Geofin Nový Jičín vyhrál nad BK Děčín 94:87

Dva útočné týmy nabídly divákům v novojičínské hale atraktivní podívanou. BK Děčín začal výborně, Tarvis Williams dal hned první koš s faulem, vzápětí proměnil trestný hod. To, však bylo jediné vedení hostů v pátek podvečer. V první čtvrtině padalo hráčům obou týmů téměř vše, na co sáhli. První trojku v prvním semifinálovém zápase střelil Pavel Miloš z Děčína, který snížil stav na 11:13, na druhé straně se rozstřílel Kenneth Walker, který za necelých sedm minut nasázel Děčínu sedm bodů. O útočné hře vypovídá skóre, po první čtvrtině. Nový Jičín vedl nad Severočechy 28:23.

Začátkem druhé čtvrtiny si Nový Jičín vybudoval devítibodové vedení. Poté se dobře rozehráli také hostující basketbalisté, především William Hatcher, který nasázel během krátké chvíle šest bodů. Za stavu, z pohledu novojičínských, 38:34 přišla série trojek. Vše začal domácí Robert Šarovič, který zvyšoval na 41:34. Odpověď nenechala na sebe dlouho čekat. Přesnou mušku z dálky měl děčínský kapitán Jakub Houšek, krátce poté se trefil, celý zápas skvěle hrající, Hatcher. V té chvíli svítilo na světlené tabuli skóre 41:40 a hostující tým se přiblížil domácím na nejtěsnější rozdíl. Ovšem pak prokázal sílu novojičínský Geofin. Dva tříbodové koše Juraje Gavláka, pěkná individuální akce, při chuti hrajícího, Coreye Muirheada a koš Zbyňka Pospíšila nabídl Novému Jičínu o poločase desetibodové vedení. Děčín prohrával 44:54.

Třetí čtvrtina již nenabídla svižné tempo první poloviny utkání. BK Děčín zlepšil obranu i doskoky, tým táhl Hatcher. Skóre narůstalo pomalu, oběma týmům se dařila střelba z dálky. K dobrému výkonu se rozehrál novojičínský Pospíšil, který v druhé polovině zápasu nastřílel Děčínu tři trojky. Nový Jičín třetí dějství prohrál 16:18. Scénář poslední části semifinálového duelu byl stejný od začátku až do konce. Basketbalisté Děčína stahovali úspěšně náskok domácích, kteří však v pravou chvíli, přesnými trefami, hostům opět utekli. Především Pospíšil dvěma trojkami utnul Děčínu poslední šance na vítězství. V poslední minutě zápasu novojičínskou halou zněly vítězné chorály.

Trenér domácího týmu Zbyněk Choleva neskrýval radost z cenného vítězství: „Jsem rád, že vedeme 1:0. Trochu jsme nevěděli, co od zápasu máme čekat. Přesto jsme začátek zvládli. Tak jak jsme si říkali, že Hatcher je důležitý, tak kraloval. Na něj se do příštího zápasu musíme lépe připravit. Máme tedy dobře našlápnuto, do Děčína se těšíme a doufám, že budeme hrát alespoň stejně dobře jako dnes,“ zhodnotil duel. Děčínský trenér Pavel Budínský ocenil vysokou úroveň sobotního pátečního utkání. „Myslím si, že jsme dnes viděli velice pěkné utkání. Řekl bych, že oba týmy hrály velmi dobře. Pevně věřím, že pokud budeme hrát aspoň takhle a i další hráči se probudí, tak můžeme sérii ještě zdramatizovat,“ dodal Budínský

Druhá bitva proběhne na palubovce Děčína v úterý 12. května.

Choleva Zbyněk

Obrana mohla být lepší, zvlášť tady doma jsme chtěli ubránit Hatchera, což se nepovedlo. Ale vyhráli jsme, což se počítá. Rozhodlo pár důležitých doskoků a pár dobře postaveným pozic a také trojková střelba.

Budínský Josef

Rozhodla mnohem fyzičtější hra Nového Jičína. Mají silovější a vyšší typy hráčů a při clonách nás to stojí mnoho sil. Rozhodla kvalita a zkušenost při řešení některých situací. Myslím, že utkání jsme hráli na doraz. Vezmeme si z tohoto utkání ponaučení a zkusíme bojovat dál. Celkově myslím že náš výkon nebyl špatný.

Body: Šarović Robert 20, Muirhead Corey De Costa 19, Walker Kenneth 16, Pospíšil Zbyněk 14, Gavlák Juraj 10, Hájek David 7, Ubilla Emmanuel 6, Pandula Dušan 2, Pelikán Rostislav 0, Jurečka Luděk 0 - Hatcher Wiliam 26, Houška Jakub 20, Williams Tarvis 18, Miloš Pavel 11, Balík Marek 7, Houška Pavel 5, Pištěcký Antonín 0, Alič Admir 0, Holanda Jiří 0, Prach Pavel 0; střelba 3b.: 22/9:19/8; střelba 2b.: 45/25:46/26; TH: 26/17:18/11; doskoky: 34:40; chyby: 19:23; rozhodčí: Vyklický Robert, Paulík Robert, Vrážel Petr; komisař: Štěnička Dušan; 1000 diváků; nejlepší hráč: Muirhead Corey De Costa