Nejenže se dostala do míst, kde Kateřina Emmons vybojovala olympijské zlato a stříbro, ale i ona sama zde vystřílela životní výsledek. V nabité konkurenci vybojovala ve vzduchové pušce na 40 ran čtvrtou příčku. „Chtěla jsem zastřílet tak, abych hlavně byla spokojená sama se sebou, a to se povedlo. Před závodem jsem se ale cítila docela strašně. Číňané nás totiž na střelnici nepustili dřív než den před závodem,“ vzpomíná na mistrovství třiadvacetiletá tmavovláska a dodává: „Myslela jsem na finále, ale o tom, že budu čtvrtá, se mi nesnilo.“ Už do finále postoupila s nástřelem 396 bodů ze čtvrtého místa, a tam jej i přes vyrovnanost soutěže udržela. Vítězkou se stala jedna z domácích závodnic, které vedle Slovenek patřily k velkým favoritkám.

Českým akademičkám se ve střelbě vůbec dařilo. Ženský tým vyhrál soutěž družstev v malorážce a k tomu Adéla Sýkorová, rovněž v malorážce, vybojovala stříbro a bronz. Družstvu ve vzduchové pušce, kde nastoupila i Renáta, se tolik nevedlo a skončilo desáté. A co závodnice SSK Ostrava–Poruba, která ovšem trénuje a připravuje se v Kopřivnici, ještě letos zvládla? Vyhrála Český pohár ve vzduchové pušce na 40 ran a také na 3x20 ran v malorážce. Zúčastnila se MS v kuši, která je pro ni doplňkovou disciplínou. Nedařilo se jí ale tolik, jako v roce 2007, kdy brala po rozstřelu s Rakušankou čtvrté místo. Tentokrát skončila uprostřed startovního pole, ale stejně na závod ve Švýcarsku vzpomíná ráda. „Pro ně je to národní sport, takže to byly moc hezky udělané závody,“ říká. Vedle sportovních záležitostí se jí povedlo dokončit bakalářské studium. Ještě dva roky, a bude z ní inženýrka.

Vždy byla považována za talent, její výkonnost ale rapidně vzrostla před dvěma lety, po laserové operaci očí, která vyřešila její krátkozrakost. „Je to obrovský rozdíl. Střílet bez čoček je mnohem lepší,“ pochvaluje si. Od Pekingu střílí zvlášť dobře. „Prakticky pořád na hranici svého maxima, které má 398 bodů,“ říká Renátin otec Vilém Gebauer, který je rovněž aktivním střelcem a často i sparingem. Jejím trenérem je Roman Böhm z ostravského klubu. „Dal mi výborné základy, a to hlavně po psychické stránce, ze kterých pořád čerpám. S tátou si třeba pouštíme na tréninku rádio. Je to určitý trénink odolnosti vůči hluku. Právě to mám od trenéra. Dneska se s ním pořád radím a konzultuji některé věci, ale je už spíš mým manažerem než klasickým trenérem,“ vysvětluje Renáta.

Právě díky přesvědčivým výsledkům by od nového roku měla být členkou reprezentačního A týmu. I proto se od ní očekává, že si výsledky řekne o nominaci na ME, které se bude konat v únoru 2009. „Podcenit se to nemůže, ale v podstatě se s tím počítá. Hlavní závodní přípravou budou závody ve Wiesbadenu a Mnichově,“ dodává střelkyně.

Jana Feilhauerová