Sedmý ročník závodu Africa Eco Race začal v úterý 30. prosince. První marocká etapa, měřící 117 kilometrů, dokonale prověřila celé startovní pole, jež čítá osm kamionů. Přinesla množství technicky náročných úseků a také značný adrenalin.

„S Láďou jsme si předem dohodli strategii a té jsme se snažili držet," popsal Tomáš Tomeček průběh první etapy na svém webu. Navigátor Ladislav Lála k tomu doplnil: „Pro mě to byla poměrně adrenalinová jízda. Stránkami itineráře jsme chvílemi listovali jako časopisem. Některé položky od sebe dělilo třeba i jen sto metrů. Kumulace takových navigačních špeků v kombinaci s poměrně dynamickou jízdou představuje ideální příležitost k vyrobení chyby. Po čtrnácti kilometrech jsme objížděli auto zapíchnuté v příkopu, u kterého už mezitím přistál vrtulník. Jeden z největších favoritů v kategorii automobilů tady bohužel své účinkování v soutěži předčasně ukončil."

Po první etapě druhé místo

Po první etapě se tým Tomáše Tomečka držel na druhém místě. Druhá etapa nabídla 377 kilometrů dlouhou trasu s nádherným terénem, dunami i dalšími navigačními špeky. I přes malé zaváhání v úvodu rychlostní zkoušky začal tým Tomáše Tomečka nabírat tempo a výsledkem bylo opět druhé místo v etapě. V celkové klasifikaci kamionů se pak novojičínský zástupce posunul do čela průběžného hodnocení.

„Z mého pohledu to byla klasická marocká rozbíječka. Rychlostní zkoušky jako tato dokonale prověří techniku i posádky a nejinak tomu bylo i v tomto případě," shrnul své pocity Tomáš Tomeček. Menší komplikace přineslo týmu rozbité zařízení, které je důležité pro navigaci. Kvůli tomu Tatra chvíli hledala správnou cestu, a ztratila tak pár drahocenných minut.

Náročná třetí etapa

Téměř 460 kilometrů dlouhá třetí etapa byla pro moravský tým opět velmi náročná. Nakonec ji zakončil na třetí příčce a v průběžném hodnocení kamionů mu patří také třetí místo. Kromě navigačních změn se museli závodníci vypořádat s dunami, vyschlými jezery, písečnými úseky, ale také s kamenitými cestami a kaňony.

„Obtížnost se stupňuje. Auto dostalo pořádně zabrat, díky silným vibracím začaly praskat některé prvky nástavby. Ale to není nic, s čím bychom si neuměli poradit. Jsem rád, že jsme v cíli, protože to bylo opravdu dlouhé a náročné. S dosaženým výsledkem jsem spokojený. Neudělali jsme žádnou navigační ani jezdeckou chybu, ale na Kamaz to přesto nestačilo," dodal k třetí etapě Tomáš Tomeček.

Tomáše Tomečka budeme v závodě Africa Eco Race sledovat i nadále. Jak vypadaly další etapy, se dočtete v některém z dalších vydání Novojičínského deníku.