V deseti disciplínách vyplavali ploutvaři Nového Jičína sedm zlatých medailí a další dvě byly jen o dohmat stříbrné, navíc vytvořili čtyři národní rekordy a zvítězili v obou štafetách.

V olomouckém bazénu se sešlo osm nejsilnějších týmů žen a stejný počet mužských českých družstev, včetně medailistů z Mistrovství světa a Evropy. Jubilejní čtyřicátý český šampionát v ploutvovém plavání je pro většinu plavců nejvýznamnější a zároveň nejnáročnější soutěží sezony.

„Tým ploutvařů Laguny Nový Jičín poprvé v historii porazil v bojích o mistrovský titul družstva Liberce, Prahy, Mostu a ukázal sílu sportovců z Nového Jičína.

Zlaté medaile a titul Mistra ČR převzali reprezentanti Tomáš Mixa, Ondřej Bajer, Martin Vandlík a další členové Laguny Daniel Malátek, Vojtěch Mička a Tomáš Jančálek, kteří svými výkony dokázali, že v závodech klubových družstev je konečný výsledek prací celého kolektivu, byť výkon jednotlivců je mistrovský,“ uvedla trenérka novojičínské Laguny Simona Klapcová.

Tomáš Mixa vytvořil čtyři české rekordy v kategorii mužů. Loňský vicemistr světa porazil všechny zúčastněné reprezentanty a dosavadní žebříčky lámal při všech svých startech. Ve sprintech na hladině překonal hranice, čímž ho řadí do absolutní světové špičky. Trasu 50 m plavání s ploutvemi (PP) zvládl za 16,96 a 100 PP za 37,97. 50 metrů na nádech zaplaval v čase 15,42 a svoji doplňkovou disciplínu, dvoustovku, dokončil za 1:30,16. Sbírku čtyř zlatých medailí z rekordních disciplín doplnil dvěma zlatými za štafetu mužů.

Ploutvař Ondřej Bajer vybojoval na MČR dvě zlaté medaile na 100 RP s přístrojem a 400 PP, stříbrnou medaili na 400 RP a 4. místo na 800 RP, navíc v nových osobních rekordech. Jeho závěrečný sprint ve štafetovém závodě přivezl do cíle vytoužený titul Laguny.

Mistrovský tým Laguny zvítězil v obou mužských štafetách 4x100 a 4x200 PP, ve kterých spolu s Mixou, Bajerem a vítězem dlouhých tratí Danem Malátkem startoval juniorský sprintér ČR Martin Vandlík. „Mistry svým výkonem podpořil i Vojtěch Mička na dlouhých tratích a Tomáš Jančálek v podvodních disciplínách tak, že novojičínští ploutvaři porazili obhájce titulu z Liberce o 55 bodů a pražské reprezentanty o 76 bodů,“ přiblížila Klapcová.

Ženy Laguny startovaly na Mistrovství republiky družstev opětovně v novém složení Linda Škubalová, Veronika Slabá, Aneta Pivoňková, Tereza Peterková, Adriana Malátková a Radka Svobodová a po loňském titulu doplavaly třetí.

Mistrovství republiky bylo dalším kvalifikačním závodem do reprezentace ČR. Tomáš Mixa byl svými výkony nominován, společně s klubovým kolegou Ondřejem Bajerem, na Mistrovství světa dospělých, které v červenci pořádá italské Bari. Junioři Aneta Pivoňková a Martin Vandlík obléknou reprezentační dres pro červencové ME juniorů v Polsku.