Mediálním partnerem mistrovského motoristického podniku je Valašský deník. Záštitu nad rally pak převzali předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček, poslanec Parlamentu České republiky Petr Kořenek a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Organizátor uvedené a na Valašsku velmi populární automobilové soutěže, AutoMotoKlub Rallye Sport Vsetín, věnuje pozornost nejenom obecnému zabezpečení tohoto motoristického klání, ale zejména a především kvalitnímu zajištění bezpečnostních prvků, mimořádným důrazem na bezpečnost diváků. „Letošní ročník Valašské rally se stal součástí Timeseal Mistrovství České republiky ve sprintrallye a Mistrovství České republiky v rallye historických automobilů. Připravován je rovněž jako Memoriál Jiřího Sedláře. Soutěžního jezdce a vynikajícího člověka a kamaráda, který tragicky zahynul nedaleko Valašského Meziříčí. V srpnu tomu bude pětadvacet let," uvedl ředitel rallye Miroslav Hošák.

Už samo zařazení Valašské rally do kalendáře významných rallye podniků České republiky je podle něj předpokladem toho, že na Valašsko čeká kvalitní motoristický podnik, který navštíví spousta diváků. „Valaška je první rallye po zimní přestávce. Je to kvalitní soutěž. Moc se na ni těším. Pojede se i nová erzeta pod hradem Hukvaldy. Jsem na ni zvědavý," vyznal se Michal Karlík z Valašského Meziříčí.

V předvečer Valašské rally se uskuteční vyhodnocení výtvarné soutěže pro děti nazvané Nakresli rally a pietní akt u pomníčku Jiřího Sedláře. První vozidlo odstartuje 5. dubna v 9 hodin z valašskomeziříčského náměstí. Na soutěžní posádky čeká na třech úsecích šest rychlostních zkoušek. Ty mají celkovou délku 66,94 kilometru. Nejúspěšnější posádka je pak v cíli očekávána v 17:20 hodin.

Jak již bylo uvedeno, vrcholem pomyslného pořadatelského snažení je bezpečnost.

Bezpečnost soutěžních posádek, ale nad ní ještě vyčnívající bezpečnost diváků. Organizátoři jsou si odpovědnosti za to, jak bezpečnou trať pro jezdce a diváky připraví, vědomi. „Počítáme s tím, že od některých diváků, kteří nechtějí či neumí pochopit skutečný stav věci, si vyslechneme, že divácké zóny jsou příliš daleko a že nebudou mít možnost zažít ten správný adrenalin z blízkosti projíždějícího závoďáku. Divák si ale často neuvědomí, kde mu hrozí nebezpečí," pověděl hlavní činovník pro bezpečnost soutěže Alexandr Póč.

Bezpečnost na rychlostních zkouškách je pro pořadatele závazek číslo jedna. „V první řadě nám jde o bezpečnost všech přihlížejících, ale současně i o to, aby měli odkud rallye co nejbezpečněji sledovat. Po celé trati proto pro ně připravujeme divácká místa, odkud by měli závodníky na tratích rychlostních zkoušek sledovat z relativně bezpečných pozic. Počítat však budeme i s pomocí opravdových fanoušků rallye, kteří dokážou nepoučené a zejména nezodpovědné návštěvníky rallye usměrnit."

Poděkování

Uspořádání takové soutěže, jakou Valašská rally je, by nebylo možné bez pochopení a ochoty přizpůsobit se ze strany nejen představitelů jednotlivých obcí, ale zejména jejich obyvatel. Za to organizátor Valašky již nyní děkuje.

Veškeré aktuální informace o přípravě XXXIII. ročníku Valašské rally 2014 lze najít na www.valasskarally.eu.

Autor: Dušan Póč