Je jasné, že po prohraném zápase zavládlo, nejen mezi příznivci, ale i hráči, zklamání z porážky. „Nechceme skončit, chceme hrát dál a potvrdit, že jsme lepší,“ prozradil novojičínský kouč Zbyněk Choleva.

Předzápasová příprava se soustředila zejména na chyby tak, aby je hráči odstranili a hráli takovou hru, na kterou byli v průběhu sezóny všichni zvyklí. Soupeř je kvalitní, ale Miltra v ničem nezaostává. „Situace je sice vážná, ale ne beznadějná! Play-off se hraje na počet vítězství a ne porážek,“ zdůraznil kapitán David Hájek.

„Doposud se nám v semifinálové sérii nedaří. Děláme mnoho ztrát a nejsme tak důrazní jako soupeř, ale to jsou všechno chyby naše, které můžeme odstranit. Věříme,“ doplnil trenér.

„Věřím, že je v našich silách udělat „rebreak“ a ještě o zisk „setu“ zabojovat. Chceme hrát tak, abychom po zápase mohli odejít se vztyčenou hlavou bez ohledu na výsledek,“ uzavřel kapitán Hájek.

Kouč Choleva: Pro úspěch uděláme maximum

Obrovské zklamání bylo vidět na basketbalistech Mlékárny Milry Nový Jičín po nepovedeném třetím utkání semifinálové série play-off Mattoni NBL. Čekalo se, že domácí prostředí bude pro ostatní nedobytnou tvrzí. Ale co se nepovedlo ani Nymburku, dokázal Prostějov, který má na svědomí zatím jediné dvě porážky Miltry v domácím prostředí. Shodou okolností se taky jedná o první a zároveň dosud poslední zápas Novojičínských v této sezoně. Na to, jaké byly příčiny neúspěchu a s čím odjede Miltra do Prostějova, jsme se zeptali novojičínského trenéra Zbyňka Cholevy.

Jak s odstupem hodnotíte nevydařený domácí zápas s Prostějovem, co teda rozhodlo?

Rozhodla spousta maličkostí, která byla stěžejní pro výsledek všech předchozích vzájemných zápasů. V první půli jsme byli lepší. Rozhodla ale poslední část, ve které, skvěle disponovaný Lawrence otvíral prostor pro hráče, kterým se střelecky dařilo, jako Chán či Prášil, kteří rozhodli úspěšnou střelbou o osudu utkání. Měli jsme sice poslední střelu, ale nevydařila se nám.

Spoléhat se na poslední koš ale nestačí…

Určitě se na to spoléhat nelze, ale opravdu jsou to velmi vyrovnané zápasy a vždy to, po těch čtyřiceti minutách spěje k takovému dramatu. My jsme měli míč, hosté navíc již nemohli faulovat, takže ideální situace. Bohužel jsme ji nevyřešili zrovna nejlépe. Je jasné, že vítězství se rodí od začátku do konec. Pokud bychom hráli lépe a vyvarovali se několika zbytečných ztrát, stejně tak jako jsme mohli být důraznější pod košem, tak to nemuselo být až na poslední koš.

Překvapil vás něčím Prostějov?

Ne. Hraje pořád stejně. Ti hráči jsou dobří, někomu se ale daří střelecký více a jinému méně a o tom ty zápasy jsou.

Rozhodčí se nikdy nemohou zalíbit všem, přesto jejich výroky zvedali diváky ze sedadel asi více jak kdy jindy.

Je důležité to vždy nějakým způsobem spolknout, byť chápu, že křivda v takovém zápase, se nese špatně. O to je to ale důležitější to unést a myslet na další průběh zápasu. Přesto to mnohdy snad ani není možné, protože některé výroky rozhodčích jsou dosti přísné, někdy zase úplně nesmyslné. Navíc my to vidíme z jedné strany, soupeř z té druhé, diváci to taky vidí z jiného úhlu. Je to určitě pro ně těžké, ale pár okamžiku tentokrát nezvládli, na čemž jsme se shodli všichni. Ale takový je sport a rozhodčí k němu patří.

Co marodka a psychický stav mužstva?

Kromě Romana Medka, který má výron kotníku, zranění nemáme a měli bychom být tedy v pořádku. Co se týká nálady, věříme že pošleme sérii opět domů do Nového Jičína kde rozhodneme. Určitě pro to uděláme maximum.

Co bude platit na Prostějov, navíc na jeho palubovce?

Musíme být lepší v obraně A důraznější na doskoku, protože nyní nás Prostějov „přeskákal“, což je hrozná škod. V každé hře se dá najít spousta momentů, které se dají řešit lépe. Důležité je taky dopředu nic nevzdávat, nic nepodceňovat a být koncentrovanější. To je jediná cesta, jak v Prostějově uspět.

Rozehrávač Juraj Gavlák: Sérii chceme ukončit doma

Proti vyřazení je také slovenský rozehrávač v dresu Nového Jičína Juraj Gavlák, kterému se poslední utkání doma s Prostějovem náramně povedlo. Přesto byl po utkání zklamaný.

Vám osobně se utkání povedlo, ale celkově jste prohráli, takže asi spokojen být nemůžete…

Člověk nikdy neřeší svůj výkon, když se prohraje, protože z toho nemá vůbec dobrý pocit. Můj pocit, stejně jako pocity ostatních, je obrovské zklamání. Myslím, že nikdo nečekal, že bychom mohli doma prohrát. Nyní jsme v mnohem těžší situaci, ale my jsme letos Prostějově už dvakrát vyhráli. Pokusíme se to zopakovat i nyní, v nejdůležitějším utkání sezony.

Během zápasu jste několikrát vedli o pár bodů, ale hosté váš náskok vždy stáhli…

Každý zápas je jak přes kopírák a nikdo se zatím nedokázal dostat do výrazného bodového odstupu. Navíc, náskok pěti, šesti bodů je v basketbale strašně málo. Stačí dva rychlé protiútoky a je po náskoku. Chtělo by to si vypracovat výraznější náskok, abychom, v případě útlumu, z něj mohli chvíli těžit. Takto je zápas stále otevřený.

Statistiky hovoří o tom, že tentokrát vás Prostějov předčil celkově v doskocích.

Trochu mi to přišlo, že měli po vítězství větší hlad. Byl to nejspíš náš kámen úrazu a já doufám, že se nyní úplně změní naše vnímání, protože nám jde o vše. Všichni jsme pro zápas udělali maximum, ale něco tomu ještě chybí. Prostějov neměl dlouho žádný úspěch, my naopak v posledních letech hrajeme vždy finále. Možná je to tím, ale jak jsem říkal, musíme do toho dát vše a ještě něco přidat. To by mohlo rozhodnout.

Ke všemu jste přišli o domácí neporazitelnost v play-off…

Víme o tom, že jsme první a zatím poslední zápas sezony, navíc doma, prohráli. I proto chceme, aby série pokračovala. Přitom jsme dokázali doma porazit všechny týmy, v čele s Nymburkem. Musíme se pro hru ještě více zapálit.

Co vůbec říkáte na domácí porážku Nymburku?

Je to velké překvapení. Na druhou stranu myslím, že nehrál Lee, který je pro Nymburk klíčovým hráčem. Vedli o deset bodů a nejspíš si mysleli, že se nic nestane. Podle mě se potýkali s tím, co my. I oni si doma tak věří, že si myslí, že nemohou prohrát. Tam ale stačí pokazit závěr a soupeř, který je nabuzený, může rozhodnout. Nyní jedou do Pardubic a budou to mít těžké. Přesto si myslím, že Nymburk určitě postoupí.

Nyní hrajete na palubovce Prostějova. Jak na něj?

Jedeme tam s tím, že chceme vyhrát. To jediné nás zajímá. Podřídíme tomu vše, protože si myslím, že nikdo nechce ukončit sezonu v Prostějově. To by pro nás nebyla úspěšná sezona. Základní část pro nás byla asi nejpovedenější v celé historii novojičínského basketbalu, ale nezdarem bychom to smazali.

Na závěr, jaká je nálada v kabině?

Včera jsme si s hráči sedli a řekli si pár věcí. Myslím si, že jsme všichni připraveni na to, abychom odevzdali stoprocentní výkon, a doufám, že to bude na vítězství stačit.