Po šesti letech se vrací na místo činu! Sedmatřicetiletý kopřivnický rodák Pavel Kořínek se totiž pokusí vystoupat na vrchol deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat v Pákistánu, na které v roce 2012 vystoupil do výšky 7100 metrů nad mořem.

Kořínek by tak rád navázal na úspěch z loňského roku, kdy v říjnu vystoupal jako první Čech na vrchol Minya Konka. Hora ve východní části Tibetu leží v nadmořské výšce 7556 metrů a na posvátnou a domorodci označovanou, jako nedostupnou horu se v minulosti úspěšně dostalo jen osm expedic.

Úspěšnou Kořínkovu expedici tvořili ještě Leoš Husták, Petr Kolouch, Petr Krejčí a Jiří Janák. Na vrchol nakonec dorazil pouze Pavel Kořínek, ale velmi blízko měl k tomu i Leoš Husták, který se nakonec otáčel jen těsně pod vrcholem.

Horolezec Pavel Kořínek stanul na vrchol hory Minya Konka, která je nejvýchodněji ležící sedmitisícovkou a třetím nejvyšším vrcholem mimo horskou soustavu Himalájí.
Obdivuhodný Kořínkův úspěch: Rodák z Kopřivnice stanul tam, kde žádný Čech

Nyní je před kopřivnickým horolezcem výzva v podobě deváté nejvyšší hory světa. „Nanga Parbat je kopec který mě naprosto okouzlil. Dá se říci, že tam mám rozdělanou práci, kterou bych rád dokončil. Chtěl jsem se tam jednou vrátit. Naposledy jsem se musel otáčet kvůli špatnému počasí,“ sdělil Pavel Kořínek, jenž se ale tehdy vydal na Nanga Parbat po klasické Kinshoferově cestě. Část letošní české expedice Nanga Parbat Czech Expedition 2018, má v plánu výstup přes Mummeryho žebro, což se doposud nikomu na světě nepodařilo.

Pavel Kořínek při výstupu na vrchol Minya Konka.
Film o úspěšné Kořínkově expedici bude v kině

„Celkem je nás na lezení devět. Pět půjde klasickou cestou a z toho dva kluci mají v plánu jet zpátky na lyžích. Čtyři pak vyzkoušíme jako první na světě vystoupit přes Mummeryho žebro. Tato cesta je zatím jen slezená bratry Messnery. Nahoru tam tudy ještě nikdo nelezl. Pokusy byly, ale ve spodní části padá hodně lavin, tím je ta trasa nebezpečná. Možnost, že se nám to podaří tak není velká, ale uvidíme a pokusíme se o to,“ nahlíží vstříc veliké výzvě Kořínek.

RYCHLÁ CESTA DO ZÁKLADNÍHO TÁBORA

Unikátní česká horolezecká expedice na obávanou horu započne už tuto neděli 24. června, kdy je v plánu odlet do hlavního města Pákistánu Islámábádu.

„Všichni dohromady máme sraz až v Islámábádu, ze kterého odjíždíme šestadvacátého směr Chilas, kdy nás čeká cesta po jedné z nejnebezpečnějších cest na světě. Odtamtud pak přejíždíme už džípem do jedné vesničky, kde přespíme a za den se pak dostaneme do base campu,“ nastínil Kořínek cestu do základního tábora. 

Fotbalisté Frenštátu pod Radhoštěm (v bílém) podlehli favorizovanému Bruntálu 0:3 a ročník zakončili na 12. pozici.
Frenštátský Beskyd se loučil porážkou v Bruntále
Futsalový reprezentant Michal Seidler načal vedoucím gólem výhru v Krnově.
Bílovečtí loupili na závěr v Krnově

Právě v tom má Nanga Parbat oproti jiným osmitisícovkám výhodu. „V podstatě se za tři dny dostaneme z České republiky až do základního tábora, což může u jiných osmitisícovek trvat klidně až čtrnáct dní. Ale jinak není Nanga Parbat rozhodně lehký kopec, co si budeme povídat,“ usmál se horolezec, jenž začal s vyšším lezením na vysoké škole.

A jak dlouho celá expedice potrvá? „Pokud budou ideální podmínky a aklimatizace, které bych chtěl věnovat asi čtrnáct dní, tak by samotný výstup na vrchol trval asi pět dní. Ale to je ještě daleko. Návrat domů je naplánovaný na první týden v srpnu,“ prozradil dále Kořínek, jenž se ještě závěrem vyjádřil k tomu, proč právě on a jeho tři kolegové zkusí prvovýstup přes Mummeryho žebro.

„Pokusíme se dokončit cestu, která je stará sto dvacet tři roků a to je na tom z mého pohledu to silné,“ řekl závěrem Kořínek.

Dobová móda. Ilustrační snímek.
Stačí už jen doladit detaily. Muzea připravila nové výstavy

Nanga Parbat – 9. nejvyšší hora světa

Lokace: Pakistán, východní Himaláje

Nadmořská výška: 8125 m n. m.

Prvovýstup: 3. července 1953, Hermann Buhl (Rakousko).

Část české expedice Nanga Parbat Czech Expedition 2018, která se pokusí o prvovýstup přes Mummeryho žebro: Pavel Kořínek, Leoš Husták, Jiří Domanský, Jiří Janák.

Hřiště a herní prvky jsou od pátku 15. června v areálu sportovní haly a koupaliště v Novém Jičíně.
OBRAZEM: Ve městě je nový herní areál