Ploutvařům Laguny se finále v Egyptě vydařilo

Nový Jičín - Na přelomu září a října se v Alexandrii v Egyptě uskutečnilo finále Světového poháru CMAS (Mezinárodní potápěčská federace) 2012 v plavání s ploutvemi. Světový pohár tak už zná své individuální vítěze a hned dva jsou z Nového Jičína. Novojičínští ploutvaři si navíc připsali ještě další tři umístění na stupních vítězů.

11.10.2012

Tým Laguny Nový Jičín, který se představil na finále Světového poháru CMAS 2012 v Egyptě, si v nabité konkurenci připsal cenné úspěchy.Foto: Laguna Nový Jičín

Světový pohár rychlých ploutví 2012 se pod hlavičkou CMAS představil v Maďarsku, Itálii, Rusku, Polsku, Španělsku, Kolumbii a Egyptě. Plaval se v kategoriích juniorů a seniorů, jako soutěž jednotlivců i klubových družstev. Do celkového bodování World Cupu se započítává nejlepší bodový výsledek dvou kol + výsledek finále, poté, co závodník dostane možnost plavat v každém kole tři individuální disciplíny.

Pro soutěž družstev, která ještě nebyla uzavřena a zveřejněna, je podstatný bodový součet všech až sedmi členů družstva, kteří plavou v celkem 11 různých potápěčských disciplínách PP, RP, BF v kategoriích juniorů, juniorek, mužů a žen.

Ploutvoví plavci Laguny Nový Jičín, díky příspěvkům z dotací Moravskoslezského kraje a velké finanční zátěži rodičů a klubu, absolvovali tři kola světového poháru, v maďarském Egeru, v italském Lignanu Sabbiadoru, polských Gliwicích, a postoupili do povinného finále světového poháru, které se konalo v egyptské Alexandrii. Ploutvaři Laguny Nový Jičín byli letos v celoroční mezinárodní soutěži obzvláště úspěšní, o čemž svědčí nejen zisk celkem 67 kovů, z toho 48 zlatých medailí, ale především pořadí v bodovém žebříčku jednotlivců světového poháru 2012.

Španihel a Křepelková vítězi

Právě v Egyptě se rozpoutala bitva o celkového vítěze světového žebříčku juniorské i seniorské kategorie Světového poháru CMAS 2012. Ze dvou kol postoupili všichni tři reprezentanti Laguny Jakub Jarolím, Martin Mazáč a Petr Španihel, se shodným počtem 300 bodů a záleželo na výsledcích finálových bojů. Ve finále letošní světový šampion Petr Španihel obhájil nejen svoji mistrovskou trať 400 PP, ale také své další plavané disciplíny. Po zlatu na 400 PP vyhrál 200 i 800 PP, čímž získal vítězných 450 bodů, za které pak byl ohodnocen další trofejí vítěz Světového poháru juniorů 2012. Jakub Jarolím, letošní světový rekordman a šampion na 50 metrů BF, po dvou egyptských zlatých tratích, právě na 50 BF a pod vodou na 100 RP s přístrojem, prohrál třetí disciplínu, 50 RP na nádech, s mistrem světa na této trati, ruským borcem Romanem Giniyatulinem, a skončil celkově s 446 body na výborné druhé pozici světového poháru. Třetí příčku žebříčku vybojoval, po dvou finálových vítězstvích v Egyptě na 50 a 100 metrů na hladině (PP) a bronzu na 50 Bifins s počtem bodů 442, Martin Mazáč. Hattrick Laguny ve světovém poháru byl neuvěřitelným zážitkem.

Triumf Novému Jičínu poté přinesla i mladičká Klárka Křepelková. Třemi zlatými kovy z alexandrijského bazénu, na 50,100 RP a 50 PP, si zajistila taktéž celkové vítězství SP juniorek s celkovým počtem 438 bodů. Medailové kovy v Egyptě sbírala i bifinářka Veronika Rosová vítězstvím na 50 metrů a bronzem na 100 metrů Bifins.

Ve finále stál na „bedně" také seniorský reprezentant Matěj Obšivač, který zvítězil ve sprintu na 50 bifins a na dvojnásobné kraulové trati skončil těsně druhý. Tyto finálové medaile mu přinesly celkovou třetí příčku ve Světovém poháru CMAS 2012 mezi muži a zakončily pro Nový Jičín velmi úspěšnou světovou akci. „Výkon našich závodníků byl opravdu výborný. My jsme strašně moc spokojeni, že jsme dosáhli svého ročního cíle. Chtěli jsme jet ty tři kola a postoupit do finále v Egyptě. Když už jsme postoupili, tak jsme se chtěli umístit, a myslím si, že to bylo nad očekávání. Protože třeba Klárka Křepelková je ještě mladá závodnice a nečekali jsme, že to dotáhne až tak vysoko a že to letos celé vyhraje. A Matěj Obšivač mezi muži si taky počínal skvěle. Tam zvítězil úplně nejlepší muž na celé planetě Rus Kabanov, druhý byl další Rus Kazančev a třetí místo Matěje bylo taky úžasné. Vedení klubu je tak z výsledků opravdu nadšeno," ocenila výkon svých svěřenců trenérka Simona Klapcová. (red, dtb)

Autor: Redakce