Domácí začali bez bázně a hany. Jičínští se často nacházeli v úzkých a Opava získávala pevnou půdu pod nohama. Těsná poločasová prohra 33:35 tvořila základ dobré výchozí pozice do závěrečné dvacetiminutovky. Tam však šel opavský výkon dolů a v konečném účtování domácí podlehli Novému Jičínu 61:76. „Začátek byl dobrý. První dvě čtvrtiny se nám je dařilo držet. V poločase hosté vedli jen o dva body. Pořád se jednalo o jakousi přetahovanou, ale třetí, potažmo poslední, čtvrtku jsme úplně nezvládli. Nový Jičín je lepší tým, lépe brání. My jsme již neměli síly dotáhnout zápas do vítězného konce,“ konstatoval jeden z nejvytíženějších hráčů na palubovce – Marek Štec, který odehrál skoro šestatřicet minut. Po nejzákladnějším rozdílu obou mužstev nemusíme pátrat příliš dlouho. „Rozhodla kvalita. Jejich širší lavička. Mají dobrou defenzivu. Některé situace velice dobře řeší,“ pokračovalo domácí křídlo. „Doufám, že se za náš výkon nemusíme stydět. Vše bylo v pořádku, až na ten konec. Nový Jičín se dostával do pozic a proměňoval. Budu se opakovat, ovšem pod výsledkem se podepsala také jejich dobrá obrana. Jičínští pivoti nás zblokovali. Postavili to, stejně jako my, na defenzivě, kde hráli dobře. I tak si myslím, že byli diváci i lidé pohybující se kolem basketbalu spokojení.“

Co jičínský hráč, to pojem v Mattoni NBL. Neplatí to samozřejmě u všech, ale basketbalisté jako Kenneth Walker, Robert Šarović nebo Levell Sanders vzbuzují respekt. „Všichni se skutečně těžko brání. Třeba Sanders je chytrý basketbalista. Vytvoří si dvojičku s pivotem a dokáže obehrát i další hráče. Jeho obrana je skutečně složitá,“ popisoval dále křídelník Marek Štec.

Derby obou celků skýtalo velkou podívanou. Na palubovce to mnohdy dost jiskřilo. Hodně slyšet byly i hlasivky diváků. „Lidí se sešlo více a atmosféra byla cítit. Dá to zápasu správný náboj,“ domníval se třináctibodový střelec opavského výběru.

Tým ze slezské metropole v dalším kole narazí na vítaného protivníka. Utká se s Vyšehradem, s nímž jsou dva body rovny povinnosti. „Bude tam důležité zvítězit, protože Vyšehrad je jasný outsider. Jediné, co se od nás čeká, je vítězství. Musíme se zvednout, protože před námi jsou další hratelní protivníci. Chce to, abychom ukázali, že na to máme. Že umíme vyhrávat,“ zakončil své povídání Marek Štec.

PETR DUŠEK