Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petra Kvitová: Tenis je pořád na prvním místě

Prostějov /TÉMA, ROZHOVOR/ – Famózní, suverénní, nezastavitelná. Mnohá kladná přízviska si vysloužila Petra Kvitová, skromná a milá jednadvacetiletá tenistka, která vyhrála Wimbledon.

7.7.2011 1
SDÍLEJ:

Petra Kvitová ve finále Wimbledonu.Foto: ČTK

Prakticky přes noc se stala známou po celém světě, českým fanouškům ale její talent během posledních několika let nemohl uniknout.

Jak vypadal večer po finále?

Večer jsme si povídali a trošku slavili s kouči a s kamarády v domku, ale unavená jsem je opustila brzy. Jak to tak bývá, nemohla jsem usnout, a pořád se budila.

Bylo pro vás těžší vyhrát Wimbledon, nebo zvládat všechny ty oficiality, které přišly po něm?

Určitě bylo těžší vyhrát Wimbledon, protože kdybych ho nevyhrála, tak bych žádné věci okolo nezažila (úsměv). Tenis je pro mě vždycky na prvním místě a vždycky to tak zůstane.

V neděli vás čekala slavnostní večeře šampionů. Na tu jste se prý příliš netěšila, je to pravda?

Je to pravda, ale nakonec to byl úžasný zážitek. Myslím si, že jsme si to i s trenéry užili a zalíbilo se nám to tak, že bychom si to rádi zopakovali. Wimbledon má v sobě kouzlo, lidé jsou tam tak speciální, že je to opravdu těžké popsat.

Jak probíhaly přípravy na večer?

Ženy se rády oblékají a já nejsem výjimkou. Vyzkoušela jsem si patery šaty, které byly k dispozici, páni zkoušeli smokingy, které jim moc slušely. Potom mi ještě udělali vlasy a make-up a byla jsem připravná.

Seděli jste u jednoho stolu s vítězem mužského singlu a novou světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Stihli jste si něco říct?

Když jsme tam přišli, tak nás všechny šampiony i s týmy dali do jedné místnosti. Tam jsme s Novakem prohodili pár slov, pogratulovali si, řekli si, že jsme hráli oba dobře. Novak mi pak pověděl, že jeho trenér už dlouho říká, že budu světová jednička. A on, že už si to myslí taky. Tak ho snad napodobím (úsměv).

Stihla jste vůbec vidět něco z mužského finále? Nebo nějaké finále, ve kterém triumfovaly další Češky?

Abych pravdu řekla, tak ze zápasu Djokovič – Nadal jsem viděla jen poslední set. Zrovna jsem byla u fyzioterapeutek, kde to běželo v televizi. Z našich holek jsem viděla akorát Ivetu Benešovou, ta mě objímala asi třikrát a nemohla tomu věřit. Když pak vyhrála Květa debl, tak bylo jasné, že se všechny potkáme na večeři. Bylo to hrozně dojemné, protože Květa taky vyhrála svůj první grandslam. Češky to tam prostě pořádně rozbalily.

Loni jste do Wimbledonu pozvala své rodiče na semifinále, ve kterém jste vypadla. Letos jste je pozvala až na finále. Váhala jste, jestli za vámi mají přijet?

Na finále jsem neváhala je pozvat. Váhala jsem spíš nad tím, jestli je pozvu už na to semifinále, protože loni se to nepovedlo. Ale tím rozhodně nechci říct, že jsem prohrála v semifinále kvůli tomu, že tam byli, to určitě ne, byla jsem ráda, že přijeli. Já jsem letos byla šťastná, že je můžu i s mými dvěma bratry pozvat až na finále. Společně s celým zaplněným boxem v čele s trenéry a panem Černoškem mě pak hnali dopředu. Nevadilo by mi, kdybych je mohla takto pozvat na finále častěji.

Během zápasu jste působila velmi suverénně. Byl v něm nějaký moment, kde jste si řekla, že takhle by to teda nešlo?

Jednou jsem tam zkazila pěkně nahraný forhend křížem, to jsem si právě říkala: „No nic, stalo se.“ Ale taky jsem si vzpomněla, že jsme se dívali na zápas Murray – Nadal, ve kterém Murray taky hrál suverénně. Až do momentu, kdy zkazil podobný forhend jako já. Takže jsem si řekla: „Hlavně nebuď jako Murray“ (smích). Naštěstí jsem na to brzy zapomněla a hrála dál.

V semifinále i finále jste hrála proti soupeřkám, které ze sebe během každého úderu vydávají hlasité zvuky. Nevadilo vám to?

S Azarenkovou jsem hrála už čtyřikrát předtím, a nikdy mi nevadilo, že takhle heká. Stejné to bylo ani tentokrát. Když jste v tranzu během zápasu, tak nevnímáte soupeřku, ale jen sebe, jak hrajete. Její výkřiky mi vůbec nevadily, navíc jsem měla dobrý trénink do finále, takže ani tam mi to nedělalo problémy.

Po zápase ukazovaly televizní kamery velmi dojatou Janu Novotnou, vedle které stála i Martina Navrátilová. Všimla jste si jich?

Během zápasu jsem se na ně nedívala. Ale věděla jsem, že tam někde jsou, protože mi říkaly, že jsou pozvané. Když jsem pak držela po zápase ten talíř a viděla jsem, jak tam stojí takové legendy, takmě to velice těšilo a dojalo. Byl to krásný pocit.

Uvědomujete si, že jste se ocitla v jejich společnosti jakožto wimbledonská vítězka?

Ještě ne (smích).

Na co jste se nejvíc těšila tady v České republice?

Myslím, že už jsme si po těch třech týdnech všichni těšili domů. Na ten klid, na to, abych chvíli nehrála tenis a mohla jsem si odpočinout. Vysloveně jsem se ale těšila na rodiče a na rodinu.

Jaký bude váš následující program?

O svátcích jsem měla volno. Ve čtvrtek mám tu čest, že mě pan prezident Klaus pozval na Hrad. Potom jsem pozvána do Karlových Varů na filmový festival. Večer mám ještě natáčení Hydeparku v České televizi. A pak to přijde. V pátek jedu konečně domů do Fulneku, kde se také chystá velká sláva.

Martin Dostál

Petra Kvitová přijede domů
Do rodného Fulneku na setkání s fanoušky přijede v pátek 8. července čerstvá wimbledonská vítězka Petra Kvitová. Setkání s ní se uskuteční na Náměstí J. A. Komenského ve Fulneku od 14.00 hodin. K vidění by měla být tenisová exhibice, chybět nebude ani další show. Moderátorství se ujme Těžkej Pokondr.

Ivan Pavelek

Ve stopách Jana Amose Komenského

Petra Kvitová dostane v rodném Fulneku čestné občanství. V pondělí o tom rozhodli městští zastupitelé. Dosud jediným čestným občanem šestitisícového města na Novojičínsku byl pedagog Jan Amos Komenský. Starostka města Jana Mocová řekla, že zastupitelé návrh schválili všemi hlasy bez ohledu na politickou příslušnost.

Mocová řekla, že Petra Kvitová sice přišla na svět v porodnici v nedalekém Bílovci, ale z ní pak jela rovnou do Fulneku. „Všichni ji dobře známe. Když byla malá, obdivovala jsem, jak každé ráno poctivě jezdila s tatínkem na kurty,“ řekla starostka. Uvedla, že by nebyla proti tomu, kdyby se po Petře Kvitové ve městě něco jmenovalo. „Je to osobnost a Fulnek ohromně proslavila,“ řekla starostka Fulneku.

ČTK

Marketingová cena české tenistky stoupla po triumfu o řád

Marketingová hodnota tenistky Petry Kvitové vyletěla po triumfu ve Wimbledonu o řád. Podle manažera české hvězdy Miroslava Černoška se nyní pohybuje v osmimístných číslech a tenisovou legendou by se jednadvacetiletá hráčka z Fulneku mohla stát za rok, pokud uspěje ve Wimbledonu i na olympiádě v Londýně.

Černošek je od sobotního triumfu Kvitové na trávě v All England Clubu v jednom kole. „Firmy se snaží o Petru bojovat a každý den mám několik telefonů. Wimbledon je ikonou tenisu a na rozdíl od jiných sportů, ve kterých vynikají české sportovkyně, je globální s řadou úspěšných firem,“ řekl Černošek.

Kvitová má kontrakt s Nike, který se ale již během US Open změní ve prospěch hráčky, jež letos vyhrála s Wimbledonem čtyři tituly, je sedmá v žebříčku a mnozí předpovídají, že by se mohla stát jedničkou. Dále má v portfoliu dodavatele raket Wilson, výrobce hodinek Ulysse Nardin nebo oděvní společnost Steilmann.

„Jestliže se marketingový potenciál Petry pohyboval v řádech sedmimístných čísel, tak nyní se díky Wimbledonu dostane každopádně na osmimístná čísla,“ uvedl Černošek, jehož společnost M Sport Servis Kvitovou zastupuje a dostává 25 procent z uzavřených obchodních smluv a další procenta z jejích odměn na turnajích.

Už v Londýně se Černošek setkal s generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ Martinem Romanem a dohodl se na smlouvě pro Kvitovou. „Stane se tváří jednoho jejich produktu. Je vidět, že i silné české firmy vnímají její potenciál,“ řekl Černošek s tím, že bylo pozitivní, že Kvitová vyhrála suverénně a nabízí krásný úsměv.

Příští rok má Kvitová ještě větší šanci se zviditelnit než při letošním Wimbledonu. Na trávu do All England Clubu přijede obhajovat titul a tři týdny poté se na stejném místě uskuteční olympijský tenisový turnaj. „Což nabízí neskutečnou variantu,“ naznačil Černošek, ale nevyslovil nahlas třeba možnost, že by Kvitová na obou akcích došla alespoň do finále.

„Petře se na wimbledonské trávě daří, je to její silný povrch, a kdyby to vyšlo, tak se může se stát světovou legendou,“ dodal. Ještě letos může Kvitová svoji hodnotu zvýšit. A to třeba už začátkem listopadu při finále Fed Cupu proti Rusku.

„Pokusíme se prodat úspěch ve Wimbledonu i na podporu fedcupového týmu. Bude to atraktivní zápas v Moskvě a náš tým s vítězkami Wimbledonu je silný,“ upozornil Černošek na fakt, že ve Wimbledonu vyhrály vedle Kvitové ještě Květa Peschkeová čtyřhru a Iveta Benešová smíšenou čtyřhru.

ČTK

7.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení