Vraťme se k úvodu sezony. Ten nejspíš odpovídal vašim představám…

Deset bodů po deseti kolech odpovídalo současné síle kádru. Dokázali jsme si držet domácí neporazitelnost a přidali i dva body z Plzně. Všichni jsme ale věděli, že jsme měli solidní los, a že nás ještě v domácím prostředí na konci roku čekají první tři celky tabulky, postupně Dukla, Zubří a Prešov, takže těch deset bodů nešlo v danou chvíli přeceňovat.

Po vítězném domácím televizním duelu s Bystřicí jste byli, dá se říci, na vrcholu. Po něm následovaly zápasy v Hustopečích a doma s Duklou, v nichž jste shodně prohráli o branku. Co vám v nich chybělo k tomu, abyste bodovali, a nakolik vás těsné porážky poznamenaly?

V Hustopečích nám scházelo více štěstí a možná více sebedůvěry. Následující, velice kvalitní domácí utkání s Duklou Praha jsme ztratili až proměněnou sedmičkou po hrací době a stálo nás nejen hodně psychických sil, ale i velké ztráty v kádru. V následujícím zápase v Jičíně nemohli kvůli červeným kartám hrát Hladký a Hanzelka. Co ale bylo ještě horší, bylo zranění našich dvou pivotů, Gřese a Lipového, kteří nám chybí do dneška.

Následně jste nebodovali v Jičíně, což se vzhledem k oslabení předpokládalo, na body jste ale nedosáhli ani v Třeboni, a to se nečekalo. Jak si to vysvětlujete?

Bylo to jednak tím, že nám Jirka Gřes jako tmel družstva hodně scházel, a to především v obranné fázi, ale hlavně tím, že jsme takovým způsobem ztratili body s Hustopečemi a Duklou. Kdybychom dokázali zopakovat výkon a nasazení, které jsme předvedli proti Dukle, nemohli jsme z Třeboně odjet s prázdnou.

Naposledy jste podlehli Zubří, tedy lídrovi tabulky, se kterým jste dokázali držet krok jen poločas. Teď vás nečekají o mnoho lehčí zápasy. V neděli hostíte Prešov a ve středu Hranice…

Hodně by nám pomohlo, kdybychom bodovali s Prešovem. Hráči by si díky tomu věřili před zápasem s Hranicemi. Přál bych si, abychom v těchto zápasech našli herní pohodu a odehráli je tak, aby se nikdo nezranil.

Prešov patří k suverénům soutěže. Co by na něj mohlo platit?

Na Prešov platí vyvarovat se zbytečných technických chyb a ukvapené střelby, což dokáže hodně přísně trestat. Fyzicky je na tom mnohem lépe než my, ale přesto bychom mohli vytěžit z toho, že má hodně nabitý program. Bude třeba osobní odvahy a zodpovědnosti. Čím déle s ním budeme v kontaktu, tím větší máme šanci pokusit se o malý zázrak, tedy urvat nějaký bod. Víme, že jej nemůžeme porážet, ale v jednom z deseti zápasů jej porazit můžeme.

Každopádně se od vás čeká, že se porvete o body s Hranicemi, je to tak?

Věřím, že v utkání s Hranicemi kluci odevzdají zbytky sil, které jim po celém podzimu zbývají. Jsme si vědomi toho, že tabulka je strašně vyrovnaná a vítězství nás může katapultovat na osmé místo, které cítím, že by nám letos slušelo.

Za cíl jste si před sezonou kladli postup do play-off. Myslíte, že k němu máte v současné chvíli blíže než před rokem?

Ta šance je určitě větší než loni. Máme po Novém roce docela dobrý los. To znamená, že těžká utkání doma máme vesměs za sebou, takže se vše bude odvíjet od vzájemných utkání s těmi, co jsou na tom stejně, nebo za námi.

Největší kritika, co se týče vaší hry, jde na vrub spojek. Co s tím hodláte dělat?

Je to velice složitá situace. Hráči, na kterých jsme chtěli stavět údernost útoku, neodvádějí takové výkony, na jaké mají. Oni sami musí začít u sebe, ale jako trenér se v nich pokusím znovu probudit rychlost a dynamiku. O tom, že to v sobě mají, jsem přesvědčen.

Mohla by vám v nárůstu formy pomoci také například extraligová přestávka, která pro vás potrvá až do konce ledna?

Ta přestávka pomůže všem týmům s úzkými kádry, takže i nám. Velice bude záležet na tom, jak dopadnou poslední dvě utkání před Vánoci. Byl bych rád, kdybychom do dalších bojů šli se vztyčenou hlavou, a ne s nervozitou, jak to všechno dopadne.

Jana Feilhauerová