Středočeši na rozdíl od minulých sezon nezahájili soutěž souboji s českými týmy, ale představují se v Jadranské lize, která je kvalitnější a náročnější, než ta tuzemská. Právě to by mohlo hrát do karet soupeřům.

„Nymburk je velká neznámá a nejen pro nás. Uvidíme, jak se vrátí, ale už jen ty zkušenosti z těch super zápasů v Adriatické lize, které odehráli, to je pro ně půl výsledku do české nadstavby,“ je přesvědčen trenér Nového Jičína Zbyněk Choleva.

Také podle slov z prostějovského tábora se dá jen těžko odhadovat, jak dopadne tým, který kraluje českému basketbalu už sedm let. Řada nových hráčů, včetně hlavního kouče a hlavně nový systém, to vše může hrát roli.

„Viděli jsme je hrát několikrát. Podle mého jsou stejně silní, jako loni, kdy obhájili titul. Člověk ale nikdy neví, jak se na nich podepíše vystoupení v Adriatické lize,“ říká kouč Prostějova Peter Bálint.

Podle trenérů velkých konkurentů Nymburka v boji o ligový titul by mohla rozhodovat i větší vyčerpanost, jak fyzická, tak psychická. „Samozřejmě toho mohou mít plné zuby, třeba budou unavení a zklamaní z toho, jak tam dopadnou. Přesto si myslím, že budou zase kralovat,“ podotýká Choleva.

„Je třeba si uvědomit, že toho cestování mají hodně, unavení určitě budou. Záležet bude na tom, jak rychle se s tím vypořádají a vrátí do českého rytmu. Těžko odhadovat jejich rozpoložení. Pro mě ale stále zůstávají favoritem,“ dodává Bálint. „V současné době tady máme už dva Nymburky, jeden červený a druhý modrý (Prostějov),“ upozorňuje závěrem Choleva.

SYSTÉM

II. část – nadstavba

Skupina A1 (o 1. až 6. místo)

Do skupiny A1 postupuje prvních pět týmů po základní části společně s Nymburkem. Hraje se dvoukolově každý s každým (utkání doma, venku), každé družstvo sehraje deset utkání. Výsledky ze základní části se nezapočítávají.

Skupina A2 (o 7. až 12. místo)

Sedm klubů hraje dvoukolově každý s každým (utkání doma, venku), každé družstvo sehraje deset utkání.

III. část – předkolo play-off

Týmy na 7. až 10. místě sehrají předkolo play-off na dvě vítězná utkání systémem 1–1–1, kdy 7. hraje s 10. a 8. s 9. První utkání se hrají na hřišti družstva, které se umístilo na lepším místě po skončení II. části. Vítězové postupují do play-off, poražení již nehrají a o pořadí na 9. a 10. místě rozhoduje lepší umístění po II. části.

IV.část – play-off

Čtvrtfinále play-off se hraje na tři vítězná utkání systémem 1–1–1–1–1. První utkání se hrají na hřišti družstva, které se umístilo na lepším místě po skončení II. části. Vítězové postupují do semifinále, poražení čtvrtfinalisté již nehrají a o pořadí na 5. až 8. místě rozhoduje lepší umístění po II. části.

Semifinále play–off se hrají na 3 vítězná utkání, systémem 1–1–1–1–1. V prvém semifinále se utká nejlépe se umístivší semifinalista po dlouhodobé části proti nejhůře umístivšímu se. Ve druhém semifinále ostatní dva semifinalisté. První utkání se hraje na hřišti družstva, které se umístilo na lepším místě po skončení I. části. Pokud v play-off zvítězí hůře postavený tým, přebírá práva vyřazeného týmu.

Finále play-off se hraje na 4 vítězná utkání systémem 2–2–1–1–1. Prvá dvě utkání se hrají na hřišti družstva, které se umístilo na lepším místě po skončení I. části.

Utkání o 3. místo se nehraje. Na třetím místě se umístí tým na lepším místě po II. části soutěže. Obě poražená družstva však získávají bronzové medaile.