Zlatý ze středního a stříbrný medailista z velkého můstku na hrách v Grenoblu 1968 zemřel po dlouhé a těžké nemoci v novojičínské nemocnici dva týdny před svými 71. narozeninami.

„Sportu jsem dal vše a nikdy se z úspěchů nevznášel v oblacích,“ prozradil Jiří Raška své krédo v jednom z rozhovorů pro Deník. Provázelo ho celý život.

Valašský Slavín je nyní místem posledního odpočinku legendárního skokana Jiřího Rašky.
Skanzen je pro Jiřího Rašku důstojným místem

Svou zemi reprezentoval dlouhých šestnáct let, během nichž vyhrál Intersportturné (nyní Turné čtyř můstků) a dvakrát byl druhý, na mistrovství světa vybojoval stříbro na velkém můstku a v letech na lyžích bronz.

Osobní vzpomínky

„Každý člověk rád vzpomíná na období, kdy se mu dařilo. Pro sportovce je největší čest startovat na olympiádě, a když v takovém závodě obstojí, je to pro něj to nejkrásnější,“ vybavily se mu při ohlédnutí za svou kariérou jako první vždy hry v Grenoblu 1968, kde byl i vlajkonošem české výpravy.

Za vítězství dostal tehdy televizor a tajně deset tisíc korun, finanční odměny zakazovala pravidla Mezinárodního olympijského výboru. Anabázi zažil i s darovanou Škodou 1000 MB - jako amatér si ji nesměl vzít, rok proto jezdil s tovární SPZ a pak auto odkoupil.

„Velký zážitek mám i z Planice, kde mě po závodech v letech na lyžích pozval třikrát na oběd jugoslávský prezident Tito,“ nesmazatelně se mu vryla do paměti další významná událost.

Úspěchy a ocenění

Byl vyhlášen Českým lyžařem století, získal cenu Českého klubu fair-play za celoživotní činnost, Cenu Emila Zátopka pro českou sportoní legendu i medaili Za zásluhy od prezidenta republiky, Ota Pavel o něm napsal knížku Pohádka o Raškovi.

Olympijský vítěz z Grenoblu 1968 Jiří Raška (vlevo) a jeho vnuk Jan Mazoch při letním závodě ve skocích na lyžích v roce 2008 ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Vnuk Rašky: Jsem rád, že závod nese jméno dědy. Byl skvělý

Přes všechny úspěchy a medaile zůstal Jiří Raška celý život skromným, pracovitým, vždy usměvavým a dobrosrdečným člověkem s pevnými morálními zásadami, v roce 1968 podepsal prohlášení 2000 slov. „Děda byl srdcař, a když si vzal něco do hlavy, tak za tím šel,“ prozradil jeho vnuk Jan Mazoch, rovněž bývalý skokan na lyžích a olympionik.

Ze skokana koučem

Jiří Raška se stal sportovním i lidským vzorem nejen pro své vnuky, ale i pro celé generace skokanů na lyžích, které po konci své aktivní kariéry od roku 1974 trénoval v rodném Frenštátě i v reprezentaci.

„Závodník se stará jen sám o sebe. Jako trenér, který má v soutěži pět kluků, jsem pětkrát nervoznější a vše víc prožívám,“ srovnával pocity skokana a kouče. Sám naposledy skočil z můstku K-40 m v roce 1979 v Harrachově.

Jeho velký sen o olympijském triumfu dalšího českého skokana na lyžích se mu nesplnil. „Přál jsem to Parmovi, Dluhošovi, Plocovi, Ježovi, Sakalovi, Jandovi i všem dalším. Škoda, že se jim to nepodařilo,“ mrzelo Jiřího Rašku, že nikdo z jeho následovníků si pod můstky a vlajkou s pěti propojenými kruhy nevyslechl českou hymnu.

Jiří Raška v roce 2005 pod skokanským můstkem ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Olympijský vítěz Raška dal sportu vše a nikdy se nevznášel v oblacích

Loňského 4. února by legenda českého skoku na lyžích oslavila osmdesátiny. Můstky, které se před téměř padesáti lety na jeho počest začaly stavět na Horečkách a pak se staly dominantou Frenštátu pod Radhoštěm, jsou od roku 2012 Areálem Jiřího Rašky a od stejného data se v něm každoročně skáče jeho memoriál.

JIŘÍ RAŠKA

Narozen: 4. února 1941 ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Zemřel: 20. ledna 2012

Sport: skoky na lyžích

Největší úspěchy - olympiáda: zlato na středním a stříbro na velkém můstku (1968), pátý na středním a desátý na velkém můstku (1972).
Mistrovství světa: stříbro na velkém a 8. místo na středním můstku (1970), dvakrát 4. místo (1966).
Turné čtyř můstků: celkový vítěz (1971), stříbro (1968, 1969).
MS v letech na lyžích: bronz (1972). Aktivní kariéru ukončil v roce 1974, pak trénoval skokany ve Frenštátě i české reprezentacie juniorů a mužů.

Ocenění: Český lyžař století (2003), cena Českého klubu fair-play za celoživotní činnost (2005), Medaile Za zásluhy od prezidenta republiky (2011), Cena Emila Zátopka pro českou sportovní legendu.