V této semifinálové sérii se střetnou vyrovnané týmy nejen co do postavení v tabulce, ale i srovnatelné svými rozpočty, hráčskou kvalitou, ale i dlouhodobou společnou historií. Od vzniku České ligy 1993 v ní oba týmy nepřetržitě působí, ale pouze ve dvou sezónách se střetly v play off. Poprvé to bylo právě před deseti lety (8. dubna 1998) v semifinále a podruhé o tři roky později (30. března 2001) ve čtvrtfinále. Pamětníkům jistě neuniklo, že ve zmíněném semifinále, které Nový Jičín vyhrál stejně jako později čtvrtfinále 3:0 nastoupil mladičký Luboš Bartoň, který v těchto třech utkáních dal 7, 11 a 14 bodů. Jediným pamětníkem zmíněného čtvrtfinále je v domácím dresu Rostislav Pelikán.

Vzhledem k tomu, že Nový Jičín ukončil sérii dříve jak Děčínští, volil trenér Zbyněk Choleva větší rozmanitost tréninku. Od pátku z přípravy vypadl Manny Ubilla, kterého postihlo virové onemocnění a s týmem se zatím nepřipravuje. Složitější v přípravě to má i Štěpán Reinberger, který 13. května skládá státní zkoušku na vysoké škole, takže musel absolvovat i konzultace na fakultě v Praze. Přesto do zápasu bude připraven.

„Jsme rádi, že v tak nabité a vyrovnané soutěží jsme postoupili do semifinále, ale věřím, že přes Děčín dokážeme dojít až do finále. Děčín je samozřejmě skvělý tým, ale letošní bilance je příznivější pro nás a my uděláme vše proto, abychom tuto bilanci potvrdili a v sérii uspěli. Doma jsme za celou sezónu prohráli jenom s Nymburkem a tuto skutečnost bychom měli využít i teď,“ zdůraznil novojičínský trenér Zbyněk Choleva.

„Po povinnosti přichází další krok s názvem „úspěšná sezóna“. Zápasy s Opavou byly pro nás víc jak poučné a určitě v nás probudily atmosféru play off. Tuto si chceme přenést do série s Děčínem, protože jen maximální nabuzení a výkon nám zaručí úspěch nad kvalitním týmem ze severu Čech. Naší prioritou je vyhrávat domácí utkání, a proto druhým cílem je nacestovat co nejméně kilometrů,“ dodal kapitán Novojičínských David Hájek.

Televizní zápas na ČT 4 se hraje v pátek 8. května 2009 a začíná v 17.50 hod. Rozhodčími utkání jsou Robert Vyklický z Veselí nad Lužnicí, Robert Paulík z Ostopovic a Pavel Rozsypal z Hradce Králové. Komisařem utkání je Dušan Štěnička z Opavy.