Neúspěch domácí hráče mrzel o to víc, že nyní budou rozhodující právě domácí zápasy a navíc, fanoušci Nového Jičína viděli první neúspěch svého týmu na vlastní palubovce. Další zápas odehrají basketbalisté Unibonu v sobotu 5. března, kdy doma hostí Děčín.

Důležitost utkání hned od začátku svazovala domácím ruce, neboť hosté, kteří prohráli dva poslední ligové duely, již v páté minutě vedli o deset bodů (2:12). Pardubice, podporované desetičlennou výpravou fanoušků těžily zvláště ze střelecké potence Marcuse Arnolda, jenž se v první části postaral o více než polovinu dosažených bodů svého týmu.

Po trojce Wesleyho Channelse v sedmé minutě (10:15) se zdálo, že hosté o svůj náskok přijdou, ale ti si závěr čtvrtiny pohlídali. Domácím však nevyšel ani vstup do druhé čtvrtky, když si na začátku 13. minuty, za stavu 20:34, musela vzít domácí lavička oddechový čas. Unibon zabral a za stavu 26:36 si vzala oddechový čas naopak lavička hostujícího celku, která přišla o 16bodový náskok. Nový Jičín se dokázal hostům přiblížil na rozdíl 7 bodů, ale poté to byly zase Pardubice, které utekly až na poločasových 35:48.

„Nezačali jsme nejlépe, hlavně v útoku, kdy jsme nedali pár lehkých košů, čímž jsme znervózněli a nemohli hrát více v klidu. Soupeř hrál hodně tvrdě a s tímto faktem jsme se nedokázali popasovat,“ prozradil domácí trenér Zbyněk Choleva. „Pro nás, stejně jako pro Nový Jičín dnes začala opravdová liga. Jsem rád, že jsme se na zápas dokázali dobře připravit a namotivovat. Dobře jsme taky začali, když se nám dařilo hlavně střelecky. Ani v obraně jsme v prvních pěti minutách nepustili domácí k lehkým košům,“ hodnotil začátek duelu kouč Pardubic Jan Slowiak.

Po poločase narostl náskok hostí dokonce až na 20 bodů. Snahu domácích do značné míry brzdily sporné výkony rozhodčích, které zvedaly ze sedadel i diváky. Do poslední části tak domácí vstupovali za nepříznivého 19bodového rozdílu, při skóre 52:71. V poslední čtvrtce se domácí opět přiblížili svému soupeři, ale přestože si až do závěrečných minut udržovali naději, na soupeře, který domácí předčil hlavně v doskocích, již neměli.

„Hostům gratuluji, že dobyli naši pevnost, navíc v této důležité části sezony. Jediné pozitivum na celém zápase je asi to, že jsme to nevzdali. V poslední části jsme bojovali o co nejlepší výsledek, kdy jsme celkem slušně na Pardubice tlačili, a ty pak dělaly chyby. Jinak jsme byli, bohužel, v utkání horší. Rozhodující se ukázal být doskok, ale neproměňovali jsme také spoustu střel.

Domácí zaváhání nyní musíme napravit někde jinde,“ doplnil Choleva. „Nový Jičín neustále zvyšoval tempo, přesto považuji za rozhodující nástup do druhé půle, kdy jsme dokázali tlak domácích odrazit a rozdíl ve skóre ještě navýšit. To se nám vyplatilo a v závěru jsme mohli zápas kontrolovat,“ hodnotil Slowiak a uzavřel: „Domácí si svou aktivitou vynucovali naše chyby, ale naštěstí jsme je nepustili na míň jak deset bodů, což nás stále uklidňovalo. V nadstavbě asi nikdo nevyhraje všechna utkání, takže výhra z venku má důležitou cenu.“

Unibon Nový Jičín – BK JIP Pardubice 74:85 (17:23, 35:48, 52:71)

Body: Muirhead 17, Pandula 14, Šarovič 13, Channels 12, Pečiukas 9, Šoška 6, Pelikán 2, Vošlajer – Arnold 21, Wright 13, Hampton 11, Bohačík a Tóth 10, Kraus a, Pospíšil 6, Marek 5, Sýkora 3, trojky: 5:2, fauly: 27:26, 5. chyb: 38. Šoška, 39. Pandula (oba Nový Jičín), TH: 26/21:31/23, doskoky: 23:38, rozhodčí: Vyklický, Paulík, Holubek, diváci: 1000.
Nejlepší hráč utkání: Tomáš Tóth (Pardubice).

Dušan Pandula: Jsme hodně zklamaní

Nový Jičín – Měl to být ten pravý start letošního ročníku Mattoni NBL, místo toho jim zbyly oči pro pláč. Basketbalisté Nového Jičína totiž nezvládli první duel nadstavby a navíc poprvé podlehli na vlastní palubovce.

Také Dušan Pandula neskrýval rozčarování a smutek, zvláště pak, když velkou měrou zatížil konto Pardubic a minutu a půl před koncem musel, kvůli pěti osobním chybám, vynuceně střídat.

Dnes to vypadalo, i podle reakce publika, spíš jako boj s rozhodčími, než s Pardubicemi…

To by měl řešit asi někdo jiný. Já to hodnotit radši nebudu, protože by to nebylo vůbec objektivní. Můj subjektivní pocit je, že rozhodčí to moc nezvládli. Poprvé jsme doma prohráli. Rozhodčí …, nebudu se radši vyjadřovat.

Doma jste prohráli zrovna v té části soutěže, kdy už o něco jde?

Pardubice by prohráli třetí utkání v řadě a od začátku hráli koncentrovaně a šli za vítězstvím. Hráli tvrdě a bohužel i nečistě, ale zřejmě to, co na nás platí. Nedokázali jsme si s tím poradit a vypadalo to, jako by jim v tom rozhodčí pomáhali.

Po poločase přišel místo zvratu únik hostí až na dvacetibodový náskok. Bylo to o psychice?

Nevím. Snažili jsme se, ale hosté dali velmi těžkých střel a dnes jim to tam dost padalo. Takticky zvládli utkání lépe. Jednoduše, utkání odedřeli. Dnes jsme asi neměli šanci vyhrát.

Osobně vás bude porážka asi mrzet o to víc, že se vám dařilo střelecky.

Ano, jsem z toho hodně zklamaný. Něco jsem dal, ale nebylo to nic platné, takže je jedno, zda se mi dařilo, nebo ne.

Na druhou stranu byl celý zápas dramatický. To teď budou asi všechny zápasy.

Určitě. To je jeden z kladů nadstavby, že všechny zápasy budou důležité a budou o něčem. Myslím si, že pro všechny hráče je to jenom dobře.