Mistrovství republiky rychlých ploutví pořádal v chomutovském padesátimetrovém plaveckém areálu úspěšný mostecký klub potápěčů. Juniorští a dorostenečtí závodníci KVS Laguny přivezli ze severočeského města neuvěřitelných 17 titulů mistra České republiky z celkově 32 mistrovských medailí. Mistry České republiky se v disciplínách jednotlivců stali: juniorský representant ČR Matěj Obšivač a dorostenci Petr Španihel, Martin Mazáč, Jakub Jarolím, Vendula Figarová.

Nejlepší junior ČR Matěj Obšivač vyplaval čtyři tituly Mistra republiky. Tři zlata z tratí 50, 100, 200 BF se od něj očekávaly. Zlato po úspěšném vystoupení na 100 RP s přístrojem bylo radostné a se čtyřmi kovy si závodník potvrdil účast na letošním MSJ.

Rok tréninkové dřiny zúročila juniorka Andrea Gašperiková, která na zlatou sice nedosáhla, její dvě stříbra na 400 a 800 RP pod vodou s přístrojem ale mají vysokou hodnotu. Stříbrné medaile z velmi těžkých podvodních disciplín doplnila ještě dvěma bronzy na 100 RP a 400 PP.
Fantastického výsledku dosáhli dorostenci Mazáč, Španihel, Jarolím, kteří vyhráli 12 disciplín ze 13. V té třinácté na 1500 metrů nestartovali, chyběla k ní potřebná monoploutev.

Trio, které před dvěma roky uvedlo v úžas diváky v novojičínské hale, když startovalo na žákovském MČR na všech tratích, předvedlo stejný výkon v dorostu. „Zde jsme si disciplíny rozdělili, řekl závodník s největším počtem zlatých medailí Martin Mazáč a dodal, že jako sprintér nastoupil v padesátkách 50 PP, RP i BF, k nim pak přidal oblíbené bifiny na 100, 200 metrů a vybojoval 5 titulů Mistra republiky.

Další tři tituly přidal na tratích vodou specialista na technické disciplíny s přístrojem Jakub Jarolím. „ V dorostu už se začínáme specializovat, plavu s tlakovou lahví na sto, čtyři sta a osm set metrů. Udržet litrovou flašku jde, ale sedmilitrová je velký problém,“ řekl Jakub, který ale vše zvládl bravurně a vytvořil dva nové české rekordy dorostu (3:25,37 na 400 RP, 7:13,37 na dvojnásobné trati) a na 800 se probil na stupně až mezi muže.

Vítěz 100, 200, 400, 800 PP Petr Španihel navíc překonal dorostenecký a juniorský rekord ČR na 800 PP -7:00,19.

Nedařilo se nemocí oslabenému Janu Bartkovi, který po loňské hvězdné sezóně v dorostu vyplaval „jen“ dva bronzy na 50, 100 PP. Juniorem je ale prvním rokem.

Nejlepší dorostenkou byla Vendula Figarová, která dokázala zvítězit v nádechovém sprintu na 50 RP a ke zlatu přidala 3 stříbra na 50 PP,100 PP, 100 RP, a bronz na 50 BF. Druhou dorosteneckou medailistkou byla Martina Hanzelková stříbrná na 50 RP a dvakrát bronzová v bifinách 100,200 metrů.

Úspěšné vystoupení dorostu a juniorů doplnila v ženách Karolína Veselková, která vyhrála podvodní sprint na padesát metrů a ke svému prvnímu titulu Mistryně ČR přidala tři stříbrné medaile - stometrovou pod vodou s přístrojem a padesátimetrovou na hladině a štafetovou, ve které bojovala s Andreou Gašperikovou, Vendulou Figarovou a Martinou Hanzelkovou.

Stejný kov ve štafetě mužů na 4 x 100 PP vyplavala nadějná mladá čtyřka Martin Mazáč, Jakub Jarolím, Jan Bartek, Petr Španihel.