Ještě před odjezdem do slovenské Žiliny se patnáct členů Plaveckého klubu (PK) Nový Jičín zúčastnilo již třetím rokem týdenního soustředění v polské Debici. „Naše plavce tam lákají výborné podmínky areálu s osmidrahovým padesátimetrovým i pětadvacetimetrovým bazénem, doplněné o pět vířivek, kvalitní ubytování i stravu.

Tréninkový týden začal netradičně ranním nedělním tréninkem, každý den dvě hodiny ráno a dvě hodiny odpoledne v bazénu, kilometrové dávky a zvykání na dlouhý bazén," informoval trenér novojičínských plavců a reprezentační trenér ČR Vlastimír Perna.

Následně se tedy novojičínští plavci přesunuli na Slovensko, kde se představilo celkem 23 plavců PK Nový Jičín. Účastníky polského soustředění totiž ještě doplnilo několik mladých plavců.

„Cílem bylo získat závodní zkušenosti na padesátimetrovém bazénu. Letní sezona je pro bazénové plavce od třinácti let zakončena Mistrovstvím republiky příslušné věkové kategorie, která se konají právě na dlouhých bazénech. Plavci celoročně trénující na pětadvacítce tak mají určitý handicap oproti těm, kteří jsou zvyklí trénovat na padesátce," vysvětloval trenér mladých plavců.

I přes naplavané kilometry v Polsku a s tím spojenou únavou dokázali novojičínští mladící dosáhnout na Slovensku velmi dobrých výsledků. Těmi nejdůležitějšími byly nové osobní rekordy, které dávají předpoklad k dalším zlepšením v sezoně. Bonusem pak byly získané medaile. Jedno vítězství si z Žiliny přivezl Jan Sazovský, jenž kraloval v kategorii starších žáků v disciplíně 200 m znak. Tak trochu one-man show si na žilinské Jarní ceně udělal Josef Kratochvíl, jenž zvítězil v šesti disciplínách (50, 100, 200, 400 VZ, 50 Z a 50 M) a v jedné bral stříbrnou medaili (100 Z).

„Jeho dokonalý triumf završilo ocenění jeho času 56,54s v disciplíně 50m volný způsob, který byl oceněn jako nejhodnotnější výkon mezi staršími žáky. Tímto časem se Pepovi podařilo již na začátku sezóny splnit limit do reprezentace mladších juniorů pro sezónu 2015-2016," pochvaloval si Perna, jenž závěrem dodal: „I ostatní plavci našeho klubu dosáhli mnoha výborných výsledků, byť na stupně vítězů nedosáhli. Především získali nové zkušenosti a snad o něco snížili své obav z padesátimetrového bazénu."

Novojičínská výprava na Slovensku: Biskup, Černý, J. Huvar, O. Huvar, Indráková, Jaroň, Kocián, Kociánová, Kolenovská, Koutný, Kratochvíl, Krausová, Kulišťáková, Olosová, Podzemný, Sazovský, Skopalová, Sochor, Širocký, Švarcová, Vavřín, Vilček, Zetocha.