Na start se postavilo 48 klubů ze 13ti zemí a mezi mistry světa či Evropy dominovali dva novojičínští závodníci Matěj Obšivač a Tomáš Mixa. Student ZŠ Nový Jičín Komenského 68 Matěj Obšivač vybojoval 3 světové medaile, 2 zlaté a 1 stříbrnou. „První medaili ve Světovém poháru získal na trati 50 BF, když zvítězil v novém juniorském rekordu a své ukrajinské, ruské a běloruské soupeře svým časem 21,1 doslova zaskočil,“ popsala za KVS Laguna Nový Jičín trenérka Simona Klapcová.

Povzbuzen úspěchem ve stále ještě nové disciplíně Bi-fins, zaútočil v nejrychlejší rozplavbě z krajní dráhy na své oblíbené podvodní trati 100 RP s přístrojem a dohmátl pro druhé zlato, v neuvěřitelném čase 37,72 - desetinu za českým rekordem juniorů.
Na 100 BF v krátkých ploutvích dokázal stříbrného Matěje Obšivače porazit pouze poslední běloruský mistr světa. Radost ze stříbra doplnil opět zaplavaný čas - 46,77 český juniorský a navíc i mužský rekord.

„Junior Matěj Obšivač si ve Světovém poháru v Maďarsku splnil svůj sen, prvními juniorskými medailemi, českými rekordy, a také limity pro účast na mistrovství Evropy,“ pokračovala Klapcová.

Litoval jen pravidel, třeba o počtu startů. „Každý závodník může ve Světovém poháru startovat pouze ve 3 disciplínách, měl jsem formu a mimo své hlavní disciplíny Bi-fins plavu rád i další podvodní tratě (RP) či disciplíny (PP) v monoploutvi. Na ty se již nedostalo,“ popsal medailista Matěj Obšivač a dodal: „Soutěže ploutvařů mají ale celkově různá omezení, třeba hodnocením z hlediska počtu závodníků se díky technické náročnosti disciplín nemůžeme zabývat.“

Druhým medailistou Laguny byl dvacetiletý zkušený závodník Tomáš Mixa. V nabité konkurenci ploutvařů Ruska, Ukrajiny, Francie, Německa a Itálie předvedl nejprve osobní zlepšení na 200 PP, což v jeho případě znamená český rekord v čase 1:28,23 a úvahu o medailích. První přišla na stometrové trati PP v podobě bronzu a poté dominoval v nejkratším sprintu na 50 PP v novém českém rekordu mužů za 16,69. „Zlatá medaile ze závodu 50 PP je povzbuzením do další tréninkové práce,“ přiznala Klapcová.

Ve 3. kole Světového poháru rychlých ploutví v lázeňském městě Hajdúszoboszló startovalo v týmu Laguny Nový Jičín jedenáct závodníků. Mimo výše jmenovaných medailistů to byli Jan Bartek, Petr Španihel, Martin Mazáč, Ondřej Dofek, Vendula Figarová, Andrea Gašperiková, Radka Svobodová, Martina Hanzelková a Viktorie Polášková. „Díky všem skončila v celkovém hodnocení klubů novojičínská Laguna ve světové konkurenci na výborném šestém místě,“ vyjmenovala trenérka a dodala: „Jmenovat můžeme zejména dvě šestá místa Jana Bartka na 50 PP a 50 RP, páté příčky Radky Svobodové na 100 a Venduly Figarové na 50 PP, 7.místo Petra Španihela na 800 PP i osmou příčku Viky Poláškové na 50 BF.“

Světový pohár byl první mezinárodní zkouškou výkonnosti, po níž se 2 ploutvaři Laguny propracovali do reprezentačních družstev na šampionáty a ostatní podali vynikající osobní výkony. „Poděkování za vzornou representaci klubu, města a České republiky patří nejen všem závodníkům, ale zaslouží si je i rodiče, kteří start závodníků Nového Jičína na soutěži financovali,“ uzavřela Simona Klapcová.