VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokyta: Klusácký sen se mi už letos splnil

BÍLOVEC, JISTEBNÍK - Přesně jednadvacetkrát se letos v cíli klusáckých dostihů amatérských jezdců objevily jako první barvy červená a bílá, mateřské barvy stáje Rokyta advokát Bílovec.

30.11.2007
SDÍLEJ:

Jedním z nejoblíbenějšch koní Lubomíra Rokyty je klisna Show Hammering, která mu pomohla měrou vrchovatou k vítězství v amatérském šampionátu jezdců.Foto: DENÍK/Pavel Karban

Její majitel a jezdec v jedné osobě, Lubomír Rokyta, se tak stal po právu amatérským šampiónem letošní sezony. Navíc, dosáhl stého vítězství, a stal se tak dvaadvacátým členem Klubu stovkařů.

Je 21 vítězství z 89 startů v sezoně velký počet, v porovnání s profesionály?

Strašný. Profesionálové mají běžně 250 až 300 startů v sezoně, a jenom dva letos překročili dvacítku vítězství. Klusácký sport je nespravedlivý v tom, že nezohledňuje, kolik máte koní, a jak často a kde startujete. Sežeňte si jich co nejvíc a startujte. Ten, kdo jich má čtyřicet přímo na závodišti, může startovat v mnohem větším počtu závodů, než někdo, kdo má šest koní u Ostravy a každý víkend s nimi musí cestovat.

Máte šest koní, kolik z toho je klisen a kolik valachů?

Klisny jsou dvě, ostatní jsou valaši. V podstatě mám tady jenom valachy, a je to proto, aby se nerozptylovali. Valach je jednodušší pro přepravu, ovladatelnější,může chodit s klisna ma na pastvu…

A každý víkend absolvujete závody se všemi šesti koňmi?

Ne, každou sobotu jsou vypsané dostihy pro každou kategorii. Nejpravidelněji proto jezdíme se čtyřma.

Kdybyste měl říct, který z vašich koní je váš nejoblíbenější, který by to byl?

Falešnost je obvykle v tom, že nejoblíbenější je ten nejlepší. Nemám proto nějakého nejoblíbenějšího koně. Mám rád klisnu Show Hammering, protože hodně vyhrává a Avon Skal, který byl třetí v Derby a přivedl mě k tomu stému vítězství. Je to hodný, milý kůň.

Vy ale máte koně nejen na klusácké závody, ale i na rovinové dostihy. Není však lepší s takovým malým počtem koní preferovat jen jednu kategorii?

Z hlediska výsledků by byla samozřejmě lepší specializace. Mít jednom cvalové nebo jen klusácké koně. Má male rád obě ty disciplíny. Pro mě však je důležité moci se účastnit dostihů, jako takových, stejně jako pro většinu koňařů.

Pro každého sportovce je cestování únavné, takže pro koně jistě taky. Co to pro ně znamená, že musí týden co týden procestovat stovky kilometrů?

Dopravník jede šest až sedm hodin do Prahy a stejnou dobu zpátky. V podstatě bez přestávek, a koně v něm stojí ve svých boxech. Je to otázka zvyku, protože jinak se to nedá. Zkoušeli jsme, jak jinak to uzpůsobit, jestli dělat více přestávek, nechat je napást nebo jet den předem. Všechno bylo odborníky vyhodnoceno, jako horší. Je potřeba, aby si kůň zvykl na režim, že ráno tady nastoupí, po sedmi hodinách v Praze vystoupí. Pak má několik hodin na oddych, odběhne dostih, přijede domů a únava přijde až další den.

Máte nějaký vítězný rituál?

Co dělám před dostihem, to ani nemůžu říct nahlas (smích). Po vítězném dostihu ale při cestě zpátky provoláváme slávu nejlepším koním, trenérům a jezdcům. Takže si vzájemně provoláváme slávu při sklence vína.

Co dostávají koně za odměnu?

Pár kostek cukru, poplácáme je po krku, a to je všechno.

Plno majitelů stájí to má zavedeno tak, že jezdí jako amatéři, ale netrénují je. Dojedou prostě až na samotný dostih, oblečou se do dresu, sednou do sulky a jedou. Jak to máte vy?

Vtom jsme atypičtí. Jsem tady každý den, pokud mi to má práce dovolí, a účastním se přípravy a tréninků osobně. Cvalové koně mi připravují moji spolupracovníci, Petra Výtisková, Kateřina Stančíková a František Skřivánek. Klusáky si většinou chystám sám se sedmnáctiletou dcerou Helenou, která už taky jezdí dostihy.

Jak se klusák vlastně trénuje?

Obecný model je připravit koně do fyzické kondice a potom se dolaďují rychlostní prvky.

Jak to máte s nákupem koní? Nemáte totiž chovnou stáj, abyste si mohl budoucí klusáky vychovat, ale musíte kupovat mladé koně. Kde je vybíráte?

Nejvíce mám koní tuzemského chovu. Ten je však postaven z devadesáti procent na dovezených plemenících a devadesáti procent importovaných klisnách. Obvykle je tatínek minimálně z Německa a maminka u cvalových koní z Anglie, Irska, u klusáků z Ameriky nebo Švédska.

Jsou na klusácké závody lepší klisny nebo valaši?

Obecně jsou lepší valaši. Jako dvouleté, tříleté jsou lepší klisny, pak se to ale vyrovná a valaši jdou dopředu. Když se ale klisna povede, tak je to moc dobré.

A na trénink?

Valaši jsou klidnější, vyrovnanější a snesou více práce. Klisny jsou náladové, nervózní, často protivné, v podstatě stejné, jako ženské. Valach má vyrovnané výkony a klisna může podat extrémní výkon, ale může i extrémně zklamat. S klisnou nikdy nevím, jestli jde na vítězství nebo bude poslední. Však taky s Show Hammering mám letos jedenáct vítězství a sedm diskvalifikací. Prostě buď to fičí a pak ji nechytnou, nebo zacválá a končí.

Právě mezi klusáky se objevují spory s diskvalifikacemi. Jak to vnímáte vy?

Pravidlo říká, že klusák se musí pohybovat klusem, jakmile přeskočí do jiného chodu, což je většinou cval, může to tak udělat dvakrát. Při třetím přeskočení je diskvalifikován. Av těch prvních cvalech může cválat nejdéle dvě stě metrů, a to ještě nesmí získávat výhodu. Musí být zadržován a ztrácet.

Kolikrát se vám letos povedlo být diskvalifikován?

Mnohokrát. Některý kůň, když je pod tlakem, tak si uleví, a přestane klusat.

Pro oko diváka může klusácký sport vypadat nebezpečně v tom, že sulky o sebe narážejí. Vnímáte to jako jezdci podobně?

Když se zahákneme kolečkem, tak je to téměř jistý karambol. Nepadá se ale až tak často, tak pět, deset pádů za sezonu. Já jsem tedy ještě naštěstí nespadl, ale v tréninku už mnohokrát.

Co gentlemanství v klusáckém sportu? Jsou k sobě jezdci ohleduplní nebo si děláte naschvály, snažíte se soupeře nedovoleně přibrzdit?

Co se týče slovních, verbálních projevů, tak mi půjčte mikrofon, já to nahraju a uvidíte tu plejádu slov za hranicí zdvořilosti hodně daleko. Nadáváme si, samozřejmě. Přibrzdit? Tak i to je v taktice, ale nesmí to člověk dělat zjevně. Ale že soupeře nepustím, když se mi tam cpe, je běžné.

Když se vrátím k právě skončené sezoně, jednadvacet vítězství, jak vás vnímají profesionálové? Vadí jim, že jim, takříkajíc, šlapete na paty?

Tak samozřejmě, z počátku jsem jim byl, myslím, tak trošku pro srandu. Že úředník s šesti koňmi odněkud z Ostravska jim nemůže být rovnocenným soupeřem. Vprůběhu sezony to začali brát trošku vážně a ke konci měli, myslím, hrůzu, že bych mohl mít více vítězství než oni. Já jsem z toho měl velkou radost, ale oni, myslím, ne.

A jak se dívali na to, že právě člověk z Ostravska, který má jen pár koní, „přejel“ ty, co jsou v centru klusáckého sportu a mají koní mnohem více?

Pražáci jsou stát ve státě, nás, Moraváky, nemají rádi a mají nás na to, aby nás v dostizích poráželi. Akdyž je to jinak, tak se jim to nelíbí.

Co bylo vůbec tím prvotním impulsem, že jste začal s koňmi?

Původemjsem z vesnice, otec byl veterinář, ale nedělal do koní. Ale, někde jsem to musel zdědit v srdci, takže obecně jsem měl koně rád od dětství. Ale, vzhledem ke složitosti doby jsem se k nim nemohl nikdy dostat. To bylo až po vojně, řekněme po revoluci, byť to slovonemámrád, ve svých pětadvaceti letech. Začal jsem chodit do Jistebníku, kde měl Státní statek dostihovou stáj. No, a pak jsem si koupil jedno hříbátko, pak druhé, no, a dneskamámdvacet koní.

Vzpomínal jste dceru, která se potatila a už sama jezdí. Znamená to, že s ní máte nějaké plány v dostihovém sportu?

Letos jezdila prvním rokem a podařilo se jí jednou v Chuchli zvítězit, což určitě ještě podnítilo její zájem. Každý otec je rád, když dítě poněm něco převezme. Ale určitě bych jí nedoporučoval, aby se stala profesionálním jezdcem. Je to náročné a na druhou stranu nedoceněné povolání.

Říká se, že je vždy těžší obhájit, než dobývat nové pozice, takže s jakými plány půjdete do příští sezony?

Budu si užívat toho, že jsem šampión. Reálně vzato, vím, že to obhájit nepůjde, počítám s menším počtem startů, přál bych si, aby byli koně i lidi zdraví.

Když jste letos vyhrál šampionát amatérů, máte ještě vůbec nějaký osobní klusácký sen?

Chtěl jsem být členem stovkařů a šampiónem republiky. Byl to ale takový nesplnitelný sen, ale díky dvěma klisnám se mi to podařilo.

30.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 18 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Technik 3D měřícího stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:27.4.2018.A:17.7.2018. Místo výkonu práce Fulnek. Požadujeme: SOU technického zaměření, praxe na obdobné pozici ve výrobní společnosti výhodou, orientace v technických výkresech a konstrukční dokumentaci, CAD, znalost měřícího systému Metrosoft, T-DMIS výhodou. Pracovní náplň: Programování a ovládání 3D měřících strojů značky Wenzel a Mitutoyo, hodnocení prototypů na základě výsledků zkoušek a měření, provádění zkoušek pro schvalování referenčních vzorků, zajišťování zkoušek ve zkušebnách aj. Nabízíme: Mzdu dle dosavadní praxe, možnost odborného růstu, 25 dnů dovolené, závodní stravování, příplatky nad rámec zákoníku práce, odměny za docházku, příspěvek na penzij. a život. poj., roční plošné navyšování mezd, poukázky na zdraví, firemní akce aj. Nástup možný ihned.. Pracoviště: Moravia stamping a.s., Nádražní, č.p. 336, 742 45 Fulnek 1. Informace: M. Volná, +420 725 451 340.

Výroba - Výroba Správci objektů 12 530 Kč

Správci objektů pracovník stálé služby v azylové ubytovně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12530 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Bližší informace na www.mufrenstat.cz. Pracoviště: Azylová ubytovna, Na Nivách, č.p. 1929, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm. Informace: Dana Svobodová, +420 556 833 118.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič VZV - Šenov u Nového Jičína. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Šenov u Nového Jičína, - Náplň práce: příjem a výdej zboží dle dodacího listu, manipulace se zbožím pomocí VZV, vychystávání zboží zákazníkovi, nakládání zboží na auta, komunikace se zákazníkem, udržování pořádku na skladě , - Požadujeme: vyučení, zdravotní stav odpovídající výkonu práce, ochotu učit se novým věcem, znalost střešního materiálu je výhodou , - pokud nevlastníte řidičské oprávnění na VZV, vše zajistíme na naše náklady, stejně tak i opakovaná roční školení , - Nabízíme: práci na HPP, věrnostní odměny, možnost zaměstnaneckých slev, příležitosti k dalšímu rozvoji v rámci obchodu, nástup možný IHNED, - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: nadezda.tomankova@salvatorstrechy.cz. Pracoviště: Salvator střechy s.r.o. - šenov u nového jičína, Jeremenkova, č.p. 12, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Naděžda Tománková, +420 573 501 743.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 19 850 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol učitel/ka 1. stupně ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:18.7.2018. Místo výkonu práce Heřmanice u Oder. Ředitel malotřídní ZŠ Heřmanice u Oder vypisuje výběrové řízení na pozici třídní učitel/ka 1. stupně. Nástup od 27. 8. 2018. Pracovní úvazek 100%. Odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost na 1. stupni (+ znalost hry na hudební nástroj podmínkou). Životopisy a motivační dopisy zasílejte, prosím, výhradně emailem na adresu: skola@hermaniceuoder.cz. Pracoviště: Základní škola heřmanice u oder okres nový jičín, příspěvková organizace, 742 35 Odry. Informace: Kamil Moravec, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závišické naděje, na snímku spolu s trenérem Liborem Kahánkem, se na domácích tatami předvedli ve výborném světle.

Závišický oddíl přichystal kvalitní turnaj

VÍTĚZOVÉ TROJBOJE! Horní řada zleva: Hana Rosová, Nela Činčalová, Sandra Hrabovská, Lucie Fabíková, Patricie Chalupová. Sedící zleva: René Novotný a Matyáš Raitr.

Naděje Laguny se blýskly v Polsku

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
včera 16:36

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

včera 14:50

Snad jsem přispěl k současné úrovni, říká končící legenda MFK Vyškov Hodinář

/ROZHOVOR/ V utkání z posledního jarního kola Moravskoslezské ligy s Petřkovicemi vyběhl na trávník v 87. minutě a s krátkým nastavením hry to byly jeho poslední chvíle v dresu Vyškova, který oblékal dlouhých dvanáct let. „Bylo to krásné období, ale teď se chci věnovat svým koníčkům a profesním záměrům, včetně studia,“ říká David Hodinář, dlouholetá opora MFK Vyškov a v posledních dvou sezonách asistent trenéra Trousila.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
včera 16:32

Cíl Viktorie? Obhájit titul a neztratit se v Lize mistrů

Když hrajete pravidelně evropské poháry, ve sbírce máte máte pět domácích titulů a navíc jste úřadující šampioni, tak i pro novu sezonu musíte mít ty nejvyšší cíle.

včera 14:29

Brankář Vaclík po přestupu do Sevilly: Škoda, že s Ronaldem jsme se minuli

/ROZHOVOR/ Loni se brankář Tomáš Vaclík přestupu do Benfiky Lisabon nedočkal, letos mu však přesun na Pyrenejský poloostrov vyšel. Zamířil do španělské Sevilly.

Mistři a účastníci 1. fotbalové ligy: Proklikejte si úspěchy všech týmů od 1912

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Jak se dařilo vašemu oblíbenému týmu v nejvyšší fotbalové lize? Kolik dal gólů, kolikrát zvítězil, jak se umístil na konci sezony? Přinášíme data od roku 1912 až do letoška.

Blíží se start divizních soutěží. Diváky tradičně potěší i dopolední zápasy

Po českých pažitech se v nejbližší době nezačnou prohánět pouze hráči první nebo druhé ligy. Zkraje srpna totiž startují i divizní fotbalové soutěže – je jich klasicky pět, představí se v nich celkem osmdesát mužstev a hrát se bude o pět vstupenek do České, respektive Moravskoslezské fotbalové ligy. První kola fanoušky přilákají už 4., respektive 11. srpna dopoledne.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
2. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
3. SFC Opava 0 0 0 0 0:0 0
4. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
5. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
6. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
7. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
8. AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
10. FC Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0
11. FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT