Ploutvaři novojičínské Laguny se ve světové konkurenci znovu neztratili. V pokračování letošního ročníku Světového poháru CMAS v plavání s ploutvemi, do kterého naskočili z finančních důvodů až v březnu a dubnu, totiž byli reprezentanti Nového Jičína pořádně vidět. Důkazem byl zisk dvaceti medailí, světový rekord a dvě třetí příčky v celkovém bodování

O světový rekord se postaral na trati 100 metrů Bifins s časem 42,31 v italském bazénu Jakub Jarolím. Medailové pozice sbírala stabilní mužská špička Ondřej Dofek, Jakub Jarolím. K nim se přidali mladí junioři Jakub Kovařík, Jakub Klimpar, Barbora Svobodová, Karolína Horáková a ve štafetách pak Lukáš Fojtík, Vendula Mizerová, Simona Hrnčířová a Nikola Jakušová.

Pořadí klubů:3. kolo Světového poháru CMAS:
1. Bologna (Itálie), 2. Aix en Provence (Francie), 3. KVS Laguna Nový Jičín.


4. kolo Světového poháru CMAS:
1. Tomsk (Rusko), 2. Aix en Provence (Francie), 3. KVS Laguna Nový Jičín.

Laguna si na svůj letošní první závod Světového poháru musela počkat až do třetího kola, které hostilo italské Lignano.

„Klub zabezpečoval dojíždění na tréninky, soustředění a prostředky na finančně náročné světové akce chyběly," vysvětlovala trenérka Laguny Simona Klapcová. Starty úspěšných ploutvařů nakonec podpořil z dotací Moravskoslezský kraj a závodníci Nového Jičína se tak prezentovali ve dvou kolech Světového poháru skvělými výsledky. Z italského Lignana Sabbiadora přivezli ploutvaři Laguny dvanáct medailí. Světový rekordman Jakub Jarolím zvítězil na svých tratích 50 a 100 metrů Bifins, kde ho na delší trati doplnil stříbrný Ondřej Dofek, který pak na trati 200 metrů Bifins nenašel přemožitele a bral zlato.

Životní medaile ze Světového poháru pak sbírali v Itálii junioři. Jakub Kovařík, poučen z podzimních nezdarů, nezaváhal a bral zlato na 100 metrů RP ve vynikajícím čase 36,35. Svůj triumf pak ještě doplnil dvěma bronzy. „V obou podvodních disciplínách Kuba překonal dorostenecké rekordy Kuby Jarolíma a je mladou nadějí českých ploutví do budoucna," zdůraznila trenérka KVS Laguna Nový Jičín.

Podobným talentem je Barbora Svobodová, jež doplavala na dlouhé podvodní trati 400 RP stříbrná a ve sprintech (50, 100 RP) přivezla šesté pozice. Premiérové stupně vítězů pak zaznamenala Karolína Horáková, která sice v prvním případě skončila čtvrtá, ale na trati 200 BF ji bronz neminul. Její týmová kolegyně Vendula Mizerová pak doplavala na velmi dobré šesté pozici. Juniorky pak braly ve štafetě na 4x50 mterů Bifins stříbrné kovy (Mizerová, Svobodová, Hrnčířová, Jakušová) a v delší hladinové štafetě pak dohmátly třetí, když Simonu Hrnčířovou nahradila Karolína Horáková.

Mezi ženami bojovala premiérově Klára Křepelková, která v Itálii získala cenné páté a sedmé místo. Dvě osmá místa bral dorostenec Jakub Klimpar, a stejného umístění dosáhl mezi muži Lukáš Fojtík a juniorka Nikola Jakušová. Na mezinárodní scéně pak ukázala sílu také mužská štafeta na 4x50 BF ve složení Jarolím, Kovařík, Dofek a Fojtík, která v závěrečné štafetě s monoploutvemi na 4x100 PP skončila stříbrná.

CINKALI I VE FRANCII

Další, již čtvrtý díl světového poháru ploutvových plavců hostilo francouzské Aix en Provence, odkud se do Nového Jičína vezlo celkem osm cenných kovů. Ve velké konkurenci světových „bifinářů" znovu exceloval Jakub Jarolím, když se mu všichni soupeři museli dívat na záda, protože na 50 a 100 metrů BF dohmátl jako první.

Ondřej Dofek zvítězil na 200 metrů BF a na poloviční trati skončil třetí. Výborně se předvedl také junior Jakub Kovařík, který obhájil italské zlato na 100 metrů RP. Další člen Laguny se jménem Jakub pak poprvé vystoupal na stupně vítězů mezi dorostenci, když Jakub Klimpar skončil na 50 a 100 metrů BF bronzový a stříbrný.

Další medaili pak přidala štafeta juniorek na 4 x 100 metrů PP ve složení Svobodová, Hrnčířová, Horáková a Mizerová, která si na krk pověsila bronz. V nabité zahraniční konkurenci se pak juniorky cenných kovů nedočkaly, ale i tak podaly skvělé výkony.

Velký návrat na závodní scéně prožil mezi muži Jiří Maňásek, jenž doplaval v osobních rekordech šestý na 100 RP a dvakrát sedmý na 50 RP a 50 BF. Spolu s osmým Lukášem Fojtíkem a osmou Klárou Křepelkovou totiž také přispěl k celkovým bodovým výsledků Laguny.

Těmito starty účast novojičínských ploutvařů ve Světovém poháru bohužel končí. Daleká kolumbijská Cartagena nebo turecký Istanbul nejsou finančně reálné. Nyní se tak mohou očekávat nominace až do velkého podzimního finále v ruském Tomsku.