„Bohužel letos nepřijely pozvané slovenské kluby, které daly přednost závodům ve své republice. I tak byla konkurence veliká, zvláště mezi muži. Jsme rádi, že do Nového Jičína přijelo osm reprezentantů naší republiky změřit své síly v začínající plavecké sezoně,“ přiznala předsedkyně plaveckého klubu Nový Jičín Pavlína Skřičková a dodala: „Zvláště si ceníme toho, že přijel v současné době nejrychlejší muž ČR, účastník OH i MS, Martin Verner z Komety Brno.“

Prvním vrcholem pak bylo finále na 50 m volný způsob, plavané jako Cena Moravské brány. Zvítězil výše uvedený Martin Verner z Komety Brno, časem 0:23,01, druhé místo obsadil Martin Šlechta z Ostravy a třetí místo si vybojoval Ondřej Kelbl z Komety Brno. Mezi ženami byla nejrychlejší Klára Václavíková z Komety Brno, časem 0:26,89, druhé místo obsadila její klubová kolegyně Hana Lefnerová a třetí místo Markéta Strapková ze Zlína. V této soutěži si vedli dobře i domáci. Petra Dvorská a Kristýna Horutová se probojovaly mezi ženami do semifinále a Marek Zetocha skončil v nabité konkurenci mezi muži taktéž před branami finále, tedy v semifinále.

Novinkou bylo zařazení atraktivních štafet do programu: 4x 50 m polohový závod a také 4x 50 volný způsob. Rekordních 25 mužských a 18 ženských štafet je příslibem do budoucnosti a nadějí na nalákání dalších plavců do dalších ročníků naší soutěže.

„O to více si ceníme toho, že naši muži i ženy skončili v polohových štafetách na druhých místech, ženy přidaly 4. místo i v kraulové štafete a muži v této štafetě skončili na 5. místě. Mezi muži byla nejrychlejší čtveřice plavců z Univerzity Brno, druhá skončila naše štafeta, ve složení Skřiček, Zetocha, Kulišťák a Jakub Radina, třetí doplavala štafeta Slávie Havířov,“ vyjmenovala Skřičková.

V kraulové štafetě potom zvítězili muži z Ostravy, druhá byla Univerzita Brno a třetí Zlín. Mezi ženami byla nejlepší děvčata ze Zlína, před ženami Nového Jičína, třetí místo obsadily ženy z Karviné. „Naše děvčata plavala ve složení Podzemná, Kulišťáková, Dvorská a Horutová,“ doplnila předsedkyně. V kraulové štafetě pak 1. místo vybojovala čtveřice žen z Ostravy, před Zlínem a Kopřivnicí.

Vrcholem celé soutěže bylo vyhlášení 10 nejúspěšnějších plavců a jejich výkonů, s právem přednostního výběru věcných cen věnovaných sponzory soutěže. Nejlepší výkon letos ukázal plavec z Ostravy Martin Šlechta, který zaplaval 100 m polohový závod za 0:57,48, což je v bodových tabulkách 798 bodů.

Do soutěží se zapojilo také 20 domácích plavců. Nejlépe si vedl starší žák Jakub Knesl (1996), který vybojoval 2x 2. místo v disciplínách 100 motýlek a 100 prsa. Do elitní pětky se podíval mezi muže i Filip Skřiček (1992), který obsadil 4. místo na 50 m znak a 5. místo přidal na 100 polohový závod. V tomto závodě skončil na 6. místě Vojtěch Kulišťák a na 7. Marek Zetocha. Petra Dvorská obsadila 2x 8. místo na 50 prsa a 100 volný způsob. Jakub Radina přidal 7. místo na 100 volný způsob, a potvrdil tak vzrůstající formu našich plavců.

„Ráda bych zde vyzdvihla také bezchybnou práci rozhodčích, poděkovala všem sponzorům za pomoc při zajištění naší velmi náročné akce a všechny příznivce pozvala 9. - 10. října 2010 na další ročník.