Sobotní generálka před Velkou cenou Frenštátu pod Radhoštěm, která se jela jako 4. ročník Memoriálu Zdeňka Fialky, nabídla divákům napínavou podívanou. Zdeněk Fialka byl významný člověk a ve Frenštátě se zasadil o rozvoj a propagaci jezdeckého sportu. Z českých jezdců dopadl nejlépe Jiří Skřivan s klisnou Karlisto.

Dále mohli diváci zhlédnout stylovou soutěž rámcového seriálu pro jezdce do 18 let Kolowrat Junior Cup s výškou překážek 120 centimetrů. Na třech koních v ní startovala Lucie Anovčínová z jezdecké stáje Týnec a hned s prvním z nich, s Casisem-HS, nenašla přemožitele.

Tečku za sobotním programem udělalo kvalifikační finále Equiservis Amateur Tour. Téměř všichni startující, jimž se podařilo soutěž dokončit, postoupili s čistým štítem do rozeskakování. V něm již nezaváhaly pouze dvě dvojice. První z nich byla Dana Beranová s Cicerem 2 a druhou Dana Pinkavová s La Corou, která nakonec zvítězila. Ve finále Equiservis Amater Tour obsadila 3. místo Nikol Polášková z domácího TJ Slovan, a to na koni Papillion L Beskydské reality.

Velká cena Frenštátu pod Radhoštěm se překvapivě stala tvrdým oříškem pro velkou část z 23 účastníků. S čistým štítem prošli základním parkurem pouze dva jezdci a shodou okolností se jednalo o ty, jež opravdu hodně potřebovali zabodovat pro případnou účast ve velkém finále v Hořovicích. Martin Matějka i Aleš Opatrný nezaváhali ani ve finále a o vítězství druhého jmenovaného rozhodl pouze rychlejší čas. Úvodní část soutěže mnohé dvojice dokončily s dvojciferným počtem trestných bodů. Mezi ně patřil i Jiří Skřivan s klisnou Kallisto, který donedávna vedl extraligový žebříček. „Byl to pro mě velmi nevydařený parkur. Nejprve přišlo lehké shození bariéry na prvním skoku v trojkombinaci, a pak už jsem neměl vůbec dobrý pocit z našeho předvedení. Nakonec jsme chybovali ještě na desáté a jedenácté překážce," smutně konstatoval Jiří Skřivan. Jemu by však ani přes tento neúspěch nemělo nic stát v cestě do finále, podobně jako aktuálně vedoucí jezdkyni Haně Pokorné. Ta si tak mohla dovolit desáté kvalifikační kolo vynechat a již se se svojí stájovou jedničkou plně koncentrovat na poslední závod v Hořovicích.

Víkendový parkur se ve Frenštátě náramně povedl. „Opravdu se celý víkend moc vydařil. Závodu se zúčastnili závodníci z Polska, Slovenka a samozřejmě z Česka. Na programu byly i seriálové soutěže pro amatérské jezdce do úrovně L , to znamená do 120 centimetrů, nebo Kolowrat cup pro juniory do 18 let. Po pořadatelské stránce se všechno povedlo a tribuny byly úplně plné, takže ve Frenštátě to mělo velký ohlas," řekla k závodu místopředsedkyně TJ Slovan Frenštát p. R. Šárka Škutová.

Organizátoři tak udělali kus práce pro propagaci nejen jezdeckého klubu, ale také města. Na závody se totiž sjeli závodníci z celé republiky a také ze zahraničí a cestu si na jezdecký sport našli i diváci. Důkazem toho byly zaplněné tribuny v jezdeckém areálu TJ Slovan.

Poslední zářijový víkend se ve Frenštátě uskuteční další velká sportovní událost. Na programu bude Mistrovství České republiky ve voltiži. Přípravy jsou už v plném proudu a organizační tým už na této akci pracuje několik měsíců. Od jezdeckého klubu se tak dá očekávat podobně podařená sportovní akce. (dtb)