Nejmladší judisté si na turnaji ve Štramberku vedli výborně

Štramberk, Závišice - Další skvělou sportovní akci uspořádali judisté ze Štramberka pro nejmenší naděje tohoto sportu. Již 4. ročník Turnaje benjamínků přilákal v sobotu 20. října na start 97 závodníků Moravy a Slovenska.

29.10.2012

Nejmladší účastník. Závodník štramberského oddílu Jakub Štichauer (vlevo) skončil na 2. místě.Foto: TJ Kotouč Štramberk

Soutěž byla tradičně výtečně připravena. „I když se přípravy zúčastňuje stále méně lidí, děti se nám odměnily hezkými výkony," řekl jeden z hlavních organizátorů a trenér domácích judistů, Josef Štábl.

Nejlépe si ve Štramberku vedla mládež Slezanu Opava a potěšující je, že se neztratili ani domácí borci. „Spíše úsměvné bylo vystoupení nejmladšího, teprve čtyřletého Jakuba Štichauera ve váze do 19 kg, který za své boje získal sympatie všech přítomných a obdržel stříbrnou medaili. Jeho bratr Petr do 26kg také bojoval a rovněž obsadil stříbrnou příčku. Radek Kostelník dosáhl svého životního úspěchu a postoupil až do finálové skupiny, bohužel za 3. místo v podskupině s jednou výhrou se nepostupuje," ocenil výkon domácích borců trenér štramberského oddílu Josef Štábl. Z dalších domácích nadějí se ve váze do 32kg umístil na 3. místě Václav Mrkva, což odpovídalo jeho stavu, když nastoupil po nemoci. Do 34kg se skvěle předvedl Dalibor Prašivka, který zvítězil dvakrát před časovým limitem. V semifinále pak po vyrovnaném boji podlehl Filipu Hanzelkovi ze Závišic, jenž potom zaslouženě stanul na stupni nejvyšším.

Závišičtí medailisté. Zleva Filip Hanzelka, Tereza Gajdušková a Mikoláš Bartoň.

ZÁVIŠIČTÍ MEDAILISTÉ. Zleva Filip Hanzelka, Tereza Gajdušková a Mikoláš Bartoň. Foto: TJ Závišice

Jediný závodník frenštátského oddílu, Jan Magdon, ve váze do 29kg s dvěma výhrami a dvěma prohrami nepostoupil mezi čtveřici nejlepších ve své kategorii.

Filip Hanzelka vybojoval zlato

Ve Štramberku se na turnaji benjamínků představila sedmička závišických judistů. Šestici začínajících benjamínků, kteří přišli sbírat zkušenosti, doplnil zkušený Filip Hanzelka. Když od těch nejmladších se očekávalo seznámení s atmosférou závodů, od ostříleného Hanzelky se předpokládal boj o čelní pozice. A Filip Hanzelka svoji roli favorita beze zbytku splnil. Základní skupinu přesvědčivě vyhrál, když na svém štítě nechal nejprve Jana Walicu ze Stonavy, pak Jana Petrželu z Frýdku-Místku a nakonec i Michala Pekaře ze Sigmy Olomouc. V semifinále se utkal s druhým ze skupiny A, s Matyášem Fuskem z SKP Ostrava. Ani tady závišický benjamínek nezaváhal a dobře provedeným chvatem tai otoši si otevřel cestu do finále. Zde se znovu střetl s olomouckým Pekařem, který vyhrál druhé semifinále. Podobně jako v základní skupině, ani ve finále nedal Pekařovi šanci. Opět zvítězil a odkázal jej na druhé místo. Sám si pak vystoupal na nejvyšší místo stupňů vítězů pro zlatou medaili.

Mezi nejmladšími benjamínky se blýsknul dobrým výkonem Mikoláš Bartoň. Ve skupině do 39,6 kg dokázal porazit Antonína Frelicha z Femaxu Hranice, což mu vyneslo výborné druhé místo. Ostatní benjamínci na své zkušenější soupeře nestačili, i když byli mnohokrát k vítězství velmi blízko. Tereza Gajdušková skončila třetí, Kateřina Honešová čtvrtá a Anna Lošáková pátá. Mezi chlapci obsadil Vojtěch Honeš sedmou a Adam Socha osmou pozici. (dtb, red)

Autor: Redakce