Ani letošní začátek roku se v Bílovci neobešel bez šachového turnaje, který každoročně o první lednové sobotě pořádá město Bílovec ve spolupráci s Šachovým klubem Slavoj Poruba. Tentokrát si soutěžní klání s černými a bílými figurkami na stejnobarevném hracím poli nenechalo ujít 142 hráčů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. V seznamu účastníků tak tradičně nechyběli Poláci, dále jeden Němec, Slovák a Bělorus. Ve většině případů se jednalo o klubové registrované hráče.

Atmosféra ve velkém i malém sále kulturního domu byla po celý den naplněna soustředěním. V šachovém turnaji, který je vůbec prvním letošním v Moravskoslezském kraji a zároveň je i součástí rapid tour Ostravský koník 2018, se hrálo švýcarským systémem na devět kol.

„Je to hra na zkrácené tempo, na takzvaný rapid. To znamená, že každý hráč má na partii patnáct minut,“ vysvětlil princip hry Petr Dostál, předseda ŠK Slavoj Poruba. Ten také uvedl, že hráči nejsou v turnaji rozděleni do kategorií například podle věku, ale že hrají všichni se všemi. „Máme pak ale speciální ceny podle jednotlivých úrovní hráčů dle kategorie ELA,“ doplnil za pořadatele Petr Dostál s tím, že nejlepší šachisté si z turnaje odnášejí jak finanční odměnu, letos rozdělenou z celkové částky přes 32 tisíc korun, tak také věcné ceny na památku.

Organizátoři navíc každoročně oceňují také nejlepšího juniora, seniora, ženu, hráče Bílovce a hráče TJ Spartak Bílovec a stejně tak i nejstaršího a také nejmladší účastníky šachového klání.

KDO LETOS NEJVÍCE ZAZÁŘIL?

V letošním ročníku Novoroční ceny města Bílovce si nakonec nejlépe vedl Kirill Burdalev z ŠK Dopravní podnik Praha. Za ním se na druhém místě umístil německý velmistr Igor Glek a třetí příčku vybojoval Vojtěch Zwardoň z Beskydské šachové školy. Nejlépe hrajícím šachistou v kategorii senior se stal Jozef Michenka, mezi juniory naopak vládl Ondřej Havelka a mezi ženami kralovala Polka Wiktoria Sowa, která v celkovém hodnocení skončila na 27. místě. Nejstarším hráčem turnaje byl letos pětaosmdesátiletý Jan Sudolský a nejmladšími, jež pořadatelé vyhlásili, byli teprve sedmiletý Petr Matusík a o dva roky starší David Juračák.