Ani v závěru sezony neslevili ze svých pozic a světové konkurenci jasně ukázali svou sílu. Ploutvaři novojičínské Laguny byli v letošním ročníku Světového poháru CMAS (mezinárodní potápěčská federace) 2014 mimořádně úspěšní. Největší světová soutěž v plavání s ploutvemi měla vyvrcholení před nedávnem v polském Olsztyně.

Světový seriál ploutvařských závodů byl namísto původně plánované Dubaje ukončen právě u našich severních sousedů, kde o sobě dal rázně vědět Klub vodních sportů (KVS) Laguna, který letos startoval v náročné soutěži i díky podpoře města Nový Jičín. Zástupci Laguny uzavřeli v Polsku nejen sbírku 56 pohárových medailí (z toho 24 zlatých), ale především své celosezónní snažení dotáhli do zlatého konce. Každé kolo světového poháru ploutvařů má na programu 20 soutěžních disciplín v každé kategorii juniorů, juniorek, seniorů (mužů) a seniorek (žen) a členové jednotlivých týmů sbírají body do společného žebříčku.

Juniorky novojičínské Laguny po šesti kolech a závěrečném finále obhájily vítězství ve Světovém poháru i v roce 2014. Družstvo ve složení Klára Křepelková, Lenka Kokešová, Nikola Jurečková, Nikola Jakušová, Vendula Mizerová, Barbora Svobodová, Barbora Nekorancová a náhradnice Simona Hrnčířová a Karolína Durajová porazilo v celkovém bodování Světového poháru 81 týmů z celého světa, a potřetí za sebou tak stanulo na nejvyšší stupínek. Fantastický úspěch je tak proměnil v nejlepší světový tým letošního roku.

Tým juniorek Nového Jičína absolvoval v letošním „světáku" na 100 startů. Na startovních blocích nechyběly zástupkyně novojičínské Laguny v monoploutvích i krátkých ploutvích na světovém poháru v Maďarsku, Itálii, Polsku a poprvé skočily do bazénu v rámci světového poháru také v České republice, a to v dubnu v Praze. „Naopak jsme z finančních důvodů vynechaly starty v daleké Kolumbii či Thajsku. Přesto jsou výsledky výborné a výsledkem je vynikající třetí obhajoba vítězství. K výsledku přispělo vedení mistryně světa Klárky Křepelkové, ale především výkon celého týmu," řekla trenérka KVS Laguna Nový Jičín Simona Klapcová.

1. Kyjev, 2. Nový Jičín, 3. Bologna

Mezi světovou elitou bojovali také junioři a muži Laguny, a to ve složení Ondřej Dofek, Lukáš Fojtík, Tomáš Zelík, Jakub Kovařík, Jakub Klimpar, Jakub Jarolím, Martin Mazáč, Jiří Maňásek, Petr Španihel a Matěj Obšivač.

Junioři se se svými vyrovnanými výsledky v jednotlivých kolech a s excelentním představením reprezentanta Ondřeje Dofka dostali na vynikající stříbrnou pozici za vítězný Běloruský Doosaf. Se stříbrnými muži a zlatými juniorkami pak vystoupali na bednu v celkovém hodnocení klubů za 2014. Laguna tak významně prezentovala město Nový Jičín na mezinárodním poli, když postoupila z loňského třetího na druhé místo. Vítězem byl ukrajinský Kyjev a třetí skončila italská Bologna.

Křepelková nestačila pouze na Ukrajinku

Reprezentanti novojičínské Laguny nezůstali pozadu ani v bodování jednotlivců, kde mezi světovou konkurencí 298 juniorek opět zazářila dvojnásobná mistryně světa z letošního roku Klára Křepelková.

Letošní ročník světového poháru zakončila na 2. místě, když o vítězství ukrajinské ploutvařky Antoniak se shodným počtem celkových bodů rozhodl výkon finále. Výkon Křepelkové je o to cennější, že talentovaná plavkyně bude mezi juniorkami bojovat ještě v příští sezoně. „Klárka v průběhu sezony ve Světovém poháru nastoupila i se štafetami celkem do osmnácti disciplín, v nichž dvanáctkrát vyplavala zlatou medaili, pětkrát doplavala stříbrná a jednou bronzová," připomněla skvostnou bilanci své svěřenkyně trenérka novojičínských ploutvařů.

Juniorskou kariéru po letošní sezoně ukončil Ondřej Dofek a mezi juniory za sebou nechal v poslední sezoně pořádně velkou stopu. „Potěšil sadou medailí ze závěrečného finále a především konečným umístěním mezi 268 juniory. Druhé místo ze světáku v Polsku bude patřit k cenným trofejím nadějného ploutvaře, který letos získal bronz na MSJ a chystá se mezi muže," informovala dále Klapcová. Jeho nástupcem v klubu může být v příští sezoně Lukáš Fojtík, jenž letos skončil na žebříčku devátý.

O nic pozadu nezůstali v Olsztyně ani muži Laguny. Světový rekordman Jakub Jarolím obhájil pozici světové bifinářské špičky a umístil se v celkovém bodování Světového poháru mužů 2014 na vynikajícím 3. místě. Jeho klubový kolega Martin Mazáč skončil celkově pátý. „Děkujeme všem, kteří nás na cestě světovým pohárem 2014 provázeli. Především vedení klubu, školám za toleranci náročné sportovní přípravy a městu za podporu ve finančně náročné akci," vyjádřili se po mimořádné sezoně úspěšní členové Laguny. „Dosažený úspěch mladých sportovců Nového Jičína je radostí a dobrou reprezentací nás všech," dodala ještě závěrem Klapcová.