Krasobruslaři a krasobruslařky měli na programu celého šampionátu European Criterium 2008/2009 pět dílčích závodů. První se uskutečnil 6. – 9. listopadu 2008 ve slovinské Celji (Skate Celje), druhý 12. – 17. ledna v rakouské Vídni (11. ročník Hellmut Seibt Memorial), třetí 11. – 15. února v srbském Bělehradě, čtvrtý 12. – 15. března v maďarské Budapešti (Rozmaring Cup) a poslední, finálový, 4. – 10. dubna v italské Canezei (21. ročník Trofeo UISP). Konečné pořadí závodníků určil součet bodového zisku ze všech těchto podniků.

„Jeto velký úspěch pro celý klub a jsme z historického úspěchu nesmírně spokojeni. Evropského poháru jsme se zúčastnili již počtvrté, ale nikdy jsme takového úspěchu nedosáhli. Pokud se nepletu, byli jsme nejlépe dvanáctí,“ prozradil šéftrenér a sportovní manažer FSC Kopřivnice Evžen Milčinský a dodal: „Navíc jsme z českých klubu dopadli nejlépe. Druhý tuzemský klub bylo pražské USK, které skončilo jedenadvacáté.“

Kromě klubového úspěchu se prosadili mladí krasobruslaři FSC Kopřivnice i v jednotlivých kategoriích. Především v kategorii ročníků 2001 chlapců se stal celkovým vítězem opavský rodák Robin Grussmann. Navíc, mezi dívky ročníku 1998, skončila Nikol Zátopková bronzová a ve stejné kategorii obsadila slibné 24 místo i Viktorie Grussmannová.

„Robin a jeho sestra přestoupili do kopřivnického klubu v letošní sezoně z Opavy. Ve slezském klubu o ně nebyl moc zájem, proto přestoupili k nám. Nyní téměř denně oba dojíždí na tréninky do Kopřivnice,“ doplnil Milčinský.

Talentovaný Robin Grussmann přitom neabsolvoval všechny podniky. Zúčastnil se závodu v Celje (1. místo), ve Vídni a Budapešti (1. místo). Bělehradský závod vynechal a ve finálové Canezei skončil stříbrný. Přesto se po součtu celkových výsledků mohl pyšnit zlatou příčkou.

„Celý šampionát byl hrazen částečně z rozpočtu klubu, ze sponzorského daru a zbytek byl na rodičích. Na závody v Celje jsme využili grant z městského úřadu v Kopřivnici a druhý grant, z Moravskoslezského kraje, jsme využili do Vídně, Budapešti a na finále v Itálii,“ přiblížil sportovní manažer a pokračoval: „Bez těchto peněz bychom nedokázali postavit tak silný tým, který by byl schopen se poprat s ostatními kluby Evropy a něčeho takového bychom těžko nedosáhli.“

Podle jeho slov stál za úspěchem ještě jeden fakt. „V Kopřivnici už nemáme sportovní třídy, ale nyní to je sportovní středisko. Všechny děti které se šampionátu zůčastnili jsou vedeny pod Sportovním střediskem u Základní školy Emila Zátopka v Kopřivnici. I z toho plyne takový úspěch, protože děti jsou v určitém systému a režimu. Tím jsme navíc jediné středisko tohoto principu v Moravskoslezském kraji,“ vysvětlil šéftrenér.

Nakonec prozradil ještě něco o čerstvém šampiónovi. „Robin bruslil v přípravce a první rok v Opavě. Je velmi šikovný a talentovaný bruslař a hlavně to chce dělat dál. Už jsem se ho ptal, zda by raději nehrál hokej, ale říkal že ne, protože „kraso“ je „kraso“. Vydržel a je to pro něj nová motivace. U nás absolvuje český pohár, ale v jeho kategorii jsou v celé ČR pouze čtyři kluci. V evropském poháru soupeřil s patnácti protivníky,“ přiblížil Milčinský a uzavřel: „Když to ale porovnáte s dívkami, tak například ve Vídni, nastoupilo v jedné kategorii přes padesát závodnic. Kluků je míň, ale v seniorských kategoriích jsou jejich sportovní výkony daleko hodnotnější než u žen.