Unibon Nový Jičín – BK Prostějov 85:58 (15:23, 40:33, 59:48)

Oba týmy nastoupily k zápasu v nekompletních sestavách. Zatímco u domácích vystřídal na marodce uzdraveného Roberta Šaroviče Corey Muirhed, prostějovská marodka postihla trojici základní pětky, Lawrence, Landry a Hyzy. Přes opatrný začátek se ještě v první čtvrtině ujali vedení hosté a zdálo se být zle. Jenže domácí nechtěli přijít o neporazitelnost na své palubovce lacino a začali nabírat na obrátkách. Obzvlášť se dařilo Channelsovi, který dokázal strhnout i ostatní spoluhráče a z vedení hostí rázem nezbylo nic.

I po poločasové přestávce pokračovala úporná snaha předních týmů nejvyšší ligy. Jenže krom kolektivního výkonu přidal Unibon i precizní střelbu z větší vzdálenosti a rozdíl ve skóre začal narůstat v neprospěch Hanáků ještě více.

Kdyby někdo tvrdil, že domácí povedou nad aktuálním lídrem ligy o třicet bodů, asi málokdo by mu věřil. S blížícím se koncem však domácí tuto hranici drželi a s přehledem dohráli utkání do vítězného konce.

Zbyněk Choleva (Nový Jičín): Určitě bych měl větší radost, kdyby byl Prostějov v plné síle, protože hostům chyběl základ. My jsme je chtěli porazit i v plné sestavě. Celý týden netrénoval Muirhead a na tréninku před zápasem si zvrtl kotník Pandula, tak jsme čekali, zda to skousne. Nakonec to zvládl a odehrál skvělý zápas. Coreyho jsme museli nahradit kolektivním výkonem. Výborný výkon předvedl Channels, který nás podržel.

Peter Bálint (Prostějov): Gratuluji Novému Jičínu k jasnému vítězství a dobrému výkonu, který byl ale podmíněn naší hrou. Bohužel jsme špatně hráli v obraně, ale chyběli nám tři klíčový hráči a je velice těžké hrát v nízké rotaci. Soupeř měl spoustu volných střeleckých příležitostí a velmi dobrou procentuální úspěšnost střelby. Jestli někdo spekuluje o tom, zda jsem někoho na zápas šetřil, odpovídám ne, nešetřil jsem nikoho.

Body: Channels Wesley 19, Ubilla Emmanuel 16, Šoška Ondrej 13, Pandula Dušan 10, Pečiukas Vaidotas a Pelikán Rostislav 9, Jurečka Luděk 4, Hájek David 2 a Šarovič Robert 2, Vošlajer Tomáš 1 – Cadri-Nicholson Bertengeh 15 a Šležas Andrius 15, Zagorac Želimír 12, Veikalas Benas 7, Bohačík Jaromír 6, Tóth Ladislav 2, Marek David 1, trojky: 12:3, fauly: 22:20, TH: 16/13:19/15, doskoky: 31:34, rozhodčí: Dolinek, Hruša, Matějek, diváci: 1100. Nejlepší hráč utkání: Wesley Channels (Nový Jičín).

Los 21. kola, sobota 12. února, 16.00 BK Prostějov – BC Kolín, 17.00 BK JIP Pardubice – NH Ostrava, Basketbal Qanto Svitavy – Basketball Brno, 17.30 USK Praha – Unibon Nový Jičín, 18.00 BK Breda & Weinstein Opava – Lokomotiva Plzeň

JAN KEŠELÁK

Pivot Šoška se ani trojek nebojí

Byl jednou z klíčových postav sobotního šlágru basketbalové ligy mezi Novým Jičínem a Prostějovem (85:58). Domácí pivot Ondrej Šoška ve druhé půli ubránil nejlepšího hráče Orlů, Američana Nicholsona, sám přesně střílel a pod oběma koši nekompromisně sbíral odražené míče.

Od spoluhráčů si po utkání vyslechl 208 centimetrů vysoký borec slova chvály. „Ještě se musím vydýchat,“ soukal ze sebe po utkání očividně unavený, ale spokojený Šoška. „Odehráli jsme výborný zápas. Byli jsme tým,“ vykládal dvaatřicetiletý slovenský obr, který v minulosti oblékal dres Opavy i Prostějova.

Začátek vám utekl. První čtvrtinu jste prohráli o osm bodů, ale poté zcela ovládli utkání…

Prostějov přijel bez tří opor (Lawrence, Landry, Hyzy), nám chyběl Corey (Muirhead). Postupem času se ukázalo, že to pro ně to byly až příliš velké ztráty. Přece jen, když vám chybí tři výborní hráči, tak to musí být na hřišti znát.

Na rozdíl od Prostějova se vám dařila střelba z dálky. Vy sám jste během prvního poločasu trefil tři trojky…

A podařilo se to hned z prvních tří pokusů, potom jsem dvakrát minul. Myslím, že nás to nakoplo. Na tréninku jsme se připravovali na to, že bude při jejich způsobu bránění jeden z pivotů volný, což jsme využili. I v prvním zápase u nich to fungovalo. Jsem rád, že se přidali další. Třeba si řekli: Když je trefí Ondrej, který je moc nezkouší a když, tak mu až tolik nejdou, pro nás to musí být hračka (smích).

Čekalo se, kdo poprvé padne. Vy jste měli před utkáním domácí bilanci 8:0, stejnou měl Prostějov venku…

I přes ty jejich absence jsme to brali hodně prestižně. Někdo z nás musel tu sérii osmi zápasů přerušit. Podařilo se to nám a soupeře to jistě netěší, ale aspoň se teď mají po té drtivé porážce na co vymlouvat (smích). Každopádně byl to důležitý zápas pro naše sebevědomí. Ať je to jak chce, Prostějov vedl před utkáním ligu.

Co říkáte současnému systému soutěže, asi to není zrovna ideální model…

Systém není vůbec dobrý, hrajeme jen tři zápasy za měsíc, třeba jen jednou doma, to je šílené. Fanoušci jsou naštvaní, sponzory to taky netěší. V tomto je liga řešená špatně. Mohli jsme hrát normálně na čtyři kola, bez Nymburka, který by se připojil až v play off. Bylo by více zápasů, dostali bychom se do tempa. Více se teď trénuje, hodně běhá. Raději bych hrál zápasy, už nejsem nejmladší (smích).

Zmiňujete Nymburk, suveréna posledních let. Myslíte, že pro vás může být výhoda, že hrají Jadranskou ligu a nemají vás přečtené? Už brzy si to s nimi rozdáte…

Jsem přesvědčen, že letos je Nymburk hratelný, i když stále má velice kvalitní tým a v Adriatické lize odehrál několik podařených zápasů. Naše výhoda je v tom, že je vidíme každý týden v televizi, oni toho o nás asi moc nevědí. To by mohla být výhoda.

Do konce základní části zbývá odehrát dva zápasy. Elitní pětka už je jasná, k té se teď připojí Nymburk. Co bude v nadstavbě rozhodující?

Jednoznačně to, kdo si uhraje domácí zápasy. Stěžejní bude, jak se bude týmům dařit v Ostravě, protože kdo tam prohraje, bude mít minus body.

Říkáte to s velkou vážností. Z Ostravy máte opravdu takové obavy?

Hodně mě překvapuje, jaké mají výsledky. Před sezonou se mluvilo o tom, že nemají peníze, takže jsem je nečekal tak vysoko. Asi se s tím nějak vypořádali, povedlo se jim přivést cizince a šlape jim to. Hrají fakt dobře, hlavně doma. Budou nebezpeční.

Ondrej Šoška

Narozen: 22. listopadu 1978

Úspěšnost za 3 body v sezoně: 23/9 – 39,1 %

Úspěšnost za 3 body proti Prostějovu: 6/4 – 66,7%

JAKUB NOHAVICA