„Je to tradiční derby, navíc Ostrava je letos daleko silnější než v předchozích pár letech. Celý tým je kvalitní, proto můžeme očekávat zajímavý souboj. První utkání se nám nepovedlo, proto musíme hrát s maximálním soustředěním a vzájemnou bilanci vyrovnat,“ hlásí kouč Zbyněk Choleva.

Sebevědomí hosté, kteří prožívají nejlepší sezonu posledního desetiletí, nehodlají dát ve šlágru kola Novému Jičínu nic zadarmo. „Máme teď za sebou sérii tří výher, věříme si. Těžko říct, co od zápasu čekat. Stejně jako soupeř jsme v poslední době docela nevyzpytatelní, hlavně co se hry týká. Výsledky máme oba hodně slušné. Sám jsem zvědav, jak to dopadne,“ podotýká ostravský Lukáš Palyza.

Domácí nehodlají nic podcenit. Kvalit soupeře si jsou dobře vědomi. „Ostravě se povedly kanadské nákupy, takže současně disponuje velkým potenciálem. Nová posila Spagrud je platný svou střelbou, a také v obraně při doskoku. Co je horší, zatím jej moc neznáme. Mají také dva Američany a na postu pivota figuruje obrovitý Polák Trybański, který má za sebou i nějaké zápasy v NBA. Tým je celkově poskládán ze staré kostry, jako Stuchlý, Palyza, Číž nebo Stehlík. Nečeká nás nic snadného,“ upozorňuje Choleva.

Ostravští se letos překonávají, hlavně díky tomu, že dokážou zvládat i venkovní duely. Po třech a půl letech vyhráli na USK, historicky první dva body slavili také na hřišti vicemistra z Prostějova, kde se dočkali na patnáctý pokus. Nezdary z minulosti by rádi prolomili i v Novém Jičíně, kde neuspěli v předešlých sedmi střetnutích. Naposledy tam v lize zabrali 26. října 2006. Rádi by se dočkali na osmý pokus, jenže dobře vědí, že k tomu potřebují podat více než stoprocentní výkon.

„Naše velká výhoda je v tom, že tam nemáme co ztratit. Oni jsou jasným favoritem. Do utkání půjdeme s myšlenkami, že pokud by se nám podařilo vyhrát, šli bychom minimálně na týden na čtvrté místo, což by bylo úžasné. Navíc by pro nás byla výhra v Jičíně dalším historickým úspěchem, stejně jako tomu bylo v Prostějově,“ podotýká Palyza a dodává: „Budeme chtít hrát hlavně basketbal. Může se stát, že prohrajeme. Hlavní ale je, abychom nechali na palubovce všechno a měli po zápase sami ze sebe dobrý pocit.“

Novojičínští se představí v domácí hale po měsíční pauze. „Letošní systém je na zápasy o dost skoupější a odmlky jsou větší. Doufejme, že na nás fanoušci nezapomněli a opět přijdou povzbuzovat. Věřím, že jim předvedeme slušnou uhru, a v klidu se tak budeme moci před Vánoci rozejít,“ uzavřel Choleva.

Utkání začíná v novojičínské hale netradičně v sobotu už v 16 hodin.