Závodníky ještě před startem přišel přivítat starosta Velkých Albrechtic Josef Magera. Jak přiznal, závod nikdy neběžel. „Já neběhám. K tomu mě naposledy donutili na vojně,“ pousmál se starosta, jenž velmi oceňuje snahu pořadatelů, kteří v několika lidech již šestadvacet let zajišťují sportovní podnik, který má mezi běžci věhlas široko daleko.

Jedním z těch, k jejichž uším se informace o běhu donesly, byl i slovenský reprezentant, držitel stříbrných medailí z mistrovství světa a Evropy do vrchu, čtyřnásobný mistr Slovenska v krosu mílařů a vítěz mnoha silničních, krosových i vrchařských závodů, Miroslav Vanko.

„Dozvěděl jsem se o tom běhu přes internet, ale měl jsem ho v merku už delší dobu. Je to v dobrém termínu, protože je to uprostřed týdne. Ty víkendy bývají moc nabité,“ uvedl šestatřicetiletý slovenský univerzální běžec Vanko a poznamenal, že z Martina to nemá tak daleko. Desetikilometrová trať uličkami obce mu vyhovovala. „Je dobrá rychlá, ale nějak mi to dneska nešlo, hlavně v té druhé polovině,“ dodal Vanko a poznamenal, že očekával tak o půl minuty lepší čas. O tom, jestli se ve Velkých Albrechticích objeví i v příštím roce je prý předčasné uvažovat. „Nikdy nic neslibuji, ale jak říkám, ten střed týdne mi vyhovuje,“ řekl absolutní vítěz letošního ročníku Běhu Velkými Albrechticemi, jemuž stejně jako nejlepším účastníkům v dalších kategoriích, předal cenu ředitel závodu Stanislav Bierský.

Naopak od prvního ročníku se účastní Běhu Velkými Albrechticemi čtyřiasedmdesá¬tiletý Jaroslav Gaman z Havířova. „Před padesátkou jsem skončil s fotbalem, hokejem a rugby a od té doby běhám,“ prozradil běžecký senior, jenž si pochvaloval počasí. „Dneska bylo teplo. V sobotu jsem byl na běhu na Lysou horu a tam byla zima přeukrutná. Na druhý den byl běh z náměstí Jeseníku na Orlí vrch, a to zase celou dobu lilo. Tady jsem zažil déšť jen jednou,“ vzpomínal Gaman.

Za hodinu a tři minuty zvládl trať nejstarší účastník soutěže, František Zikeš z TJ Slovan Frýdek-Místek, jenž v březnu oslavil jednaosmdesát let. „Neměl jsem zrovna žádný závod, tak jsem jel tady,“ vysvětlil svou premiérovou účast Zikeš, který byl rovněž nejstarším účastníkem Pražského maratónu. „Já běhám hlavně maratóny. Toto mám spíše jako doplněk. Ale trať je to výborná,“ pochvaloval si Zikeš.

Vítězové jednotlivých kategorií:

místní – dívky: Pavlínka Šostáková, 22:46 min., místní – chlapci: David Pokluda, 23:18,

příchozí: Miroslav Horkel, Studénka, 22:27 (pozn. tyto kategorie běžely poloviční trať), ženy do 34 let: Renáta Brodová, Ostrava-Výškovice, 41:33, ženy nad 34 let: Darina Krausová, Nový Jičín, 44:53, muži 18 – 34 let: Václav Bitala, Olymp Praha 32:48, muži 35 – 39 let: Miroslav Vanko, Martin, 32:22, muži 40 – 44 let: Erich Neugebauer, Karviná, 35:59, muži 45 – 49 let: Rosťa Kalich, Třinec, 34:01, muži 50 – 54 let: Petr Jaderníček, Poruba, 36:29, muži 55 – 59 let: Miroslav Kravčík, Karviná 37:05, muži 60 – 64 let: Jorakas Jorgos, Ostrava, 45:28, muži nad 64 let: Alfons Vytisk, Ostrava 41:58.