Na Pustevnách se závodilo po oba víkendové dny. V sobotu byl na programu závod klasickou technikou o den později pak volně. Kategorie juniorů a juniorek až po veterány čekala trať dlouhá celkem 50 km (25 km klasicky + 25 km volně). „Někteří závodníci jeli jen jeden den. Výsledky těch, kteří jeli oba dny, se započítávaly do Šrubařovy padesátky. Za vyhodnocení obou dnů pak vítěz dostal pohár," upřesnil ředitel závodu Josef Káňa.

V prostředí Beskyd si závodníci 65. ročníku Šrubařova memoriálu sáhli až na dno svých sil.

Pořadatelé byli s účastní na letošním memoriálu Jana Šrubaře spokojeni. „První den odstartovalo celkem 216 závodníků, což je pro nás vzhledem k šířce trati a velikosti areálu optimální. Myslíme si, že to číslo, kterého jsme dosáhli, je velmi dobré. Závod je dost znám a pokrývá celou Moravu. Závodníci k nám přijeli i z Polska a ze Slovenska. Memoriálu se zúčastnila i Blanka Paulů," připomněl účast bývalé úspěšné reprezentantky a účastnice olympijských her ředitel závodu Josef Káňa. Závod byl zároveň také druhou částí otevřeného mistrovství Moravy a Slezska. „Mistrovství Moravy se skládalo ze dvou závodů. První část se jela volným stylem v lednu v Jeseníku. U nás se jela v sobotu druhá část, a to klasicky," vysvětloval Josef Káňa.

V prostředí Beskyd si závodníci 65. ročníku Šrubařova memoriálu sáhli až na dno svých sil.

Dobrých umístění dosáhli v celkovém hodnocení, v součtu obou dnů, domácí lyžaři. V popředí startovního pole dojeli také členové LK Veřovice. „Myslím si, že naši závodníci odvedli standardní výkony, na které jsme zvyklí. Rozhodně se neztrácí v závodním poli," okomentoval výsledky lyžařů domácího klubu Josef Káňa. V kategorii starších veteránů se prvního závodu klasickou technikou zúčastnil také František Galík z Bílovce, o jehož účasti na nedávné Jizerské padesátce jsme vás před časem informovali. 

LogoJan Šrubař (17. prosince 1885 – 7. února 1943)

Závody se konají na památku Jana Šrubaře, lyžaře, který se stal obětí boje proti fašistům. Byl jednou z vůdčích osobností lyžování ve Frenštátě pod Radhoštěm, sokolským župním náčelníkem a úspěšně závodil na závodech u nás i v zahraničí. „Byl to opravdový sportovec. Ještě v padesáti byl druhý na Štrbském plese v závodě na padesát kilometrů," vzpomínal Josef Káňa a dodal: „Za války se přestěhoval do Valašského Meziříčí. Byl v odbojové skupině. Nakonec byl zatčen a zemřel při výslechu." Jan Šrubař byl po celou dobu pobytu ve vězení mučen a těžce fyzicky týrán. Muž, na jehož počest se jezdí každoroční lyžařský memoriál, byl považován za jednoho z nejodvážnějších a nejnebezpečnějších odpůrců nacismu.

Z výsledků 65. ročníku Šrubařova memoriálu:

Muži – starší (25+25 km): 1. T. Rudle (Pozlovice), 3. V. Ryška (LK Veřovice), 5. O. Schwarz (TJ Frenštát).
Muži - junioři (25+25 km): 2. V. Fojtík (LK Veřovice).

Veteráni – mladší (25+25 km): 8. P. Přibil (PJR Frenštát), 9. P. Kotas (PJR).
Veteráni – starší (25+25 km): 4. J. Kvita (A.K. Emila Zátopka), 5. M. Kučera (PJR).

Ženy – starší (25+25 km): 1. B. Paulů (Ski Vysoké nad Jizerou).

Mladší dorostenci (5+5 km): 1. J. Lavička (TJ Frenštát).
Starší dorostenci (5+5 km): 2. R. Bryknar (TJ Frenštát).
Mladší žáci (2+2 km): 8. J. Mazoch (TJ Frenštát), 11. V. Mráz (TJ Frenštát), 13. K. Mrkvan (TJ Frenštát), 15. D. Špaček (TJ Frenštát).
Starší žáci (4+4 km): 9. L. Mazoch (TJ Frenštát).
Mladší žačky (2+2 km): 1. L. N. Mynářová (TJ Frenštát), 2. A. Pražáková (TJ Frenštát), 12. A. Bartošová (TJ Frenštát).
Starší žačky (4+4 km): 2. J. Rampírová (TJ Frenštát).

V prostředí Beskyd si závodníci 65. ročníku Šrubařova memoriálu sáhli až na dno svých sil.