A možná se do budoucna pro slavný maratonský závod uzavře celá Afrika. Nereálně totiž vypadá i možnost, že by legendární soutěž mohla za rok ukrajovat kilometry po severu černého kontinentu. A k Růžovému jezeru dorazit oklikou subsaharskou Afrikou.

„I když by se nám trasa přes Tunis a tamní písky hodně zamlouvala,“ říká pilot tatrovky Aleš Loprais. „A rozhodně by se přišlo podívat víc diváků z turistických letovisek.“

Jedinou jistotou tak zůstává, že se za rok znovu odstartuje! Z Paříže, Lisabonu nebo jako před jedenácti lety z Egypta. „Naším rozhodnutím letošní ročník zrušit se nijak nemění snaha závod dál pořádat,“ utvrdil ředitel závodu Etienne Lavigne.

Modifikace trasy ale bude nezbytná. V minulosti se už několikrát měnilo místo startu, teď by mohla být pořádající organizace ASO donucena změnit i cílové město.

„Pracujeme na trati s pískem i bez něj,“ potvrdil prezident společnosti ASO Patrice Clerc. „A máme spoustu nápadů,“ připojil se Lavigne.

Mohl by ale Dakar přežít bez toho, co třicet let psalo jeho legendu? Písek, poušť a Afrika musejí dál zůstat jeho ingrediencemi. „Soutěž už startovala i končila v jiných lokalitách a pořád se jí říkalo Dakar,“ říká Loprais. „To je důkaz, že jde hlavně o náročnost a délku. A jestli bude závod končit v Dubaji nebo kdekoliv jinde, pořád můžeme mluvit o Dakaru.“ Organizátoři slíbili, že připravují další velký ročník, který se zapíše do historie. „Bude to velká událost, začneme na ní pracovat hned zítra,“ prohlásil šéf rallye v den odvolání třicátého ročníku.

Proto se už zítra mají pořadatelé setkat na francouzském ministerstvu zdraví, mládeže a sportů s jeho hlavou Bernardem Laportem kvůli konzultacím možných variant příštího ročníku. Tak, aby se „zajistil bezpečný průběh jubilejního Dakaru..“.

 

nezvyklé trasy

V roce 1992 nebyl Dakar poprvé cílovým místem, jelo se do Kapského města. V roce 1995 zazněl startovní výstřel poprvé mimo Francii (Granada). Dva roky nato se startoval okruh Afrikou z Dakaru do Dakaru. Dvaadvacátý ročník v roce 2000 mířil ze Senegalu do Egypta. Za dva roky má Dakar údajně startovat v Budapešti, první ostré kilometry by se jely u jezera Balaton. Do budoucna se s pomocí nabídli i jihoameričtí organizátoři, za největšího favorita se označuje Argentina.