V rakouském Grazu se během léta uskutečnilo Mistrovství světa juniorů v plavání s ploutvemi. Českou republiku reprezentovalo 9 závodníků, kteří dokázali splnit tvrdé nominační limity Svazu potápěčů České republiky. Z tohoto počtu pak bylo 6 sportovců z Klubu vodních sportů Laguna Nový Jičín. Lagunu reprezentovali Jakub Jarolím, Petr Španihel, Martin Mazáč, Ondřej Dofek, Klárka Křepelková a Veronika Rosová. Pod vedením trenérky Simony Klapcové se všichni novojičínští sportovci v silné světové konkurenci 24 národů neztratili a dosáhli medailových či finálových pozic.

Jako velký úspěch tak lze hodnotit vystoupení reprezentace juniorů České republiky na dvanáctém Mistrovství světa v plavání s ploutvemi. Celkem přivezli ploutvaři Nového Jičína ze světového šampionátu 7 medailí, z toho 2 zlaté, 1 stříbrnou a 4 bronzové, a také 1 světový a 7 českých rekordů.

Jakub Jarolím vybojoval titul mistra světa v disciplíně 50 metrů Bi-fins. V dopoledních rozplavbách, spolu s Martinem Mazáčem, hladce postoupil do finálové osmičky nejrychlejších kraulerů v krátkých ploutvích. Odpoledne pak Jakub Jarolím v napínavém souboji posunul hodnotu světového rekordu na 19,79 a vyplaval historicky první zlatou medaili z mistrovství světa v bazénových disciplínách plavání s ploutvemi. Díky zlaté medaili si tak mohl vyslechnout českou hymnu a poté ještě vylovil stříbrnou medaili v disciplíně rychlostního potápění 50 metrů RP na nádech, a taky bronz ve své specializaci, na 100 metrů RP s potápěčským přístrojem, kterou absolvoval několik málo minut po účasti na povinné dopingové kontrole. Ze čtvrté medaile se radoval se štafetou juniorů.

Druhou zlatou medaili z krytého bazénu přivezl do Nového Jičína Petr Španihel. Mistrem světa se stal v disciplíně 400 metrů PP (plavání s ploutvemi), v níž zvítězil stylem start cíl, navíc ve vynikajícím čase, v novém českém rekordu mužů 3:07,81. Své další tři starty v monoploutvi také přetavil v medaile, a to bronzové na osmistovce PP, stovce PP a druhém stometrovém úseku ve štafetě.

O fantastickou medailovou tečku se postarala štafeta juniorů na 4x100 PP v sestavě Martin Mazáč, Petr Španihel, Ondřej Dofek a Jakub Jarolím. Národní štafeta, složená „pouze" ze závodníků Laguny Nový Jičín, skončila v napínavém závodě na bronzové pozici. Bronzový medailista štafety Martin Mazáč se v individuálním finále představil hned 3x, a přestože se mu nedařilo dle jeho představ, bylo z toho velmi pěkné čtvrté místo na světě na 100 metrů Bifins, šesté místo na poloviční trati 50 BF a sedmé místo pod vodou na 50 RP. Čtvrtý člen štafety, nejmladší závodník mezi novojičínskými juniory, Ondřej Dofek, reprezentoval ve sprintu na 50 a 100 PP a v premiéře v národním týmu mu patří skvělé 15. a18. místo. Doplňkově plaval také pod vodou 100 RP. Jeho hlavním úkolem ovšem bylo udržet se soupeři stometrový štafetový úsek, což splnil na výbornou, a medaile mu byla odměnou.

Mezi světovou elitou se neztratily ani novojičínská děvčata. Klárka Křepelková, po vynikajícím výkonu v dopoledních rozplavbách, postoupila do finále na 50 RP, kde podruhé překonala český rekord žen i juniorek časem 17,67 a vybojovala na světovém šampionátu fantastické šesté místo. Bifinářka Veronika Rosová, která reprezentovala Českou republiku v národním dresu poprvé, se probojovala po výborných výkonech na 50 a 200 metrů a na 100 BF do odpoledního finále a doplavala v něm osmá.

Výsledek ploutvových plavců Laguny na letošním MSJ je vynikající, medailemi tak završili svoji desetiletou každodenní sportovní přípravu v bazénu i na suchu. A ze svých dlouhodobých cílů si tak mohou odškrtnout další jako splněný sen.

Rozhovor s jedním ze zlatých medailistů, Petrem Španihelem, si můžete přečíst v úterním vydání Novojičínského deníku.

DALIBOR TOBOLA