krupa, otec současného trenéra Tomáše Berdycha, nyní, v Ostravě, kde Aneta Mikšovská hraje, ji trénuje Jiří Pelikán.

Dvě hodiny tréninku dopoledne, dvě odpoledne, tak vypadá denní rozvrh Anety Mikšovské. K tomu je nutno přičíst práci na vylepšování kondice, posilovnu a regeneraci a víkendové turnaje. Aneta Mikšovská hraje za VŠB Ostrava 1. a 2. ligu dospělých a nejvyšší ligu dorostu. Za tenisem jezdí i do německého Ettlingenu, kde hraje střídavě 2. Bundesligu, v týmu s Andreou Hlaváčkovou, a Oberligu.

Anetu Mikšovskou v jejím tenisovém rozletu všemožně podporuje otec Pavel. „Nikdy jsem ji nemusel do tenisu nutit, přidává si tréninkové hodiny sama," oceňuje snahu své dcery Pavel Mikšovský. Podobně se o dívce vyjadřuje i její trenér. „Je s ní radost pracovat, co se týče tréninkové morálky, i přístupu k tréninku. Je sice trochu tvrdohlavá, ale v hlavě to má srovnáno velmi dobře a jde si tvrdě za svým," říká Jiří Pelikán

Aneta Mikšovská už má na svém kontě vítězství v několika turnajích, a k tomu vítězství v severomoravském přeboru. „Taky mě těší, že se poslední tři roky pravidelně zúčastňuji Pardubické juniorky, což je velmi prestižní, hodně sledované mistrovství ČR v dorostu. No, ale na ten pořádný úspěch teprve čekám. A on přijde, to mi věřte," neskrývá sebevědomí sympatická hráčka, jejímž tenisovým vzorem je Rafael Nadal. „Je pro mě ukázkou toho, čeho všeho může člověk dosáhnout a kam až se svojí houževnatostí, prací a pílí může dostat. Moc mě baví se dívat na jeho zápasy, na styl hry, na grimasy, na to, jak se chová, jak reaguje na situace v zápase… Navíc mám doma jeho knížku RAFA můj příběh, kterou jsem přečetla třikrát a která mi toho taky hodně dala. Nadal je skvělý i jako člověk," vysvětluje Aneta svůj obdiv k jednomu z nejlepších současných tenistů.

Aneta Mikšovská nastoupila na dráhu vrcholové sportovkyně, a tomu podřizuje celý svůj současný život. I proto jí nezbývá mnoho času na zábavu. „Na diskotéky a podobné věci nemám ani čas, ani energii navíc. S vrcholovým sportem prostě takové věci skloubit nejdou. Samozřejmě, když mám čas, ráda si popovídám s kamarády nebo s nimi zajdu někam na bazén, do kina, ale toho je opravdu velmi málo," doplňuje dívka, která vyznává útočný styl hry. „Pomáhám si forhendem a servisem, snažím se dostat soupeřky pod tlak. Určitě mám i slabiny, ty ale nebudu prozrazovat," uzavírá sedmnáctiletá Aneta Mikšovská, jež se letos chystá například na turnaje dospělých ve Zlíně, v Přerově a v Olomouci. (jar, ipa)