Expedice IBS K&K PNEU DHAULAGIRI 2012 vyrazila na vrchol sedmé nejvyšší hory světa (8167 m) v úterý 8. května. „Tak nám skončilo sezení ve stanech v Base Campu a vyrážíme do stěny. Čekali jsme na to dlouhých sedm dní. To je horolezcova psychika vystavena těžké zkoušce," popsal atmosféru v Base Campu Libor Uher.

Horolezci tak v úterý ráno nabrali směr do výškového tábora C1. Pokus o zdolání Bílé hory si naplánovali na pátek 11. května. „Je to ale čistá teorie. Určitě to nebude tak jednoduché a vynoří se spousty potíží," jako by předpověděl před opuštěním Base Campu Libor Uher. Ten, společně se svými kamarády, ještě v pondělí pozoroval, jak padá jedna lavina za druhou. „Pevně doufáme, že to všechno dnes spadalo a žádný vlak nás pak nepřekvapí," dodal před opuštěním základního tábora Tomáš Petreček.

Horolezci se při odpočinkovém týdnu v Base Campu bavili pouštěním si filmů. „Za těch sedm dní, co jsme odpočívali, jsme zhlédli mnoho filmů. Asi nejoblíbenějším byl Pulp Fiction," popsal Libor Uher.

Ten se pak v úterý 8. května vydal, společně s dalšími členy výpravy, na výstup do výškových táborů C1 a C2. Vzápětí ale došla domů smutná zpráva. „Musel jsem to otočit. Mám asi zánět průdušek. Kluci pokračovali dále do C2, já se vrátil zpět do Base Campu. Jsem v pořádku, mám ale horečku a ležím ve stanu. Člověk musí občas polknout hodně hořkou pilulku," stálo v zaslané sms zprávě od Libora Uhra.

Jeho parťáci nakonec k vytouženému cíli také nedorazili. „Kluci se vrací zpět. V prostoru mezi C2 a C3 to museli otočit," dodal Libor Uher.

„Po třídenním boji jsme zpět v Base Campu. U Libora se začala objevovat nějaká nemoc, zřejmě má chycené průdušky. V C1 už hodně kašlal, v noci nespal. I proto jsme po společné domluvě usoudili, že by byl pro něj lepší sestup. My jsme pak pokračovali do C2. Byla strašná zima a začalo docela dost foukat. Naše staré stany, které jsme si pečlivě schovali do trhliny, jsme bohužel nenašli. Museli jsme si tak postavit záložní, které jsme měli připravené pro C3. Vítr ale foukal tak silně, že se dál jít zkrátka nedalo. Byli jsme jedni z posledních, kteří tábor C2 opustili. Je to škoda, ale alespoň jsme vynesli další potřebné vybavení," popsal první neúspěšný výstup Tomáš Petreček.

Horolezci teď čekají na příhodnější počasí. Mezi tím budou dobíjet energii a připravovat se na další pokus.