Družstvo ČR vyslalo na šampionát osm nominovaných ploutvařů, z nichž Jan Bartek, Martin Mazáč, Klára Křepelková, Jakub Jarolím a Petr Španihel hájili barvy také novojičínské Laguny. Pod vedením trenérky juniorské reprezentace Simony Klapcové, která je také členkou Laguny, pak vyplavali hned šest medailí. Dvě stříbra získal Jakub Jarolím, dva bronzy Petr Španihel a po jedné medaili Martin Mazáč a štafeta juniorů. V podání novojičínských závodníků padlo navíc 17 českých rekordů.

„Už nominace na šampionát je velkým úspěchem. Nominační limity Svazu potápěčů ČR jsou velice tvrdé, v podstatě odpovídají finálové účasti. Proto do Maďarska jelo „jen“ osm limitářů, šest kluků a dvě holky,“ prozradila nejmladší účastnice mistrovství Klárka Křepelková, která vyrazila do Miskolce sbírat zkušenosti, a bylo z toho výborné 7. místo na 100 RP s přístrojem v čase 41,73. „Čas mě potěšil, žákovský rekord jsem překonala, zaostala jsem pouhé 2 setinky za juniorským rekordem, navíc jsem zaplavala ještě jedno finále na dvoustovce PP, také v národním rekordu žaček 1:41,58, a skončila jsem celkově osmá,“ dodala talentovaná ploutvařka.

Mužská část týmu šla do soutěže s jasným cílem - účastnit se finálových bojů. Ty se jim podařilo zajistit osobními rekordy v rozplavbách. V odpoledním finále pak bojovali o cenné evropské kovy, což je pro zemi, ve které nejsou vytvořeny podmínky pro plavání s ploutvemi, ohromný úspěch.
Vlajkonoš české výpravy Martin Mazáč nastartoval medailové žně Laguny bronzovým kovem na 50 PP, když vynikajícím výkonem v závěru trati vybojoval první českou medaili.

„Sprinty jsou ohromně vyrovnané, můžete dohmátnout na medaili, nebo skončit někde v poli finalistů,“ řekl juniorský reprezentant a evropský medailista Martin Mazáč. „Rozhoduje v nich každá maličkost, start, zaujetí polohy, rychlý rozjezd, výjezd z vody, správná frekvence pohybu a dohmat. Padesátka PP se mi podařila dokonale, medaile cinkla. V dalším finále, sprintu pod vodu (50 RP), jsem již po startu plaval hodně hluboko, a tak s konečným pátým místem na „erpéčku“ mohu být spokojen,“ doplnil. Stejného umístění poté dosáhl na trati 100 metrů bifins, kdy plaval v osobním rekordu 45,39.

O další 2 novojičínské medaile se postaral specialista na delší hladinové tratě Petr Španihel, který nejprve na 400 PP v novém českém rekordu juniorů i mužů (3:11,74) vyplaval třetí příčku a stejný kov i rekordy si připsal o den později na dvojnásobné trati 800 PP za 6:43,43.

„V závěru čtyřstovky jsem dokonce útočil na stříbro. Bohužel jsem na ukrajinského borce vůbec neviděl,“ přiznal Španihel a doplnil: „Z medailí a českých rekordů mám ohromnou radost, vlastně na dlouhých tratích nikdo za celou historii neplaval rychleji. Rekord juniorů jsem přidal na dvoustovce, na stovce mi pak o setinku sekundy unikl, ale dvě 6. místa (100, 200 PP) jsou taky velmi dobrá.“

„Atmosféra mistrovství nás doslova vybízela k vynikajícím výkonům,“ řekl třetí z řady novojičínských medailistů Jakub Jarolím. Velkou roli hrála především psychika. „Z počátku jsme se, dá se říci, báli. Pro mne, Martina Mazáče a Klárku to byl první šampionát. Byla potřeba se rychle rozkoukat, přijmout velmi přísná pravidla a bojovat, sami se sebou i se soupeři. Myslím, že se nám to povedlo,“ prozradil Jakub Jarolím, který si dva tituly vicemistra Evropy vyplaval v podvodních disciplínách. Ve finále vylepšil národní rekordy, za 15,45 sekundy zaplaval 50 RP na nádech a v čase 35,72 100 RP s přístrojem.

O senzaci se postarala juniorská štafeta na 4x 100m PP, která ve složení závodníků z Nového Jičína vyplavala evropský bronz. Medailové tažení zahájil na prvním úseku Jan Bartek, který v čase 40,28 úspěšně předal sprinterovi Martinu Mazáčovi, jenž pokořil svůj druhý stometrový úsek štafety v osobáku 38,08. Předávka Jakuba Jarolíma po 37 vteřinách a 27 setinách byla již na třetí pozici, kterou až do cíle držel finišman štafety juniorů Petr Španihel (37,65). Ve světovém rekordu zvítězilo favorizované Řecko, před juniory Ruska a českým týmem z Nového Jičína. Výsledný čas 2:33,27 je však nejenom českým rekordem juniorů, ale i mužů.

„Co dodat? Poděkování všem závodníkům za špičkové výkony, poděkování všem, kteří se na výsledku sportovců podíleli, protože jde o výsledek mnohaleté sportovní přípravy a spolupráce klubu s rodiči, trenéry, se sportovními centry i školami sportovců, jmenovitě Základní školou Nový Jičín Komenského 68 a Gymnáziem Nový Jičín,“ uzavřela juniorská trenérka Simona Klapcová.