Sportovci se vydali vstříc sedmi vrcholům

Třinec, Beskydy - 95 km, které ti změní život. Takový je podtitul extrémního závodu Beskydská sedmička, jenž odstartoval v pátek z třineckého náměstí Svobody. V deset hodin večer, kdy se většina lidí běžně chystá ke spánku, se bezmála tři tisíce nadšenců vydalo na trasu vedoucí přes sedm nejvyšších vrcholů Beskyd.

5.9.2016

Start. Beskydská sedmička odstartovala ve 22 hodin, ti nejlepší byli v cíli už druhý den dopoledne. Foto: Deník/Patrik Rymel

Na zaplněném náměstí zazněly organizační pokyny a doporučení od organizátora závodu a českého horolezce Libora Uhra, nechyběla zdravice a požehnání účastníkům. Po zazpívání české hymny mohla nastartovat dakarská tatrovka, která závodníky vyvedla ze startu ti s nejvyššími ambicemi vyběhli, většina se na cestu vydala rychlejší chůzí. Start věhlasného závodů sledovali jak místní, tak příbuzní a přátelé závodníků. „Vyprovázeli jsme naše kamarády, kteří postavili tým a potřebují dojít v nějakém hezkém čase," řekl Petr Chobotský, který dorazil z Prahy. Závodníci z celého Česka nejsou výjimkou, přihlásili se ale také sportovní nadšenci ze zahraničí z Německa, Belgie nebo třeba Švýcarska.

Na dvoučlenná družstva, ať už mužská, ženská či smíšená, čekaly desítky kilometrů dlouhé trasy. Delší měla 95 kilometrů a byla povinná pro sportovce registrované v klubech a svazech. Trať s převýšením 5470 metrů, což odpovídá druhé nejvyšší hoře K2, je vyhlášena jako otevřené mistrovství České republiky v horském maratonu dvojic. Trasa kategorie hobby byla o devět kilometrů kratší. „Cítím se nervózně, jako před každým startem, ale určitě to bude dobré. Beskydskou sedmičku jdu v hobících pošesté. Nejlepší čas jsme měli s kolegou loni, zvládli jsme to za dvaadvacet hodin a dvanáct minut," řekl třiačtyřicetiletý Christian Žmolík z Ostravy.

Závodníkům v trase stálo sedm vrcholů, jejichž výška přesahuje kilometr nechyběla Lysá hora ani Velký Javorový, Smrk a Radhošť. Cíl byl ve Frenštátu pod Radhoštěm, soutěžící tam museli dojít v časovém limitu 29 hodin.

Titul vítěze závodu si odnesli Stanislav Najvert a Marek Causidis, kteří delší trasu zvládli za 11 hodin a 43 minut.

Do závodu se letos přihlásilo i 700 žen. V kategorii ženských družstev vyhrály Marie Zelená a Jarmila Dudková. Ze smíšených družstev byla nejúspěšnější dvojice Věry Vystrčilové a Jaroslava Vichera.

Autor: Patrik Rymel

5.9.2016 VSTUP DO DISKUSE

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.