Vítej zpět, kopřivnická plochá dráho! Tolik očekávanou obnovenou premiéru zažil poslední červnovou neděli znovuzrozený plochodrážní ovál na kopřivnickém letním stadionu, kde se konal Přebor České republiky jednotlivců s mezinárodní účastí a 2. Memoriál Michala Matuly.

Po dlouhých devíti letech se tak do někdejší bašty tuzemské ploché dráhy znovu vrátily závodní stroje, jejichž povedené představení si nenechalo ujít přes 2500 zvědavých diváků.

„Po těch letech jsme nevěděli, kolik přijde lidí, ale nakonec musíme být spokojeni a jsme moc rádi, jak to nakonec dopadlo. Spokojeni jsme rovněž po sportovní stránce, protože nám vydržela dráha, na kterou si jezdci časem zvykli a jezdili kolo od kola rychleji,“ pustil se do hodnocení vydařeného comebacku předseda AK Plochá dráha Kopřivnice Martin Hyvnar. Nejen on cítil z většiny diváků velkou radost z toho, že se do rodiště Emila Zátopka opět vrátila špičková plochá dráha.

Samostatnou kapitolou pak byla divácká návštěvnost, která byla vždy kopřivnickou chloubou, což dokázala již atraktivní ledová plochá dráha, kterou kopřivnický plochodrážní klub uspořádal v lednu na Větřkovické přehradě v Lubině, kam dorazilo pět tisíc diváků. 

Návrat na letní stadion si nakonec nenechaly ujít téměř tři tisícovky. „V Čechách tolik diváků na přebor nechodí. Jezdci, kteří k nám jezdili kdysi byli na takovou návštěvu zvyklí, ale ti mladší byli z tolika diváků úplně překvapení,“ připomněl Hyvnar parádní diváckou kulisu.

Samotné závody začaly v 15. hodin a Přebor ČR nakonec ovládl favorizovaný Josef Franc z pražské Markéty, jenž zvítězil před Maďarem Norbertem Magosim a svým oddílovým kolegou Ondřejem Smetanou.

Následný Memoriálu Michala Matuly, který ovládl Martin Málek z Březolup, končil až po 19. hodině, takže diváci si mohli návrat ploché dráhy užít dosytosti.

„Byl to po těch devíti letech takový plochodrážní maraton, ale jsme rádi, že si to lidé mohli užít. Klasická plochá dráha se většinou jezdí v šestnácti, ale my jsme měli nakonec devatenáct jezdců, protože jsme chtěli mít i nějaké zahraniční závodníky. Potom se ještě konal memoriál Michala Matuly, takže se to trošku protáhlo, navíc byly nutné úpravy dráhy, se kterou jsme museli pracovat. Lidi i dráha ale nakonec vydrželi,“ usmál se dále předseda kopřivnického klubu Ploché dráhy.

DALŠÍ ZÁVODY? JIŽ NA KONCI ČERVENCE

Několikaměsíční úsilí plochodrážního klubu v Kopřivnici o zachování ploché dráhy a následné úpravy oválu tak dopadly úspěšně. „Máme pozitivní ohlasy, ať už přímo od diváků při závodě nebo potom na sociálních sítích. Všichni byli moc rádi, že se plochá dráhy vrátila zpátky do Kopřivnice, za což jsme moc rádi a určitě nás to povzbudí do další práce,“ vyjádřil se dále Hyvnar, jenž ale ihned doplnil: „Určitě tam ale jsou ještě nějaké mouchy a některé věci musíme do příště doladit.“

A kdy se v Kopřivnici opět rozburácí opravený plochodrážní ovál? Již brzy, protože už v sobotu 29. července se zde pojede mezinárodní MČR Flattrack, což je obdoba americké ploché dráhy, kdy se může najednou objevit na oválu třeba dvanáct jezdců. 

„Divácky je to určitě nesmírně atraktivní. Jezdí se na upravených sériových motorkách a určitě se bude na co dívat. Navíc se zároveň s tím, pojede i mezinárodní juniorské mistrovství ČR v dvěstěpadesátkách,“ připomněl blížící se závody kopřivnický předseda.

Další pokračování je pak naplánováno na 9. září. „Plánujeme volný závod, kde chceme znovu pozvat českou špičku a taky jezdce, kteří u nás v Kopřivnici ještě nebyli,“ doplnil Hyvnar.

Kopřivnický klub navíc v sobotu uspořádal motorkářské odpoledne, kdy pozval do depa letního stadionu fanoušky či sponzory na setkání s pořadatelským výborem. „Byly tam možnosti i svezení se na motorce a taky jsme ještě mohli v klidu probrat závod,“ připomněl Hyvnar stylové zakončení obnovené plochodrážní premiéry, která by se nemohla obejít bez intenzivní práce členů AK Plochá dráha Kopřivnice. 

„Brigádnických hodin jsme měli skoro tři tisíce a pravidelně chodilo kolem patnácti lidí a dalších patnáct přišlo příležitostně. Mezi nimi i nedávný špičkový závodník Richard Wolf z Prahy nebo třeba přišli i zcela neznámí lidé,“ poukázal na ochotu milovníků ploché dráhy předseda kopřivnického klubu Martin Hyvnar.

 

DALIBOR TOBOLA