„Byl to můj poslední skok,“ prozradil šestadvacetiletý český reprezentant z Dukly Frenštát v rozhovoru pro web skoky-net poté, co v neděli přistál na značce 156 metrů. „Myslím si, že výsledky mluví za vše, a dneškem jsem ukončil kariéru profesionálního skokana na lyžích. Dal jsem do toho všechno, bohužel to nevyšlo a jdu dál," vysvětlil důvod svého rozhodnutí.

Zrálo v něm delší dobu. „Vždycky mě u sportu držela víra, že je pořád možnost, jak být nejlepší, ale za poslední půlrok už k tomu cestu nevidím. Není úplně jednoduché být skokan na lyžích a držet váhu a chodit denně na tréninky, potřebnou motivaci už k tomu nemám. Asi nejsem člověk, který by to chtěl dělat jako směny v práci,“ konstatoval v rozhovoru pro skoky-net.

Talentovaný sportovec Jan Bradáč z Libhoště začínal s fotbalem, v šesté třídě si vybral volejbal. Ve čtrnácti letech to z týmu novojičínských Vlků dotáhl až do české reprezentace Lvíčat.
Od fotbalu k volejbalu. Talent Bradáč už hraje za český tým a sní o zahraničí

„Dvacet let mojí kariéry skokana na lyžích skončilo. Nelituju jediného dne, který jsem strávil v tomto sportu," uvedl na svém facebooku syn třiapadesátiletého Jaroslava Sakaly, mistra světa v letech na lyžích z Planice 1994, bronzového medailisty z olympijských her v Albertville 1992 a Turné čtyř můstků 1993.

„Od osmiletého kluka, který brečel na čtyřicítce, jsem se dostal až na mamuty, takže zas tak neúspěšná kariéra to nebyla,“ dodal. Jeho nejúspěšnějším umístěním byla 29. příčka na mistrovství světa v Seefeldu 2019.

Semifinálové boje na mistrovstí ČR squashistů v Ostravě. Na snímku Anna Serme.
Serme odložila squashovou raketu, z české mistryně bude maminka

Chybět tak bude na blížícím se světovém šampionátu ve slovinské Planici. „Byl jsem už na dvou mistrovstvích světa a s momentální formou úplně nemá smysl se zúčastňovat. Myslím, že bude lepší, když pojedou mladí kluci, kteří v sobě mají to, že chtějí skákat. Určitě to pro ně bude lepší zkušenost než pro mě, kdybych se tam měl jen trápit,“ vysvětlil Filip Sakala.

Kam se budou nyní ubírat jeho kroky v „civilním“ životě? „Už jsem rozjednal nějaké práce, takže se uvidí. Samozřejmě mám i školu, bude to nabité i tak,“ prozradil s tím, že otevřené nechává v případě zájmu i své možné působení u skoků na lyžích v budoucnu.