A zrovna na takový nečas připadl v kalendáři běžců-vytrvalců termín startu 8. ročníku maratonského Memoriálu Františka Ohery. Jedním z účastníků byl také třiačtyřicetiletý Robert Prouza z Frenštátu, který nastoupil na půlmaratonové trati a nakonec doběhl čtvrtý se ztrátou jedenácti sekund na bronz.

„Pokud teplota neklesne pod dvacet stupňů, nemělo by se nic rušit. A tohle jsem do telefonu v posledních dnech opakoval snad třicetkrát,“ říkal už dva dny před závodem předseda České asociace ultramaratonců Otto Seitl, který je dlouholetým technickým ředitelem mnoha podobných klání na Ostravsku a v blízkém okolí.

Na start závodu se nakonec vydala téměř čtyřicítka „zakuklenců“. Sedmnáct z nich se vydalo na souboj s dvaačtyřiceti kilometry, ti zbývající si vybrali přijatelnější poloviční či čtvrtinovou distanci.

Mezi aktivními účastníky Memoriálu Františka Ohery sice tentokrát chyběl nejlepší český ultramaratonec Daniel Orálek, který vzkázal, že je na něj tohle počasí už příliš extrémní, ale jinak šly do boje s množstvím kilometrů mnohé známé tváře, které vynechávají závody jen zřídkakdy.

„Běžec by měl mít čepici a rukavice. Těch si může navléci klidně i dva páry. Taky by se nemělo zapomenout na ochranu krku, nejlepší je ‚nákrčník‘, což je dvojitá šála, jež se dá ve velkém mrazu přetáhnout přes ústa a nos. Sice vypadáte jako mimozemšťan, ale ta ochrana za to stojí,“ prozradil velký propagátor běhů a duchovní tvůrce specializovaného běžeckého webu Bezvaběh.cz Rostislav Bažanowski s tím, že by se na méně chráněná místa měly použít hřejivé emulze. „Hlavně si však pamatujte, že při nízkých teplotách je dobré běhat pomaleji,“ zamával Bažanowski po startovním výstřelu na rozloučenou.

Jeho slova doplnil i jeden z organizátorů Memoriálu Františka Ohery a nakonec nejrychlejší půlmaratonec Petr Wala. „Určitě nehazardujeme se zdravím. Naše těla, hlavně dýchací cesty, jsou už dlouhými lety tréninku zvyklá i na takové mrazy. Ale kdyby se třeba i na tenhle půlmaraton vydal člověk přímo z gauče, měl by pak asi velké potíže s plícemi a průduškami,“ připouštěl Wala.

Osmý ročník Memoriálu Františka Ohery v Ostravě-Třebovicích nakonec dokončili všichni přihlášení, včetně dvaašedesátiletého Miroslava Krumera či teprve jedenáctiletého Matěje Svozila, který zvládl půlmaraton po boku svého otce Libora v čase 1:50:24.

Arktický závod v Třebovicích měl letos znovu mezinárodní punc, na startovním poli se objevil Slovák Miroslav Kriško a hned tři polští vytrvalečtí nadšenci.

Memoriál Františka Ohery 2012

Maraton (celkem 16 mužů a jedna žena): 1. Roman Baláž (Baláž Extreme Team Ostrava) 2:52:26, 2. Alexandr Borovec (Choceň) 2:52:49, 3. Jan Škrdla (TJ Sokol Velká) 2:58:35

Půlmaraton (12 mužů a tři ženy): 1. Petr Wala (SAK Ložiska Karviná) 1:23:48, 2. Josef Šitka (Drnovice) 1:27:39, 3. Jan Fousek (Ostrava) 1:33:32, 4. Robert Prouza (Frenštát) 1:33:43, mimo soutěž Zbigniew Stefaniak (Polsko) tělesně postižený atlet zdolal trať o délce 15,825 km.

Čtvrtmaraton: 1. Jan Wala (SAK Ložiska Karviná) 43:16, 2. Petr Jadrníček (Lokomotiva Ostrava) 49:31, 3. Jaroslava Pokorová (SC Maraton Plzeň) 49:37.