„Drtič není závod, kde záleží na pořadí v cíli. Jde o poloorientační cyklistický hobby maraton, kde cyklisté kromě velkého převýšení překonávají hlavně sami sebe a pomocí mapy, turistických značek a místních obyvatel , hledají hospůdky k občerstvení, tajné kontroly a cestu do cíle," uvedl hlavní organizátor Evžen Knězek z Asociace sportovních klubů Tatra Kopřivnice.

Pořadatelům se podařilo získat povolení i od posledního majitele lesů, takže trasa bude podobná té loňské. Povede přes Pustevny, Martiňák, kolem Bumbálky a dál na Velké Karlovice, Soláň, Rožnov a přes Velký Javorník do cíle. Ten je stejně jako start na letním stadionu v Kopřivnici.

Každý účastník obdrží mapu s vyznačenou hlavní trasou, ale i s tzv. zkracovačkami, které bikerům, v případě, že jim budou docházet síly, umožní zkrátit si cestu do cíle. Cyklisté tak můžou najet 50, 70, 90, 110, ale i více než 120 kilometrů. Nejdelší trať má deset kontrolních míst.

V loňském roce se na start postavilo 851 bikerů, z nichž 775 dojelo do cíle. Organizátoři očekávají podobnou účast. Start je v 7:30 hodin na stadionu. V cíli obdrží všichni účastníci pamětní kovovou medaili.

V blízkosti letního stadionu, ve skautském centru Vanaivan Kopřivnice, proběhne v odpoledních hodinách také nultý ročník dětského cyklistického závodu Drtík. Prezentace na dětské závody je od 13 hodin a končí 30 minut před každou ze sedmi kategorií.

Ti nejmenší vyrazí na trať v 15:30 hodin na odrážedlech, další kategorie pak budou startovat po půlhodině. Děti se mohou závodů zúčastnit jen se souhlasem rodičů.