Čtvrt století hájil Raška branky čtyř týmů v nejvyšších házenkářských soutěžích. Před sezonou řekl: Dost, končím. A v neděli své rozhodnutí potvrdil na kopřivnické palubovce definitivně. Symbolicky mu při tom asistovali hráči dvou celků, které měly na jeho kariéru velký vliv. Ve Frýdku-Místku s házenou začínal, v Kopřivnici se mu nejvíce dařilo. „Tady jsem zažil nejvíce hezkých chvil,“ vyznal gólman lásku ke kopřivnickému klubu, s kterým v sezoně 1992/93 slavil český titul.

Ani ukončení aktivní kariéry ale Raškovi nezabrání, aby sledoval dění na palubovkách stále důkladně. „Trenérem? Nevím, nikdy jsem na to nebyl, ačkoli trénovat brankáře bych si troufl. Za staré pány ale budu hrát dál,“ smála se legenda nejen kopřivnické házené.

Jak vzpomínáte na dobu, co jste hrál?
Myslím, že dobře. Roky strávené tady v Kopřivnici, byly pro klub myslím jedny z nejúspěšnějších. V ročníku 1992/1993 jsme byli mistři, ještě předtím, ve druhé polovině osmdesátých let jsme byli druzí. Takže úspěchy tady byly.

Kdo vás přivedl k házené?
Začal jsem ve Frýdku-Místku, asi od šesté třídy, jak jsem přešel z vesnické školy na tehdejší devítiletku. No a jeden tělocvikář, takový nadšenec, mě k ní přivedl. Hrál jsem pak ve Frýdku do vojny, a když jsem se z ní vrátil, tak se mi ozvali z Kopřivnice. Byl jsem tu na dva, tři dny na zkoušku a už jsem tady zůstal.

Táhlo vás to hned do branky nebo jste taky někdy hrál v poli?
Já jsem právě jako kluk nechytal. Jak jsme ale měli tuším v dorostu ve Frýdku problémy s trenéry, tak jsme jezdili sami na zápasy a taky jsme si to i tak nějak sami vedli. Vím, že jsme byli hrát někde na Slovensku a nebyli zrovna gólmani. Tak jsem vlezl do branky a už jsem v ní zůstal.

Vrátím se ke Kopřivnici, bylo období v jejím dresu pro vás nejúspěšnější?
Myslím, že jo. Byla to éra Hrabala, Jirky Krčmáře, Mžika, Jiránka. Tehdy jsme skončili druzí ze Prešovem a získali český titul. Další roky jsme hráli finále poháru proti Dukle…

Byl jste i v širší nominaci na olympijské hry do Barcelony v roce 1992, ale nakonec jste se do konečné reprezentace nevešel…
Tehdy mě to hodně mrzelo, poněvadž jsem si myslel, že jsem měl jet. Cítil jsem se hodně ukřivděný. Prodělal jsem celou přípravu, sjezdil s reprezentací všechny turnaje a jak došlo k rozhodování, kdo pojede, tak to všem připadalo, že se rozhoduje o třetím. Vypadalo to, že pojedu já a Švajlen, a že se rozhoduje mezi Kakaščíkem a Mesiarikem. Nakonec se trenér rozhodl, že si vezme všechny gólmany slovenské a já zůstal doma.

Jak dlouho se takové zklamání z hlavy dostává?
Vyřadili mě z nominace prakticky v přestávce mezi sezonami. Tak jsem si počkal, až tady přijede trenér nároďáku Šulc s Trnavou, tak jsem si na něm zgustnul a bylo. To mě tehdy potěšilo. Však jsem tehdy vypsal za výhru i zvláštní prémie, láhev. A taky jsme vyhráli naprosto hladce (úsměv).

Jméno Raška je spjato hlavně s Kopřivnicí, Frýdkem a Hranicemi. O kterém z těchto týmů se dá říct, že je nejvíc ve vašem srdci?
Jednoznačně o Kopřivnici. S Tatrou jsem toho zažil nejvíc hezkého.

PAVEL RAŠKA

narozen: 7. srpna 1961
házenkářská profese: brankář
kariéra: SKP Frýdek-Místek (mládežnické celky), KH Kopřivnice (1984 – 1995), HCB Karviná (1995 – 1996), SKP Frýdek-Místek (1996 – 1997), Cement Hranice (1997 – 2004) KH Kopřivnice (2004 – 2007)
největší úspěchy: mistr ČR 1992/1993, v letech 1990 až 1995 člen české reprezentace, se kterou skončil na mistrovství světa v roce 1995 na Islandu na 8. místě, člen širšího výběru pro olympijské hry v Barceloně