LEDEN

► Po pěti letech se na Větřkovickou přehradu v kopřivnické místní části Lubina mohla vrátit ledová plochá dráha, kterou si nenechalo ujít pět tisíc diváků, kteří mohli sledovat jeden za závodů republikového šampionátu, který pořádal kopřivnický klub ploché dráhy.

► Tomáš Tomeček z Příbora skončil se svým navigátorem Ladislavem Lálou třetí v kategorii kamionů v dalším ročníku závodu Africa Eco Race.

ÚNOR

► Ploutvaři novojičínské Laguny úspěšně načali další ročník Světového poháru CMAS v plavání s ploutvemi, jehož úvodní podnik hostil maďarský Eger, kde se představilo 80 týmů z 20 států z celého světa a téměř pět stovek závodníků. Do Nového Jičína totiž přivezli deset cenných kovů, když se o nejcennější medaile postarali junioři Jakub Kovařík a Jakub Klimpar.

► V Novém Jičíně vznikl po letech opět oddíl juda. Zakladatelem se stal někdejší trenér Stanislav Brídzik, jenž začal nejprve vést nejmladší judisty pod SVČ Fokus Nový Jičín, ale v únoru byl založen oddíl Judo Nový Jičín, který měl 27 zaregistrovaných členů.

BŘEZEN

► Beskydské divadlo v Novém Jičíně bylo svědkem dalšího ročníku ankety Nejúspěšnější sportovec města a okresu Nový Jičín. Absolutní vítězkou za rok 2016 se stala krasobruslařka FSC Kopřivnice Klára Štěpánová. Vítězkou čtenářské ankety Novojičínského deníku se pak stala volejbalistka ŠSK Bílovec Adriana Kulová ze Studénky.

► Druholigoví hokejisté Kopřivnice a Nového Jičína statečně vzdorovali v play-off favoritům. Kopřivničtí padli 0:4 na zápasy s postoupivším Vsetínem, když poslední díl série vidělo na kopřivnickém stadionu 1700 diváků. Nový Jičín byla pak blízko prodloužení série, ale nakonec byl Porubou vyřazen 1:4 na zápasy.

► Futsalisté jakubčovické Baracudy porazili v divizním finále Jokerit Kopřivnice 2:0 na zápasy a mohli tak slavit postup do 2. ligy, sk. Východ.

► Hrajícím trenérem fotbalistů Frenštátu pod Radhoštěm se stal David Kobylík. Bývalý hráč olomoucké Sigmy či německého Bielefeldu nakonec mohl po strhujícím závěru jarní části slavit s Beskydem záchranu krajského přeboru.

DUBEN

► Házenkáři Kopřivnice nezvládli play-out a umístili se na předposlední příčce, které měla zajišťovat pád do 1. ligy. V červnu však přišla z Českého svazu házené skvělá zpráva. Nejvyšší domácí soutěž se nakonec nezúžila o dva účastníky, když sestup postihl jen poslední Litovel a Kopřivnice tak zůstala mezi extraligovou elitou.

► Závišický judista Radek Rýpar se předvedl v české reprezentaci kadetů, když na sebe nejprve upozornil na závodě evropského poháru v ruské Tule, kde v nabité konkurenci padl po boji v bitvě o bronz. Následně v Teplicích už se ale Rýpar své premiérové medaile z evropského poháru dočkal, když bral bronz.

► Zajímavou sportovní podívanou nabídla petřvaldská Sokolovna, kde tamní oddíl sálové cyklistiky – krasojízdy TJ Petřvald na Moravě pořádal závěrečné 5. kolo Českého poháru v krasojízdě žactva a juniorů. Petřvaldský oddíl proslavili bratři Kamil a Petr Bartůňkové, kteří získali v kategorii dvojic celkem pět bronzových medailí ze světových šampionátů.

► Basketbalisté Nového Jičína museli coby nováček 1. ligy do play-out, ale druhou nejvyšší soutěž v ČR nakonec tým trenér Martina Zdražila udržel, když ve vyrovnané skupině o konečné 13. až 20. místo, skončil na 17. příčce.

KVĚTEN

► Studénka hostila po pěti letech tradiční svátek národní házené. Při příležitosti výroční 95 let vzniku studéneckého oddílu se tam totiž konalo mezizemské utkání mužů a žen Morava – Čechy. Před téměř tisícovkou diváků se nakonec v obou případech radovaly výběry Čech.

► Na střídačce kopřivnických hokejistů skončil dlouholetý trenér Václav Slabý, jenž byl u kopřivnického návratu do 2. ligy, který se podařil po dlouhých třinácti letech. Jeho nástupci se stali Jaroslav Kofroň a hrající asistent Martin Tomášek. Klubu se zároveň podařilo sehnat výrazného partnera, kterým se stala kopřivnická automobilka Tatra Trucks.

► Tichavský junior Václav Petr získal bronzovou medaili na mistrovství ČR juniorů a starších žáků v zápase řecko-římském.

► Premiérový ročník mezinárodního mládežnického turnaje Laudon Handball Cup se konal v novojičínské hale ABC a na vedlejší umělé ploše zimního stadionu, kde se představila více než třicítka týmů z ČR, Slovenska, Polska, Francie a Německa.

► Téměř dvě stovky převážně mladých zápasníků se představily na 17. ročníku Memoriálu Miroslava Rešla ve volném stylu, který tradičně pořádá oddíl zápasu TJ Nový Jičín. Do haly ABC, kde probíhaly boje od kategorií přípravek až po seniory, se sjelo 12 oddílů z ČR a rekordních 9 oddílů pak přijelo ze Slovenska.

► Mladší dorost KH Kopřivnice vybojoval stříbro. Tým Jana Martínka nechal až za sebou silné celky Plzně, Zubří, Karviné či Dukly Praha. Kopřivnický týmový úspěch pak ještě podtrhla individualita v podobě Adama Očkoviče, jemuž se podařilo ovládnout střeleckou tabulku nejen v 1. lize mladšího dorostu, ale rovněž i v nejvyšší soutěži starších dorostenců.

ČERVEN

► Kopřivnická plochá dráha mohla ohlásit velký návrat na scénu! Několikaměsíční úsilí plochodrážního klubu v Kopřivnici o zachování ploché dráhy a následné úpravy oválu tak dopadly úspěšně. Po dlouhých devíti letech se tak do někdejší bašty tuzemské ploché dráhy znovu vrátily závodní stroje, jejichž povedené představení si v rámci Přeboru ČR jednotlivců s mezinárodní účastí a 2. ročníku Memoriálu Michala Matuly nenechalo ujít přes 2500 diváků.

► Futsalový reprezentant a bílovecký odchovanec Michal Seidler měnil Maďarsko za Polsko. Dvojnásobný futsalista roku ČR odešel od maďarského mistra z Gyoru a stal se posilou pro změnu polského mistra Rekord Bialsko-Biala.

► Divizní fotbalisté Nového Jičína zažili spanilé jaro. K týmu, kterému patřila po podzimu až 14. pozice přišel před startem zimní přípravy zkušený kouč Pavel Hajný, jenž tým posunul až na 4. místo. Po sezoně došlo k očekávané odchodu ostrostřelce Radovana Lokši, jenž za tři sezony v novojičínském dresu nasázel neuvěřitelných 79 branek, a který přestoupil do třetiligových Petřkovic.

► Inline hokejisté Nového Jičína se opět po roce dostali na závěrečný turnaj Final Four Stilmat extraligy, který hostila Chrudim, a znovu si na krk pověsili bronzové medaile.

► Fotbalisté Jistebníku ovládli I. B třídu, sk. D, a mohli slavit premiérový postup do I. A třídy. Historického úspěch pak dosáhl i FK Pustějov, který se díky prvenství v Okresním přeboru dočkal posunu do B třídy.

ČERVENEC

► Jakub Jarolím si ze Světových her v polské Wroclawi přivezl po famózních výkonech stříbro a bronz. Ploutvař novojičínské Laguny reprezentoval ČR na velkolepé akci, která je označována za Olympiádu neolympijských sportů a také se koná jednou za čtyři roky. Novojičínský rodák, který si přípravu na letošní sezonu zpestřil také čtrnáctidenním tréninkem v Kolumbii, byl navíc vlajkonošem české výpravy na slavnostním zahájení.

► Frenštátský sportovec Pavel Děcký zažil výtečnou sezonu. Po triumfu na domácím republikovém šampionátu MTB Handbike, což je speciální kolo upravené pro vozíčkáře, získal zkušený závodník už druhý titul mistra ČR v letošní sezoně, když kraloval historicky prvnímu mistrovství ČR v MTB cross country handbike.

► Špičková voltiž byla k vidění v areálu TJ Slovan Frenštát pod Radhoštěm, kde se konaly mezinárodní závody ve voltiži. Ve frenštátském jezdeckém areálu se představilo téměř 100 sportovců z osmi zemí světa, mezi kterými nechyběl třeba exotický Mauricius. Domácí Tereza Czyžová vybojovala ve své kategorii 1. místo.

► Oblíbený maraton na horských kolech Kopřivnický Drtič opět táhl. Pořadatelům se startovní listina plnila tradičně velice rychle a nakonec vyjelo z kopřivnického letního stadionu něco málo přes sedm stovek natěšených bikerů. Poloorientační hobby maraton nakonec zdolalo 644 závodníků a z toho 329 bikerů projelo kompletní trasu, která čítala 130 km. Jako první dojel do cíle Lukáš Konečný z Frýdlantu nad Ostravicí.

SRPEN

► Na frenštátském můstku HS 106 byl na programu 6. ročník Memoriálu Jiřího Rašky, který byl zároveň závěrečným závodem nově vzniklého Beskydského turné v rámci FIS Kontinentálního poháru mužů. Z prvenství si doskočil Rakušan Steiner, jenž téměř tisícovce diváků předvedl skoky dlouhé 101 a 99 metrů. Předchozí dva dny patřily letní Grand Prix žen, ve kterých triumfovaly Japonky Ito a Takanashi.

► Cyklistická stáj z Nového Jičína Team Forman Cinelli zvládla na domácí Grand Prix Forman, která se jela v okolí Starého Jičína jako 13. závod Slezského poháru a 5. závod MSSC poháru, dokonat třetí triumf v řadě, když se o to v deštivém počasí postaral vítězný Jakub Bittner, jenž tak navázal na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly.

 

ZÁŘÍ

► Talentovaná krasobruslařka Klára Štěpánová si zajistila účast na Junior Grand Prix. Členka Figure Skating Clubu Kopřivnice tak byla nominována Českým svazem krasobruslení na závody světové juniorské série Junior Grand Prix do Rigy a rovněž si vysloužila i nominace na další závody do Nice, Celje, Záhřebu či do Budapešti.

► Dvanáct hodin a k tomu 1 minuta a 19 vteřin stačilo dvojici Marek Causidis a Stanislav Najvert k tomu, aby obhájila vítězství v 8. ročníku závodu Adidas-Continental Beskydská sedmička. Zmínění borci zdolali sedm nejvyšších beskydských vrcholů a celkem 95 kilometrů v extrémně náročných klimatických podmínkách. O pouhé tři minuty později dorazili do cíle druzí David Pecina a Roman Košťák a třetí skončili Kamil Bezděk a Marek Novotný.

► Hokejisté Studénky žili na začátku nového ročníku krajské ligy v naději, že se časem vrátí do svého domácího prostředí, na kterém však z důvodu havárie střechy nebyla k dispozici ledová plocha. Město Studénka nakonec rozhodlo o definitivním uzavření zimního stadionu v sezoně 2017/2018.

► Odkazu našeho nejslavnějšího atleta Emila Zátopka je v jeho rodné Kopřivnici věnován Běh rodným krajem Emila Zátopka, který měl letos na programu 15. ročník. V hlavních kategoriích triumfovali Keňané. O organizaci závodu se tradičně podělili členové Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice a město Kopřivnice. Na trasu dlouhou 22,3 km vyrazil rekordní počet 257 závodníků z osmi zemí a roli startérky hlavního závodu si opět nenechala ujít Dana Zátopková.

► Kdo nevyjel Mlýnici, jako by ani nebyl českým bikerem. Tak zní jedno z hesel závodu Oderská mlýnice České spořitelny. Start i cíl vyhledávaného závodu, jehož organizátorem je 2K-Bike Club Odry, je tradičně v areálu dětského tábora Spálovský mlýn v Klokočůvku u Oder. V 17. ročníku otevřeného závodu horských kol na 56 kilometrů zvítězili Pavel Boudný a Barbora Průdková.

ŘÍJEN

► 7. října vstanul horolezec Pavel Kořínek po heroickém výkonu na vrchol Minya Konka. Hora ve východní části Tibetu leží v nadmořské výšce 7556 metrů. Sedmatřicetiletý kopřivnický rodák Pavel Kořínek se dostal tam, kde doposud žádný Čech nevstoupil. Na posvátnou a domorodci označovanou, jako nedostupnou horu se v minulosti úspěšně dostalo jen osm expedic. Úspěšnou Kořínkovu expedici tvořil i Leoš Husták, jenž pochází rovněž z Kopřivnice, a který se nakonec otáčel jen těsně pod vrcholem.

► Tichavský rodák a jednička roudnické Buggyry Adam Lacko to dokázal! Jezdec, jenž oslavil 24. září 33. narozeniny si totiž zajistil v závěrečném díle evropského šampionátu tahačů, který hostila španělská Jarama, svůj premiérovy titul hned v prvním závodě víkendu a mohl slavit největší úspěch kariéry.

LISTOPAD

► V Městském kulturním centru ve Fulneku se uskutečnilo 1. podzimním posezení s Petrou Kvitovou. Dvojnásobná wimbledonská šampionka a bronzová medailistka z letních olympijských her v brazilském Riu de Janeiru z roku 2016 mimo jiné bilancovala poslední dvě sezony a následně ještě ochotně odpovídala na dotazy diváků. Slovo přišlo i na Tenisový areál ve Fulneku, který nese od září její jméno.

► Plavecký klub Nový Jičín byl vidět na zimním mistrovství ČR dorostu a dospělých v Plzni, kde ho reprezentovalo osm plavců. Přestože nikdo z nich v nabité konkurenci na medaili nedosáhl, tak jejich výkony byly vynikající. Mnohokrát dosáhli na kvalitní finálová umístění a překonali svá i klubová maxima.

PROSINEC

► Extraligoví házenkáři Kopřivnice remizovali před lednovou přestávkou na palubovce silného Zubří a z aktuálně 6. pozice útočí na play-off. Svěřenci nového trenéra Lubomíra Veřmiřovského, jenž před sezonou nahradil Iva Vávru, který odešel do Litovle, byli rovněž blízko k účasti na pohárovém Final Four, ale postup na vyvrcholení Českého poháru jim ve čtvrtfinále zarazilo Nové Veselí.

► Bílovec hostil 24. ročník Moravskoslezského fotbalového festivalu Bílovec Cup 2017, kterého se po tři dny zúčastnilo dvanáct zahraničních týmů ze čtyř evropských zemí a k tomu čtyři moravské celky. Výběr domácího Bílovce skončil devátý a z prvenství se nakonec radoval rakouský Sturm Graz.