Mezi výpravami z 24 zemí světa se plavci pod vedením trenérky Simony Klapcové rozhodně neztratili a domů přivezli celkem sedm medailí. Titul mistra světa vybojoval Jakub Jarolím v disciplíně na 50 metrů Bi-fins a druhou zlatou medaili vybojoval Petr Španihel v závodě na 400 metrů PP (plavání s ploutvemi). Příští týden čeká plavce další vrchol, a to finále světového poháru v Egyptě. O uplynulém mistrovství světa a o plavání s ploutvemi jsme si povídali s jedním ze zlatých medailistů, Petrem Španihelem.

Jak dlouho už se plavání s ploutvemi věnujete?

Tak to je od třetí třídy, kdy jsem začal plavat, takže nějakých devět deset let. Začínal jsem rovnou s ploutvemi, Laguna tady vede plaveckou školu, a potom si mě vybrali, že bych mohl pokračovat dále. Tak jsem s plaváním s ploutvemi pokračoval dál.

Nominační limity na mistrovství světa byly dosti tvrdé. Co vám napomohlo je splnit a zajistit si tak start na vrcholné akci?

Limity byly opravdu zajímavé. Na dvou závodech jsem se na ty limity nemohl dostat. Potom nám Simona (trenérka) upravila ty tréninky tak, abychom vlastně na ty další závody byli ještě lépe připraveni a abychom je dokázali splnit. Takže výkon šel nahoru a my jsme nominační limity nakonec splnili.

Jak byste zhodnotil celé MS v Rakousku? Po sportovní stránce určitě výborně. Jak to probíhalo s organizací?

Myslím, že i organizace byla super, celé MS probíhalo výborně. Možná jediné minus bylo, že jsme se museli sami dopravovat z hotelu na bazén, ale jinak to bylo v pohodě.

̈Zlatá medaile je prozatím asi vaším největším úspěchem v kariéře, že ano? Slyšet na stupních vítězů českou hymnu asi byl velký zážitek.

Jo, určitě ano. Hlavně jsem tu zlatou medaili vůbec nečekal. Na stupních vítězů jsem se málem rozbrečel (úsměv).

 Kolik už máte na svém kontě medailí z vrcholných akcí, jako je MS a ME?

Dohromady se štafetami je to pět medailí. Teď v Rakousku to bylo moje první zlato, takže jsem moc rád.Z mistrovství světa juniorů přivezl Petr Španihel celkem tři medaile. V Grazu získal i svou první zlatou.

 Ve zlatém závodě jste zvítězil způsobem start – cíl. Jak těžký to byl pro vás závod?

Největší soupeři, kteří se mnou plavali celý rok, tam byli samozřejmě také. Do závodu jsem šel s tím, že když se mi to povede, tak můžu vyhrát. Kdybych něco pokazil tak můžu být bez medaile, někde na konci první desítky. Tam to bylo celkem vyrovnané. Jak jsem šel na start, tak co mi trenérka řekla, bylo: Předjeď je a nepusť nikoho před sebe. Tak jsem to nějak napálil a nakonec to vyšlo (úsměv). Na stupních vítězů pak se mnou byli ještě dva Rusové.¨

 Jak probíhala štafeta, ve které jste brali bronz? S čím jste do ní nastupovali?

U štafety jsem nějak počítal s tím, že by medaile mohla vyjít, protože loni, když byla Evropa, tak tam jsme byli taky třetí. Tak jsme počítali, že kdyby se nám závod hodně podařil, mohli bychom být i druzí. Nakonec z toho bylo třetí místo a my jsme byli moc rádi, že to tak dopadlo.

 Na vašem úspěchu má určitě lví podíl i trenérka Simona Klapcová …

Největší zásluha je trenérky. Dělá tréninky tak, aby nás na vrcholné závody dobře připravila, jako třeba teď na MS v Grazu. Trénuje se nám pod ní výborně.

 Jak často máte v novojičínské Laguně tréninky a jak probíhají?

Trénink máme v podstatě každý den kromě neděle. V pondělí máme trénink ráno, odpoledne jdeme do posilovny. V úterý máme trénink odpoledne. Ve středu máme stejný program jako v pondělí a ve čtvrtek máme trénink ráno a odpoledne. V pátek máme odpoledne trénink a pak jdeme ještě do posilovny. Trénink máme ještě i v sobotu ráno.

 Skloubíte tréninky se školou?

Tréninky máme brzo ráno před školou, takže tam to vychází. Na závody nás ze školy pouštějí, to je v pohodě.

 Kdy ploutvařská sezona začíná a kdy vám končí?

Sezona je jako kalendářní rok, většinou začíná tak v únoru a končí vlastně teď, kdy budeme mít další vrchol sezony, protože příští týden ve středu letíme do Egypta na finále světového poháru.

 S jakými ambicemi budete do Egypta odlétat?

Na finále světového poháru bych měl jet s tím, že bych měl obhájit čtyřstovku. Já a ještě potom další dva z našeho klubu vedeme hodnocení ve světovém poháru. Takže se s tím musíme poprat. Z Laguny nás celkem do Egypta jede asi kolem deseti.

 Plavání s ploutvemi chybí na olympijských hrách, což je velká škoda. Na hrách by se jistě rýsoval velká medailová šance…

Je to škoda, chtělo by to tam dostat. Ono je to olympijský sport, ale chybí v programu samotných her. Vodních sportů tam samo o sobě moc není, navíc se jedná o atraktivní disciplínu a určitě by to diváky bavilo. (dbt)