Mlékárna Miltra Nový Jičín – NH Ostrava 87:57 (26:8, 40:32, 56:47)

Domácí favorit si brzy vypracoval dvacetibodové vedení a zdálo se, že je po zápase. „Musíme zlepšit nástup do utkání, prohrát první čtvrtinu takovým rozdílem, to je prostě moc,“ zlobil se ostravský Lukáš Palyza.

Ostravští se však obdivuhodně vzepřeli a v polovině třetí čtvrtiny šli dokonce do vedení 43:42. „Přestali jsme hrát svoji hru, netlačili se vůbec dopředu. Dostali jsme se do útlumu,“ přiznal křídelník Nového Jičína Dušan Pandula. „Začali jsme dohrávat signály, chytili se a najednou se dařilo,“ pokračoval Palyza.

Senzace se však nekonala. Ještě do konce třetí čtvrtiny se vrátili domácí zpět do sedla a postupně navyšovali náskok. V závěru už se proměnil duel v exhibici. „Začali jsme běhat, dařily se nám rychlé protiútoky a najednou šlo všechno jednodušeji,“ doplnil Pandula. „Pozitivně vidím výkon ve druhé a třetí čtvrtině, vždyť jsme to období jasně vyhráli. Nový Jičín je doma hodně silný, spadnou jim tam dva tři koše a vezou se na vítězné vlně. Potom už je v té úžasné kulise nezastavíte,“ ví dobře Palyza.

„Síla soupeře se projevila. Druhou a třetí čtvrtinu jsme hráli podle našich představ. Chtěli jsme získat sebevědomí. Snad nám to pomohlo k tomu, že už konečně vyhrajeme,“ doufá kouč Nové huti Zdeněk Hummel.

Domácí mrzela nevydařená prostřední část zápasu. „Nebýt druhé a třetí čtvrtiny, můžeme být spokojeni. Ten výpadek se nám nemusel vyplatit, ale naštěstí jsme zabrali. Když soupeř nemá co ztratit po sérii těžkých utkání, má to v sobě a hraje vabank a spadnou střely, tak to skóre se ztenčuje," uvedl trenér Nového Jičína Zbyněk Choleva.

Body: Pandula a Muirhead po 18, Varnelis 16, Šteffel 10, Gavlák 9, Walker a Pelikán po 6 Sanders 4 – Palyza 12, Inman 10, Mitchell 9, Stuchlý 8, Payne 6, Kresta a Stehlík po 5, Gniadek 2. Trestné hody: 25/16 – 11/8. Trojky: 16/7 – 22/7. Doskoky: 35:25. Fauly: 19:22. 5 chyb: 35. Payne (Ostrava). Rozhodčí: Paulík, Kapl, Janovský. Diváci: 800. Nejlepší hráč: Muirhead (Nový Jičín).
Zdeněk Hummel: Pomalu se dáváme dohromady

Nový Jičín -Přesun od žen k mužům si basketbalový kouč Zdeněk Hummel zrovna neužívá. Po přesunu z Brna do Ostravy má odehráno šest zápasů a v kolonce výher svítí stále nula. „Škoda že to v Novém Jičíně nevyšlo,“ smutnil po utkání Hummel.


Začátek jste nezvládli, ale dokázali se do zápasu vrátit. Nemrzí vás, že jste to vedení na palubovce silného Nového Jičína neudrželi?
Když člověk cítí příležitost, tak do toho jde. Kvalita se projevila, hráli jsme to v osmi hráčích. Kondičně se to zvedá, cizinci na tom nebyli v úvodu sezony dobře. Vypadalo to už basketbalově, ten náš projev v začátku byl špatný. Hlavně v obraně se zvedáme.

V předešlých zápasech se vám nelíbil výkon Američanů, co tentokrát?
Dneska jsem s nimi byl spokojený. Na Inmanovi bylo vidět, že už potom nemohl, ale to je tím, že přišel se špatnou kondicí a dostává se do toho. Všichni tři (Mitchell, Payne, Inman – pozn. aut.) pracovali dobře hlavně v obraně. Sbírali doskoky, které u nich předpokládáme. Byl tam i nějaký blok. Mitchell nemá tu formu co kdysi, ale maká na sobě a věřím, že se z toho dostane a bude zase oporou.

Jak těžké je vést Mika, v úvodu působil hodně roztržitě, hrál bez zájmu. Postupně se jeho výkon zvedal…
Nechtěl bych ho kritizovat. On taky vidí, že ta kvalita jeho spoluhráčů není taková, jak byl zvyklý předtím. To je třeba zdůraznit. Hraje to někdy až moc na sebe. Podle mého to byl pokrok, hrál kolektivně, to my chceme.

Není škoda, hlavně po psychické stránce, že jste neuhráli po tom průběhu přijatelnější výsledek?
Mrzí mě to. To je typické pro naše družstvo. V každém zápase máme několikaminutový výpadek, který nás stojí vítězství. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby to bylo maximálně o patnáct. Řekli jsme si, že chceme získávat sebevědomí. Myslím, že se to částečně podařilo.

Šest zápasů, šest porážek. Nemáte už těžké spaní?
Nejsem na takové výsledky zvyklý, ale bereme to realisticky. Chtěli jsme zvládnout hlavně první dva zápasy, s USK Praha a v Brně. Z naší strany to však nebyl basketbal. Přišli čtyři těžké utkání s největšími favority, takže doufejme, že už to s Opavou přijde.