Tradici včera v podvečer porušila Dagmar Fleischmannová při sledování čtvrtfinále mistrovství světa v hokeji. Namísto toho, aby mačkala palce nejen synu Tomášovi, levému křídlu české reprezentace v tichu domova, vyrazila do ruchu jedné z novojičínských restaurací. A spolu s dcerou Monikou sledovala zápas českých hokejistů se Švédskem.

Místo ale byla zřejmě jediná změna usměvavé ženy. Zápasy syna v dresu se lvíčkem na prsou totiž prožívá vždy stejně. „Hrozně, hned brečím. Jsem nervózní, je to pro mě strašně dojemné,“ přiznala Fleischmannová.

Tomu, že by se někdy objevil v reprezentaci, prý navíc moc nevěřila. „Dělali jsme vždycky všechno pro to, aby hrál extraligu. Mysleli jsme si, že to dotáhne aspoň tam. Zlom ale přišel, když se dostal na šampionát osmnáctek. S ní získal bronz a pak přišel draft do NHL,“ popsala Tomášovu nedávnou anabázi. A i když si Fleischmann zažil svoje v juniorské soutěži, nikdy by prý neměnil. „Měl to místo vojny,“ směje se jeho maminka.

Strach o syna, když vidí tvrdší zákrok na jeho osobu, ale nemá. „To se tak nedá brát. Navíc naštěstí žádný větší úraz z hokeje ještě neměl. Kdyby jo, možná bych to brala dneska jinak,“ namítla a svůj výrok o strachu trošku poopravila. „Bát se bojím, ale hrůzou zase netrnu.“

Na začátku šampionátu v Kanadě Fleischmannová nevěřila, že si její syn zahraje. „Když zaznělo, že má přijet Michálek, který je taky levé křídlo, myslela jsem, že bude nastupovat on,“ mínila. Jenže Michálek nedorazil, a tak Tomáš Fleischmann patří z pohledu fanoušků k příjemným překvapením. „Vím, co umí, takže můžu říct, že dokáže hrát ještě lépe. Ještě to není stoprocentní,“ řekla matka na adresu syna, se kterým je i přes velkou vzdálenost v každodenním kontaktu. „Mluvíme spolu víc, než když je doma,“ směje se. Protože Fleischmannová pracuje v kolektivu, kde je více mužů, užívá si v těchto dnech hokeje dosytosti i na pracovišti. „Někteří kolegové na něj dokonce sázejí. Jestli dá, nebo nedá gól,“ prozradila s tím, že aby utišila kolegy, nosí jim do práce hlavně hokejové kartičky.

I kdyby ale Fleischmann ani jednou nerozvlnil síťku v brance soupeřů, doma ho maminka přivítá s otevřenou náručí. „Už se na něj hrozně těším,“ přiznala. A už má pro syna přichystáno i překvapení. „Nebavili jsme se o tom, co mu uvařím, kdyby dovezl zlato. Ale já vím, že to bude svíčková. Tomáš vyrostl na omáčkách, ale svíčkovou má nejraději,“ prozradila na jednu z opor české reprezentace a hráče Washingtonu Capitals.