Praha, Brno, Ostrava. Pouze týmy ze tří největších měst v České republice se dostaly na finálovém turnaji extraligy kadetů před mladé volejbalisty Nového Jičína. Ti si z Českých Budějovic, kde se v silné konkurenci osmi týmů finálový turnaj extraligy kadetů odehrával od 5. do 8. března, přivezli skvělé 4. místo.

Extraliga kadetů se hraje turnajovým způsobem. Družstva jsou na začátku sezony rozdělena do tří skupin po pěti týmech. Podle výsledků po prvním turnaji se kolektivy rozřadily mezi tři výkonnostní kategorie. „V letošní sezoně jsme odehráli celkem pět turnajů plus ten finálový. Mezi skupinami se samozřejmě postupovalo a sestupovalo. My jsme do druhé skupiny sestoupili pouze jednou a ve zbylých turnajích jsme vždy poměřovali síly s pěti nejlepšími kluby v republice. Celou sezonu jsme tedy poctivě sbírali body a do finálového turnaje jsme vstupovali z celkového pátého místa," vysvětloval model soutěže a hodnotil předchozí představení Nového Jičína jeho trenér, Jakub Kárasek.

V březnovém finále pak Nový Jičín doplnily ČZU Praha, VK Ostrava, Brno, Velké Meziříčí, Hradec Králové, Příbram a domácí České Budějovice. Týmy byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech týmech. První dva celky z každé skupiny hrály o medaile, zbytek pak soupeřil o konečné umístění. Karáskovi hoši se ve skupině utkali postupně s Příbramí, Hradcem Králové a ČZU Praha.

Cílem bylo 5. až 6. místo

Novojičínští kadeti odjížděli na jih Čech s ambicemi umístit se okolo 5., 6. místa. První den finále, ve čtvrtek odpoledne, nastoupil Nový Jičín proti Příbrami a duel nakonec došel až do páté sady, v níž se po výsledku 15:13 radovali Karáskovi svěřenci.

„Z důvodů, které nebudu komentovat, jsme postrádali Martina Šandu a Dominika Vymětalíka. Proti Příbrami jsme v předchozích dvou vzájemných utkáních nezískali ani jediný set. Zápas byl vyrovnaný až do konce, o čem svědčí i výsledek tiebreaku. Rozhodující v tomto zápase bylo, že jsme od čtvrtého setu začali lépe podávat, soupeř se přestal prosazovat středem sítě a my ubránili více balónů. Také se výrazně zlepšila distribuce naší nahrávky, cíleně jsme útočili přes jejich nahrávače menšího vzrůstu, a to hlavně středem sítě," ohlédl se za úvodním dvoubodovým vystoupením svého celku Jakub Karásek.

Novojičínským kadetům, povzbuzeným úvodní výhrou, se v pátek dopoledne postavil Hradec Králové. Novojičínští moc dobře věděli, že v případě výhry za tři body je čeká boj o medaile. Tým Jakuba Karáska splnil roli favorita a po výhře 3:0 slavil postup.

„Herní systém Hradce Králové se opírá o jednoho kvalitního útočníka, přes kterého soustřeďují většinu svých útoků. Proto jsme se rozhodli takticky zamířit náš servis na tohoto hráče a zkomplikovat mu útočení. To se nám povedlo na výbornou. Díky kvalitnímu podaní jsme zaznamenali několik přímých bodů a také nespočet bodových bloků. Útočili jsme spolehlivě ze všech pozic. Ve druhém a třetím setu jsme šli brzo do bodového trháku, což mi umožnilo dát šanci hráčům z lavičky," cenil si dalšího skalpu kouč Nového Jičína a bývalý hráč extraligové Ostravy.

Účast ve Final four byla tedy splněna. Na závěr bojů ve skupině poznal tým kapitána Daniela Rýce sílu ČZU Praha, kdy Pražané nakonec zvítězili 3:0.

„Pražáci mají velmi kvalitní mančaft, ve kterém hrají i reprezentanti. Hlavní hvězdou je jejich smečař Donovan Džavoronok, který patří mezi nejvíce bodující hráče v mužské extralize. Za celou sezonu se nám nepovedlo vyhrát s Prahou jediný set. Praha se v každém setu blýskla bodovým trhákem, na který jsme nedokázali odpovědět. My jsme opět dobře takticky podávali. Musím celý tým pochválit za předvedený výkon. Kluci šlapali na plné obrátky, bojovali, povzbuzovali se, a tak jsme mohli odejít se vztyčenou hlavou. Byl to náš nejlepší odvedený výkon proti týmům ze silné trojky," zdůraznil Jakub Karásek.

Celé finále bylo velkým zážitkem

Druhé místo ve skupině předurčilo Nový Jičín k sobotnímu semifinále s Brnem. V tomto souboji však novojičínští kadeti předvedli nejhorší vystoupení na turnaji.

„Bohužel. Soupeř nás doslova rozválcoval ve všech herních činnostech. Postupně jsem prostřídal celou lavičku, aby si zahráli všichni hráči. V sobotu večer jsme se všichni šli podívat na utkání extraligy mužů, kde domácí České Budějovice hostily tým ČZU Praha. Za Prahu nastoupil v základní sestavě Džavoronok," připomněl kvality pražského smečaře, jež v základní skupině okusili také Novojičínští, Jakub Karásek.

Boj o bronz pak čekal Novojičíňáky v neděli proti Ostravě, která byla na finálovém turnaji posílena o univerzála Matěje Šmídla, jenž v letošní sezoně pravidelně nastupuje za extraligový A-tým Ostravy.

„Na začátku zápasu jsme plnili do puntíku všechny taktické pokyny, a dokonce jsme přinutili trenéra Ostravy Šmídla vystřídat. Poté se projevila síla našeho protivníka. Přibližně v polovině prvního setu nám přestala vycházet riskantní hra, začali jsme kupit nevynucené chyby v útoku, a hlavně jsme nedokázali ubránit jejich smečaře. Další dva sety už byly jasně v režii Ostravy," komentoval bitvu o bronz trenér kadetů z Nového Jičína, který si 4. místa nesmírně cení.

„Bramborová medaile je pro nás velkým úspěchem. Sice jsme nezvládli konkurovat klubům z Prahy, Brna nebo Ostravy, ale je nutné si uvědomit, že tyto týmy mají mnohem lepší zázemí pro své hráče, více financí pro kvalitní chod týmů a mnohem větší základny mládeže," upozornil Jakub Karásek, jenž závěrem dodal: „Jsem na kluky pyšný a hrdý na to, jak bojovali a společně tahali za jeden provaz. Dostali jedinečnou šanci nahlédnout do životů profesionálů a měli možnost zahrát si volejbal na nejvyšší úrovni, proti nejlepším týmům ve své věkové kategorii. Ochutnali finálovou atmosféru velkého turnaje, který se hrál na speciálním povrchu, byl komentován a přenášen online televizí. Rád bych poděkoval týmu za skvělý výsledek a výbornou reprezentaci Nového Jičína."

Volejbaloví kadeti TJ Nový Jičín na finálovém turnaji extraligy kadetů v Českých Budějovicích:Zápasy ve skupině: Příbram - Nový Jičín 2:3 (18, -23, 17, -19, -13), Hradec Králové - Nový Jičín 0:3 (-20, -17, -15), Nový Jičín - ČZU Praha 0:3 (-19, -17, -16).

Semifinále: Brno - Nový Jičín 3:0 (12, 17, 9)

O 3. místo: Nový Jičín – VK Ostrava 0:3 (-19, -12, -17)

Konečné pořadí: 1. ČZU Praha, 2. Volejbal Brno, 3. VK Ostrava, 4. TJ Nový Jičín, 5. VK České Budějovice, 6. Eurositex Příbram, 7. TJ Spartak Velké Meziříčí, 8. TJ Slavia Hradec Králové.

TJ Nový Jičín
Nahrávači: Milan Konečný, Matyáš Kuboš.
Blokaři: Daniel Rýc (kapitán), Jiří Krejsa.
Smečaři: Tomáš Koptík, Petr Ordelt, Daniel Hurtík.
Univerzálové: Dominik Mikoška, Ondřej Rýc.
Libero: Jan Vojtík.
Trenér: Jakub Karásek.
Asistent trenéra: Luděk Karásek.
Řidič a věrný fanoušek: Bohumil Kroupa.