Tenisový turnaj v australském Hobartu se stal rájem českých tenistek. Do finále se probojovala zkušená harcovnice Iveta Benešová a rodačka z Fulneku Petra Kvitová. V šesté hře prvního setu vzala Kvitová své krajance podání a vykročila za svým prvním vítězstvím ve finále turnaje WTA. Za stavu 5:4 podávala na vítězství v první sadě, ale Benešová srovnala na 5:5. Hned poté ale opět prolomila servis soupeřky a při svém podání dovedla set do vítězného konce.

Druhý set už byl jednoznačnou záležitostí osmnáctileté Kvitové. O sedm let starší Benešová dokázala první hru vyhrát až za stavu 0:5 a na zvrat už neměla síly. Osmnáctiletá vycházející hvězda českého tenisu po hodině a jedenácti minutách slavila první vítězný turnaj na okruhu WTA. Bylo to první české finále na okruhu WTA od roku 2005, kdy Klára Koukalová porazila v Hertogenboschi Lucii Šafářovou.

Pátek 16. ledna 2009 bude mít levoruká Kvitová navždy zapsán v paměti. „Pocity jsou těžko popsatelné. Jsem strašně šťastná. Byl to těžký zápas,“ líčila Kvitová exkluzivně pro Deník. „Byl to velmi náročný turnaj. Celý týden tady byla zima a hodně větrno,“ dodala Kvitová.
Obě hráčky se velmi dobře znají. Kvitová se nedávno rozešla s trenérem Matějem Liptákem a sešla se právě s Benešovou pod křídly kouče Davida Kotyzy. Na turnaji v Hobartu spolu dokonce spaly na jednom pokoji. „Před zápasem bylo všechno v pohodě, normálně jsme se bavily, jako kdybychom hrály každá proti někomu jinému. V zápase už to bylo jiné, protože jsme obě chtěly zvítězit a hrát co nejlepší tenis,“ přiznala Kvitová. „Nevím, jestli s ní ještě někdy promluvím,“ smála se po prohraném finále Benešová.

Kvitová sice vyhrála první turnaj na okruhu WTA, velké oslavy ale neplánuje. „Ne, to ne. Oslavovat určitě nebudu. Zítra letíme s Ivetou do Melbourne na Australian Open. Až potom se vydám domů,“ usmívala se Kvitová. A co si dá jako dárek ke skvělému vítězství? „To teprve uvidím, ještě jsem nad tím neměla čas přemýšlet.“

Před letošní sezonou si Kvitová dala za cíl stát se českou tenisovou jedničkou a za splněním svého plánu vykročila parádně. „Je to skvělý začátek roku a doufám, že to tak bude pokračovat.“

Z turnajového vítězství dcery se upřímně radoval i tatínek Jiří. „Mluvil jsem s Petrou a pogratulovali jí. Oslavíme to tradiční štamprličkou slivovičky,“ sdělil Kvita, jenž byl u prvních tenisových krůčků současné české dvojky. „Že vyhraje tak velký turnaj, jsem si nesnil, pracovali jsme od juniorů postupně, nikde se hlavně neztratit a pomalinku nahoru, nemá cenu rychle spadnout,“ popisoval pyšný tatínek. „Petra je psychicky je hodně odolná, když jí teče do bot, hraje lepší tenis. A kondici hodně zlepšila, dá se čekat, že půjde nahoru,“ uzavřel. Na mysli měl loňskou výhru Kvitové nad Venus Williamsovou, Šahar Peerovou a také postup do osmifinále grandslamového Roland Garros či pomoc fedcupovému výběru.

Výhrou v Hobartu si Kvitová vydělala 37.000 dolarů a díky 280 bodům se v žebříčku WTA poprvé podívá do první světové čtyřicítky.

JIŘÍ TOMAŠKOVIČ, RADEK SMEKAL