Obec Bartošovice se již po sedmé stala dějištěm testu kondice nazvaného Ocelový muž-Ocelová žena. Tradiční závod, který obnáší silově-vytrvalostní pětiboj, jenž prověří fyzickou kondici, sílu a vytrvalost všech zúčastněných, měl v letošním roce několik prvenství. Nejenže se jej zúčastnil rekordní počet sportovců, ale letos poprvé uspořádali pořadatelé také dětskou obdobu tohoto závodu, dětského Oceláka.

„Dnešního závodu se zúčastnil rekordní počet sportovců,“ potvrdil Martin Svoboda, hlavní pořadatel závodu. „Kondiční test, který obnáší pět disciplín, jako benchpress, shyby nebo výdrž ve shybu, sedy lehy po dobu dvou minut, běh v délce necelých pěti kilometrů a časovku na kole, dlouhou čtyřicet kilometrů, přilákal v letošním roce, i přes nepříznivé počasí, čtyřicet sedm sportovců,“ pokračoval Svoboda.

I když počet startujících byl nejvyšší v celé sedmileté historii, žen se jej letos zúčastnilo málo. „Ženy se přihlásily jen čtyři,“ potvrdil Svoboda a pokračoval: „O to víc nás těší celorepubliková účast, která tady dneska je.“ Jako příklad uvedl Svoboda sportovkyni, jež přijela z Klatov, a dva sportovce z Prahy, Děčína a Liberce. „Opravdu tady dneska máme celou republiku,“ smál se pořadatel.

Sportovci, kteří přijeli z opačného konce republiky, byli na závodě spokojení. „Přijel jsem až z Prahy a moc se mi to tady líbí,“ uvedl jeden z účastníků a vzápětí vysvětlil, co že se mu na místním Ocelovém muži líbí. „Na to, že venku je takové nic moc počasí, jsem mile překvapen, že i silová část probíhá venku v přístřešku. Navíc je tady fakt bezvadná atmosféra.“ Rozmanitost sportovců byla velká. Mnohé z přítomných udivilo například věkové rozpětí účastníků. „Zatímco nejmladšímu z kategorie junior je sedmnáct, nejstarší závodník má úctyhodných dvaasedmdesát let,“ řekl Svoboda.

Kondiční test se za dobu své existence stal v Bartošovicích jakousi tradicí, která je s obcí neodmyslitelně spjatá. Jeho hlavnímu pořadateli totiž před sedmi lety bartošovický úřad vyšel vstříc, když hledal místo konání závodu „V postatě, když jsem dostal nápad tuto soutěž pořádat, musel jsem najít pro jeho realizaci vhodné místo,“ vysvětlil Svoboda a dodal: „No a na bartošovickém úřadě na to slyšeli.“ Jeho slova potvrdila i bartošovická starostka Kateřina Křenková. „Naše obec, společně s Regionem Poodří, Oceláka od začátku podporuje,“ uvedla Křenková. Podle ní jsou v obci vhodné podmínky, které zajišťují sportovcům i pořadatelům patřičné zázemí. „V blízkosti sportoviště je tělocvična, zázemí pro organizátory, bufet, jenž slouží k občerstvení, i sociální zařízení,“ dodala starostka.

Novinkou ocelového závodu, který svou účastí podporují také někteří z místních občanů, byla dětská kategorie. „Přichystali jsme i soutěž dětí, která bude probíhat ve čtyřech kategoriích,“ informoval pořadatel. Své síly tak mohli změřit v dřepech, sedech lezích a běhu na tři sta metrů nejen školáci, ale i děti, které zatím navštěvují mateřskou školu. „Máme tady jedno z místních dětí, které se dětského Oceláka určitě zúčastní, tak jsme moc zvědaví, jak dopadne,“ dodala se smíchem starostka.