Ve spolupráci Deníku, města Nový Jičín, OS ČSTV (okresní sdružení Českého svazu tělesné výchovy) Nový Jičín a společnosti ČOK.CZ se v pondělí 12. března na slavnostním galavečeru v Novém Jičíně rozdají ceny pro nejlepší sportovce Novojičínska, a to v kategoriích kolektiv roku, handicapovaný sportovec, trenér roku a jednotlivci. Speciální cenou poté bude pohár pro Sportovní hvězdu čtenářů Deníku, kterou jste vybrali na základě hlasovacích kupónů právě vy, vážení čtenáři.

Z celkového počtu 26 návrhů poté vybrala porota, složená ze členů výkonného výboru OS ČSTV Nový Jičín, 17 nominací sportovců, kteří budou dekorováni právě na galavečeru.

Družstva

V kategorii nejúspěšnějších kolektivů si poháry převezmou Badmintonový klub Kopřivnice, konkrétně smíšené A družstvo dospělých, které v sezoně 2010 2011 získalo stříbrné medaile v 1. Celostátní badmintonové lize.

Vedle badmintonistů budou oceněny další týmy populárních kolektivních sportů, které na republikové úrovni důstojně reprezentují svá města z novojičínského regionu. Jedná se o mladší dorostence oblékající dres Klubu házené Kopřivnice. Ti získali třetí místo v České republice a stejné místo poté brali i na největším halovém turnaji v házené na světě, Prague handball cup.

Zmíněnou dvojici v kategorii kolektiv roku doplní také juniorská elita Klubu vodních sportů Laguna Nový Jičín, složená z družstva Martin Mazáč, Petr Španihel, Jan Bartek a Jakub Jarolím. Ti totiž vybojovali 6 medailí na mistrovství Evropy, kde dokonce překonali český juniorský i mužský rekord. Tým navíc startoval ve 4 kolech na Světovém poháru CMAS 2011, kde plouvaři 2x zvítězili. Po šesti kolech světového poháru v bodování družstev vedli, ale bohužel finále v Číně se z nedostatku finančních prostředků nezúčastnili. Celkově pak junioři Laguny sedmkrát překonali český národní rekord ve štafetách 4x 100 a 4x 200 metrů PP.

Obdiv

Další z vyhlášených kategorií bude handicapovaný sportovec, kde jsou nominováni sportovci, kteří dokázali překonat již tak těžký úděl osudu a ještě o sobě dali vědět na sportovním poli. Stejně jako loni tedy bude dekorována Lenka Kuncová, lukostřelkyně TJ Frenštát pod Radhoštěm. Ta získala první místo na MČR jednotlivců, druhé místo v poháru jednotlivců a třetí místo v jednotlivcích i družstvech na světovém poháru. Svými výkony se rovněž probojovala na paralympijské hry do Londýna.

Osobnost

Další z vyhlášených kategorií bude trenér roku. Ti, o jejichž práci se moc nemluví, a jež jsou zastíněni úspěchy svých svěřenců, tak budou mít taky možnost být odměněni za práci, bez které by se mnozí sportovci prostě neobešli. Jednou z nich bude Petra Kahánková, trenérka plavců v SK Kopřivnice, která má mimo jiné na starosti také Davida Kunčara, reprezentanta České republiky.

Dalším z nominovaných je Jan Martínek, úspěšný trenér mladšího dorostu házenkářského klubu KH Kopřivnice. Ten se svým týmem získal 3. místo v republice, 3. místo také na Prague handball cupu mladšího dorostu a 2. místo na olympiádě krajů staršího žactva.

Trojici trenérů poté uzavře Vlastimil Žižka, kouč karate ASK Tatra Kopřivnice. Sám je držitel 2. dana, trenér karate 2. třídy a rozhodčí karate 1. třídy. K ocenění je navržen u příležitosti 30 let úspěšné trenérské a organizátorské činnosti v karate. V trenérské kariéře dosáhl až na post trenéra reprezentace. Úspěchy jeho svěřenců mluví samy za sebe 60 titulů mistra ČR, 3 první místa, 2 druhá místa a 2 třetí místa v evropských pohárech, 1x první a 6x třetí místo ve světových pohárech, na ME 1x první a 1x druhé místo. Byl hlavním organizátorem několika ročníků celostátního poháru Morava Open.

Hvězda čtenářů

Sportovní hvězdou Deníku se na základě došlých hlasovacích kupónů, které v našem tisku vycházely od konce ledna, stal talentovaný zápasník TJ Sokol Tichá Stanislav Šrámek. V součtu hlasovacích lístků jasně převálcoval ostatní sportovce a po zásluze se stal již zmíněnou Hvězdou čtenářů. Loni toto ocenění převzal David Kunčar.

Jednotlivci

Nejdelší seznam čítá, jako obvykle, jména v kategorii jednotlivců. Prvním oceněným bude Miroslav Frait, člen SK vzpírání Lonka Příbor. Miroslav si nominaci vysloužil za krásné 2. místo na MČR, které vybojoval výkonem 314 kg v olympijském dvojboji ve váze do 105 kg. Na mezinárodním mistrovství ČR v téže kategorii poté skončil třetí.

Další v pořadí je kopřivnická badmintonistka Eliška Kelnarová, která zaznamenala vynikající úspěchy zejména ve dvouhře. V kategorii U-15 se stala vicemistryní ČR na republikovém šampionátu v Hradci Králové a konečné 2. místo obsadila i v celostátním žebříčku. Navíc byla zařazena do širšího reprezentačního kádru juniorské reprezentace ČR.

Určitě není třeba představovat ani Petru Klosovou, reprezentační plavkyní a členku Plaveckého klubu Nový Jičín. Petra se může pochlubit titulem pětinásobné mistryně ČR. Navíc se kvalifikovala na Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu, kde postoupila do semifinále.

Dalším z plavců je Jakub Knesl, rovněž člen novojičínského plaveckého klubu. Jakub splnil nominační kritéria pro zařazení do reprezentace juniorů ČR. Na zimním MČR bral 3. místo v kategorii mladších dorostenců na 400m polohový závod. Dokázal se ale prosadit i mezi dospělými na letním MČR.

Kopřivnický plavec David Kunčar nemůže v nominaci samozřejmě chybět. Právě on se v loňské anketě sportovce roku 2010 stal Hvězdou čtenářů. Za loňský rok se může pyšnit dalšími výkony. Kandidát seniorské reprezentace a současně juniorský reprezentant ČR získal na zimním mistrovství ČR seniorů 3. místo a současně v kategorii dorostu několik titulů mistra ČR.

Z trochu jiného sportovního odvětví přijde poté na řadu Bára Lichnovská, vzpěračka ASK Tatra Kopřivnice. Ta je Mistryní juniorek České republiky do 20 let. Mimo jiné reprezentovala ČR na turnaji Visegradské čtyřky.

Obávaným sokem všech přítomných pak nebude nikdo jiný než ploutvař Matěj Obšivač, člen Klub vodních sportů Laguna Nový Jičín. Matěj je reprezentant ČR v plavání s ploutvemi. V roce 2011 poprvé startoval na Mistrovství světa mezi muži a jako nejmladší účastník si vyplaval účast ve finále. Mimo jiné se stal mistrem ČR na 200 Bifins a mistrem ČR družstev v plavání s ploutvemi.

Ojedinělý zástupce zimních sportů, Ladislav Pokluda, byl nominován za své výkony v alpském lyžování MASTERS-SP. Člen SKI Klubu Kopřivnice absolvoval 13 závodů českého poháru Masters, jehož se posléze stal vítězem.

Předposledním nominovaným je Stanislav Šrámek, zápasník TJ Sokol Tichá. Ten na mezinárodních turnajích v Praze a Hradci Králové vybojoval stříbrnou medaili a na Velké ceně Třince 4. místo.V listopadovém MČR kadetů ve volném stylu porazil ve finálovém boji trojnásobného mistra ČR Romana Malého z Březové, a tím si vybojoval svůj první titul mistr ČR.

Kategorii jednotlivců uzavírá házenkář KH Kopřivnice Marek Žingor, juniorský reprezentant ČR, který právě s reprezentaci získal 3. místo na mezinárodním turnaji v Norsku.

Vítěz

Již nyní je jisté, že právě někdo z nominovaných se stane celkovým vítězem a Sportovcem roku 2011. Loňskou pozici bude obhajovat Matěj Obšivač, ale na jeho místo si brousí zuby i jiní sportovci.