Na 41. republikovém šampionátu se sešla v kategoriích mužů a žen osmičlenná konkurence. Na programu bylo 13 individuálních disciplín a dvě štafety ve sportovním potápění. „Do programu byly letos poprvé zařazeny také nové disciplíny Bi-Fins, které se blíží plaveckým disciplínám a plavou se v ploutvích kraulovým způsobem,“ upozornila Simona Klapcová, trenérka KVS Laguna Nový Jičín. Jednotlivá družstva tvořilo šest nebo sedm ploutvařů, kteří sbírali body ve všech disciplínách, přičemž v každé mohly startovat pouze dva z jednoho klubu.

Letošním papírovým favoritem na titul byl mezi muži podle Klapcové Most. „Zvláště poté, co nám kvůli nemoci vypadli z nominace Vojtěch Mička a Martin Vandlík,“ přiznala trenérka. Jenže ani oslabené družstvo se snu o nejvyšší metě nevzdalo a přidávalo trpělivě jeden bodík za druhým. Nakonec se zlatý jackpot až k hodnotě 536 bodů. Stříbrnou příčku, se ztrátou 30 bodů na Nový Jičín, získal favorit Most, bronz si za 474 bodů odvezli z metropole Hané ploutvaři Liberce. Titul pro Nový Jičín vybojoval tým ve složení Tomáš Mixa, Ondřej Bajer, Daniel Malátek, Tomáš Jančálek, Matěj Obšivač, Jan Bartek a Petr Španihel.

Také ženy Laguny startovaly na mistrovství v jiném, než tradičním složení. „Po řadu let platilo, že tým postupně omlazujeme, letos nastal pravý opak. Tým jsme sestavili z bývalých reprezentantek, vysokoškolaček, které dokázaly, že ještě umí, a doplnili jsme je talentovanými dorostenkami,“ uvedla Klapcová. Na konci šampionátu pak Linda Škubalová, Veronika Saksová, Nikola Pargačová, Kateřina Žatečková, Aneta Pivoňková, Radka Svobodová a Viktorie Polášková slavily zisk třetího místa. Titul patří Praze, druhá příčka zůstala pro letošní rok v Olomouci.

Z jednotlivců byl na mistrovství republiky jedním z nejúspěšnějších plavců novojičínský Tomáš Mixa. Domů si odvezl sbírku pěti zlatých medailí, a to nejen ze „svých“ sprinterských tratí. „Uspěl i v plaveckých disciplínách BI-fins. Na 50 metrů i 100 metrů, kde časem 47,51 utvořil nový český rekord mužů, když v nádherném osobním souboji porazil plaveckého specialistu, dorosteneckého mistra republiky, Jiřího Duba,“ popsala Klapcová. Kromě cenných kovů si jako prémii Mixa odvezl i nejlepší bodový výkon a nominaci na Mistrovství Evropy. V nabité konkurenci se ale neztratili ani další ploutvaři Laguny. Čerstvý maturant Ondřej Bajer si vyplaval dvě zlata a pro klub 92 cenných bodů. A Daniel Malátek, který během čtyřiadvaceti hodin uplaval tři kilometry, přidal do sbírky Nového Jičína dva bronzy. Jeden z nejmladších závodníků, Petr Španihel, pak na trati 1500 metrů PP připojil žákovský rekord, když se vešel hluboko pod 15 minut (14:45,75).

Mezi novojičínskými ženami se nejúspěšnější ploutvařkou stala Nikola Pargačová, která vybojovala dvě stříbrné a stejný počet bronzových medailí. „Juniorka Aneta Pivoňková na medailových pozicích nestála, její čtvrtá a pátá místa ale přispěla k souhře našich žen. Výkonem na dlouhých tratích, a třemi pátými místy, družstvo významně podržela i bývalá reprezentantka distančního plavání Linda Škubalová,“ poukázala Klapcová s tím, že o tři ze sedmi individuálních ženských medailí se postaraly dorostenky. „Cenný bronz vyplavala Radka Svobodová na 50 metrů BF. Ještě lépe si vedla Viktorie Polášková, když na tratích 50 a 100 metrů BF vybojovala vždy stříbrné medaile,“ zmínila se trenérka Laguny. Nakonec přidaly ženy do medailového balíčku ještě dva bronzy za štafety na 4×100 a 4×200 metrů PP.

Nejen v barvách Nového Jičína ale v olomouckém bazénu plavali plavci z okresu. Ke stříbru pomohla domácímu klubu v ženách novojičínská plavkyně Petra Dvorská. Ta, ačkoli patří mezi klasické plavce, si možná trochu překvapivě vyplavala dva bronzy na 100 a 200 metrů kraul s ploutvemi.